0600 Fig. 8. Sondeerconus. De constructie bestaat uit een roestvrije lange-slag son deerconus met grote diameterpunt van gehard en ver chroomd staal (fig. 8). De conus is samengesteld uit een vast en een telescopisch schuivend deel. O-ringen en een vuilschraapring zorgen ervoor, dat de in elkaar schuivende delen vrij van vuil blijven. De maximale slag die deze delen ten opzichte van elkaar kunnen maken, is 30 cm. In de punt worden de binnenstangen geschroefd. Het buitenste deel van de conus dat kan schuiven ten opzichte van de vaste punt, wordt met behulp van stan- daardsondeerbuizen verlengd tot de benodigde lengte. Wijze van plaatsing Afhankelijk van de terreinomstandigheden en de maxi male penetratiekracht die noodzakelijk is om de conus op diepte te brengen, wordt een keuze gemaakt van het voertuig met de daarbij behorende sondeerinstallatie. Een sondeerinstallatie met een drukcapaciteit van 200 kN om tot een maximale diepte te komen van 50 meter of meer, is in de meeste gevallen voldoende. Als een verkenningssondering al dan niet met helling meting en kleefmeting is uitgevoerd, worden deze resul taten ter plaatse geïnterpreteerd om de gewenste plaat singsdiepte van het merk te bepalen. Onder de Neder landse omstandigheden zal een diepte van 25 a 30 meter in veel gevallen voldoende zijn. Aan de hand van deze gegevens wordt de vast-punt conus weggedrukt tot de geplande diepte. De eerste binnenstang wordt in de punt van de conus geschroefd. Vervolgens wordt de eerste sondeerbuis over de ge noemde binnenstang geschoven en op de mantel van de conus geschroefd. Per meter worden binnenstang en sondeerbuis op de voorgaande geplaatst en wordt deze handeling herhaald totdat de gewenste diepte is bereikt. De schroefdraadverbindingen van de sondeerbuizen worden met een speciale pasta waterdicht afgesloten. Tevens dient deze pasta om de buizen aan elkaar te lijmen, zodat later bij het losdraaien van een dop niet de streng kan loskomen. Verder worden de borstaansluitin- gen van de sondeerbuisdraad voorzien van een anti- corrosiemiddel. De ruimten tussen de sondeerbuis en de binnenstangen worden gevuld met een speciale olie. Dit is een milieuvriendelijk mineraal produkt, dat wrijving en roestvorming moet voorkomen. Als dit bij elke meter wordt gedaan, voorkomt men zoveel mogelijk lucht- insluiting. Wanneer de vereiste diepte is bereikt, wordt de streng sondeerbuizen een gedeelte van de conusslag getrok ken, bijvoorbeeld 20 cm van de slag van 30 cm. Hierbij wordt tijdens het trekken met een waterpasinstrument gecontroleerd of de aan de binnenstangen gekoppelde punt niet mee omhoogkomt. Daarna volgt de afwerking van het merk. Vanuit de sondeerauto worden tot het maaiveld de son deerbuizen en binnenstangen losgeschroefd en verwij derd. Als de auto boven het punt weg is, worden de laatste sondeerbuis en binnenstang vervangen door roestvrijstalen exemplaren, en vindt de afwerking verder plaats volgens fig. 9. afsluitdop (RVS) cap (stainless steel) gegraveerd tekstplaatje engraved data plate PEIL bovenk binnenstang DATUM PVC 3 125 sondeerbuis (RVS) stainless steel tube conus tot in zettingsvrlje vaste zandlaag cone-tip in non-subsiding dense sandlayer Fig. 9. OM met sondeerconus. In de praktijk blijkt het van belang te zijn, dat men een niet te krappe afwerkput toepast. Het gaat er daarbij om dat men gemakkelijk instrumenten kan hanteren, afsluit- doppen kan losmaken, maar ook dat de constructie wordt beschermd tegen beschadigingen ten gevolge van verkeer en/of zakkende grond. Kosten De kosten van een te plaatsen Ondergronds Merk wor den bepaald door een aantal factoren, onder andere: a. vereiste funderingsdiepte; b. terreinomstandigheden die bepalen met welk type voertuig het merk wordt geplaatst; c. of er puin in de grond zit en of er horizontaal zettings- gevoelige lagen zijn; d. afwerking; e. beoogde gebruiksduur van het merk. De materiaalkosten bestaan uit: f 1 500,— voor de vast-punt conus; f 120,— per meter diepte. Ook is het mogelijk het merk voor een bepaalde periode te plaatsen, waarna, als het werk is afgelopen, het merk weer wordt getrokken. Hierbij bestaan de kosten uit het plaatsen en trekken van het merk en een verhuurprijs voor de gebruikte materialen. 5. Slot Gemak van aansluiten Destijds is gekozen voor een ondergrondse vastlegging van het NAP om: verstoring zoveel mogelijk te voorkomen; geen last te hebben van temperatuureffecten (75 cm onder maaiveld). Nadelen daarentegen zijn: het meten van deze Ondergrondse Merken is ar beidsintensief; merken kunnen ongewild en ongemerkt verdwijnen NGT GEODESIA 87 325

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 13