u SSk Na de oproep in NGT Geodesia 1987, no. 5, p. 191, kwamen er bij de viering van het 40-jarig bestaan van de VVL in Elburg reeds enkele reacties binnen. Dank zij het verdere regionale onderzoek in de archieven van plaatse lijke bladen in de omgeving van Ede kon het volgende worden gedistilleerd. In de twintiger jaren was notaris Dinger een zeer geziene persoonlijkheid, die vooral was geïnteresseerd in de ge schiedenis van zijn woonplaats Lunteren. Aangezien er omstreeks 1915 werkzaamheden werden verricht in ver band met de driehoeksmeting, is betrokkene waarschijn lijk geïnspireerd geraakt. Bij deze meting speelde de kerktoren van Lunteren een belangrijke rol naast andere punten, zoals de Paaseik en de Langeberg. Het punt Langeberg was gemarkeerd door een houten stellage, welke lange tijd het landschap heeft gedomineerd (fig. 1). *&-' 5;": - Fig. 1. Driehoeksmeting te Lunteren 1915. Met een kaart van Nederland kan men eenvoudig vast stellen, dat de afstand van Lunteren naar Nieuwer- schans en Oostburg ongeveer gelijk is, evenals de af standen van Lunteren naar Vaals en Vlieland. Ook de grenzen bij Kijkduin en Gronau zijn even ver verwijderd van Lunteren. Toch ligt er nog een soort berekening ten grondslag aan het „Middelpunt van Nederland" en wel door ir. H. Wichman, voorzitter van de streek-VVV. Deze had uit overlevering vernomen, dat ten noorden van de Linde boomberg evenveel Nederlands grondgebied zou liggen, als ten zuiden van de berg. Hetzelfde zou ook gelden voor het gebied ten westen en ten oosten hiervan. De heer Wichman is aan het rekenen geslagen en hij kwam tot de slotsom, dat de Lindeboomberg nagenoeg in het midden van Nederland is gelegen en wel in de periode vóór de inpolderingen van de Zuiderzee. Aardig ge vonden, maar wetenschappelijk is het allerminst. Op 31 maart 1956 werd een commissie in het leven ge roepen, welke zich zou bezighouden met de zonne wende-stenen (fig. 2), welke waren gelegen op de Linde boomberg. Deze zwerfkeien waren oorspronkelijk opge richt door de bewoners en wel zodanig, dat twee stenen een rechte lijn vormden met de opkomst van de zon op de langste dag, terwijl de eerste en derde steen een lijn vormden met de zonsopgang op de kortste dag. Helaas werden de stenen geroofd en de juiste plaats is niet meer na te gaan. Men slaagde er wel in de stenen terug te vinden en wel als erfversiering bij verschillende huizen in Lunteren. Eén steen werd teruggegeven en doet nu dienst als het Middelpunt van Nederland"\ De Stichting „Fiets" heeft er toen werk van gemaakt om de teruggegeven .*"0* Fig. 2. De laatste zwerfkei in 1953. steen van een inscriptie te voorzien als toeristentrekker- tje voor Lunteren en voor de fietsliefhebbers in het bij zonder (fig. 3). Op 16 oktober 1965 vond tenslotte de plechtige onthulling plaats, waarbij zelfs fietsliefhebbers uit Amsterdam aanwezig waren. Dat dit gebeuren op ons nu een beetje overdreven overkomt, moet men zien in de geest van die tijd. Het binnenlandse toerisme werd toen erg gestimuleerd, omdat het buitenland door devie- zengebrek moeilijk bereikbaar was. Fig. 3. De zwerfkei in beton. Fig. 4. Topografische kaart 1 25000 11980). Punt RD. Middelpunt van Nederland. 328 NGT GEODESIA 87

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 16