„Ik ben landmeter geworden om naar de vogeltjes te kijken Interview met prof. dr. ir. W. Baarda, emeritus hoogleraar van de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft en scheidend voorzitter van de Rijkscommissie voor Geodesie, door F. J. J. Brouwer en H. C. van der Hoek. SUMMARY „I became a surveyor to watch birds. On the occasion of Professor Baarda's 70th birthday and his subsequent resignation as chairman of the Netherlands Geodetic Commission, NGT Geodesia had an informal talk with him about his carreer, his views on present-day research and teaching in the field of geodesy in the Netherlands, and the prospects for geodetic science as a whole. Op 17 juli van dit jaar bereikte professor Baarda de leef tijd van 70 jaar. Voor hem was dit aanleiding te kennen te geven per 1 oktober aanstaande terug te treden als voorzitter van de Rijkscommissie voor Geodesie. De redactie van NGT Geodesia zag in het bovenstaande voldoende reden professor Baarda te benaderen met het verzoek een interview toe te staan over zijn werk en zijn visies op de praktijk van het hedendaagse landmeten en op de hoofdlijnen van het geodetische onderwijs en onderzoek in Nederland. Wat een eenvoudig interview had moeten worden, werd een diepgaand en openhartig gesprek van bijna drie uur over een groot scala van aspecten van de hedendaagse geodesie, inclusief een stuk college over schranking van tijdsystemen en gravitatieconstanten. De plaats: de huiskamer en de tuin van de familie Baarda; de datum: 6 augustus 1987. Onze eerste vraag was: Volgt u eigenlijk nog de ontwikkelingen op het gebied van het geodetisch onderzoek? In principe wel, natuurlijk voor zover mijn gezondheid en die van mijn vrouw dat toelaten. Je kunt uiteraard niet alles lezen. Eigenlijk is het zelfs meer dan volgen; ik ben op het moment actief bezig met onderzoek op het ge bied van de koppeling van de geometrische en gravi- metrische geodesie. Dit kan nog belangrijke gevolgen hebben voor de kennis over de traagheids- en satelliet plaatsbepaling en voor de koppeling hiervan met de klas sieke geodetische netwerken. Het komt neer op het in voeren van aparte schrankingssystemen voor tijd en plaats. Belangrijk is dan ook de vraag of je wel kunt spreken van de massa, de tijd en de afstand. Kun je de lichtsnelheid wel bepalen? De relativiteitstheorie geeft daar geen antwoord op. Toch moeten we voor de geo desie van de toekomst beginnen bij de relativiteitstheorie en daaruit destilleren wat nodig is voor de gewone" geodesie. Ik ben van plan bovenstaande gedachten (die we hier niet uitvoerig kunnen weergeven, aangezien het een uit eenzetting betrof van bijna een volledig college-uur; red.) neer te schrijven voor de feestbundel die zal ver schijnen ter gelegenheid van de 70e verjaardag van pro fessor Krarup (Kopenhagen red.). Op de studiedag van het NGL van 1980 in Bunnik heeft u gezegd dat u na de HTW drie periodes van onderzoek heeft gekend: het modelonderzoek, de precisietheorie en de betrouwbaarheidstheorie. Wat beschouwt u zelf als uw wetenschappelijke hoogtepunt Waar praat je over. Een hoogtepunt? Als je met onderzoek bezig bent, dan ben je constant in ontwikke ling. Dat gaat heen en weer. Er is geen echt hoogtepunt. Precisie en betrouwbaarheid zonder onderzoek naar het functiemodel gaat niet; waarvan beschrijf je de precisie en betrouwbaarheid? En als je iets verder met de precisie bent, dan is het noodzakelijk weer wat over het model uit te breiden, bijvoorbeeld met de schranking. Het belang rijkste is, dat je bij dat heen en weer gaan één lijn weet te houden. En je moet ook weieens boffen! Bijvoorbeeld de w-toets; het is toch boffen dat je met het zover in de staarten van de kansverdeling toetsen dat allemaal kunt bereiken; het is een zeer succesrijke theorie, maar zuiver theoretisch gezien onjuist... Ik ben trouwens van de Levensloop van prof. dr. ir. W. Baarda Professor Baarda is geboren op 20 juli 1917 te Leeuwarden. Na de HBS in Den Haag volgde hij vanaf 1935 de opleiding voor Civiel Landmeter aan de Technische Hogeschool Delft, waarvan hij in 1939 met lof het diploma behaalde. Van 1940 t.m. 1946 werkte hij bij het Kadaster, o.a. in de Noordoost polder en bij de Rijksdriehoeksmeting. Per 1 november 1946 werd hij benoemd tot lector aan de TH Delft. Na het instellen van het diploma voor geodetisch ingenieur volgde Baarda's scriptie ,,De verkenning van een Snellius- punt", op grond waarvan hij in 1950 dit diploma kreeg uitger reikt. Na het overlijden van professor Tienstra werd hij op 1 oktober 1951 benoemd tot hoogleraar in het Landmeten, het Waterpassen en de Geodesie aan de TH Delft, alvyaar hij op 1 september 1982 afscheid nam als gewoon hoogleraar In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Professor Baarda heeft sedert 1952 zitting in de Rijkscommis sie voor Geodesie, van 1957 tot 1980 als secretaris, en sinds 1980 als voorzitter. In de najaarsvergadering van de Rijks commissie zal hij afscheidnemen als voorzitter. In 1971 is hij benoemd tot lid van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen. Verder is hij van 1955 tot 1959 secretaris-generaal geweest van de FIG, en van 1963 tot 1979 voorzitter van Special Study Group 1.14 van de IAG. Bovendien is hij corresponderend lid van de Duitse Geode tische Commissie. Ook heeft hij vele jaren de functie vervuld van voorzitter en beheerder van de (onder)afdeling der Geo desie van de TH Delft. Professor Baarda is vele malen onderscheiden; zo is hij Offi cier in de Orde van Oranje Nassau, en is hij erelid van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie, van het Landmeet kundig Gezelschap Snellius, van de Royal Institution of Char tered Surveyors (GB) en van de FIG. Op 5 november 1982 ontving hij het eredoctoraat aan de Universiteit van Stuttgart. Professor Baarda heeft ongeveer 70 publikaties op zijn naam staan; de meest belangrijke zijn: Handleiding voor de Technische Werkzaamheden van het Kadaster, de HTW (1956), samen met de heren Harkink en De Groot; Puntsbepalingssystemen in het platte vlak; berekening met complexe getallen (1964- 1969); A Testing Procedure for Use in Geodetic Networks (1968); S-transformations and Criterion Matrices (1973); A Connection between Geometric and Gravimetric Geo desy. A First Sketch (1979). Professor Baarda is gehuwd en heeft een dochter. 314 NGT GEODESIA 87

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 2