INHOUD nederlands geodetisch tijdschrift; uitgave van de stichting nederlands genootschap voor landmeetkunde EN VERDER 29e jaargang - no. 9 - september 1987 317 De problematiek rond de paspunten van het GBKN- blok „Landgraaf" geniet nu bij na al landelijke bekendheid. In dit artikel wordt kort de manier beschreven waarop de RD met succes de kwaliteit van de terrestrische paspunten heeft geverifieerd. 321 Een vroegere redacteur van dit tijdschrift, Wim van Beusekom, schreef voor dit nummer een bijdrage in de NAP-reeks. Het vaderlands referentievlak is al eeuwen door bijzondere vastleggingen gefixeerd. Sinds het begin van 327 Deze korte bijdrage is een vervolg op de oproep van nestor Pelkman in een eerder nummer van dit tijdschrift. De Lunterense steen met de in scriptie Middelpunt van Nederland" heeft vanaf de ont hulling geen andere dan toe ristische pretenties gehad. De auteurs signaleren, dat een wetenschappelijke bereke ning" voor het geografisch middelpunt van Nederland nog steeds ontbreekt. Zij vinden verder dat, wanneer „men" nog eens van plan is om die plek te berekenen, de term zwaartepunt beter is. Mis schien mogen we gezien hun interesse verwachten, dat ze die kei van een berekening zélf maken? 329 Alweer het derde artikel in de mini-serie over het aan sluiten van puntenvelden, dat eveneens in twee gedeelten zal worden geplaatst. 335 Temperatuurwisse lingen bij waterpasinstrumen ten met automatische compen sator kunnen leiden tot tijdelij ke en blijvende afwijkingen van de stand van de vizierlijn. NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3100 exemplaren. Redactie ir. M. P. Moolenaar, eindredacteur, Zutphen tel. kantoor (055) 77 51 23 tel. huis (05750) 1 48 26 A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. F. J. J. Brouwer, Leusden G. W. Eversdijk, Breda ir. W. N. Ferwerda, Overveen P. Miete, Gouda G. M. van Osch, Apeldoorn Redactie-adres Waltersingel 1 7314 NK Apeldoorn tel. (055) 77 51 23 Inzending kopij Artikelen dienen vóór de 1e van de maand, voorafgaande aan de maand waarin het nummer ver schijnt, in het bezit van de eind redacteur te zijn. Tijdige indie ning geeft echter geen garantie voor plaatsing in het betreffende nummer. Dit is ter beoordeling van de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk vóór de 15e van de maand in het bezit van de eind redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: P. H. de Jonge, Lingedijk 22, 4191 VE Geldermalsen tel. kantoor (03240) 3 77 00 tel. huis (03455) 7 16 59 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen: J. J. S. Kopaszewski, A. v. Schendellaan 16, 5531 TV Bladel tel. kantoor (040) 59 29 11 tel. huis (04977) 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijs: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden 1 49,15 per jaar (binnenland); f 60,90 per jaar (België); f 74,10 per jaar (buitenland) en f 92,65 per jaar (luchtpost). Voor hen die studeren aan TU, HTS of MTS f 33,50 per jaar. Voor abonne menten die na 1 januari ingaan, wordt een abonnementsprijs berekend van f 5,per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 10,35, exclu sief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopaszewski. 1987. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. NGT GEODESIA 87 ISSN 0016-707X Secretaris: J. A. Takens, De Kampen 8, 9431 KN Westerbork. Tel. kantoor (05920) 1 1000; tel. huis (05933) 32458 In de Stichting NGL nemen de volgende verenigingen deel: Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster Vereniging van Landmeetkundigen Nederlandse Vereniging voor Geodesie Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat ,,lk ben landmeter geworden om naar de vogeltjes te kijken" Interview met prof. dr. ir. W. Baarda 314 Op 17 juli van dit jaar bereikte professor W. Baarda de leeftijd van 70 jaar. Voor hem was dit aanleiding te kennen te geven per 1 oktober aanstaande terug te treden als voorzitter van de Rijkscommis sie voor Geodesie. In dit nummer spreekt de re dactie met professor Baarda over zijn werk, zijn opinie over het hedendaagse geodetische onderwijs en onderzoek, en zijn visie op de toekomst van de geodesie als geheel. GPS bewijst kwaliteit paspunten ir. J. van Buren en dr. ir. F. J. J. Brouwer Bijzondere hoogte- merken van het (N)AP ing. W. A. van Beusekom de Tweede Nauwkeurigheids waterpassing in 1926 behoren daarbij ook de Ondergrondse Merken. Kortom: u leest over in dit blad ongebruikelijke onderwerpen als betondruk- en sondeerpalen, die ons dalend land aan een rijzende zee hou vast moeten geven Het middelpunt van Nederland een geode tisch fenomeen? H. N. Pelkman en F. G. van Oort Over het aansluiten van puntenvelden (3): Kwaliteitsaspecten van de aansluiting dr. ir. P. J. G. Teunissen ir. M. A. Salzmann ir. H. M. de Heus Nu gaat het over de kwaliteit van de aansluiting. Begrippen als precisie en betrouwbaar heid passeren de revue. In dit nummer vindt u een synopsis van de gehele „Delftse School" op het gebied van de waarnemingsrekening, alleen in een meer algemene formule ring en andere notatie: zo heeft de grootheid „lambda- streep" hier geen streepje De tweede helft van dit artikel volgt in het oktobernummer. Invloed van temperatuur op precisie-waterpas- instrumenten met compensator J. P. H. Lentjes Deze afwijking verschilt per type en per exemplaar en kan aanleiding geven tot niet te verwaarlozen meetfouten. Tot die conclusie komt de auteur van deze korte instrumentele bijdrage na literatuuronderzoek en een praktijkproef waarbij instrumenten met behulp van een klimaatkast werden ver warmd of gekoeld. Een weerwoord op het commentaar van A. M. den Boer336 Agenda337 In memoriam J. F. Cock 337 Stichting NGL338, 344 Examenopgaven340 Berichten344 Instr. ontwikkelingen346 Publikaties347 Verslagen 350 Literatuur350 313

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 1