verslagen literatuur JAARVERGADERING K&L De Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde (K&L) is de inge nieursvereniging van het Kadaster. Als zodanig staat zij naast de Vereniging van Hypotheekbewaarders, waarin zoals de naam al zegt, de hoofden van de Bewaringen zijn verenigd. K&L heeft een tweeledige doelstelling. Allereerst krijgen binnen K&L bepaalde vakinhoudelijke aspecten van het ingenieur-zijn bij het Kadaster de aandacht. Daarnaast treedt K&L op als belangen behartiger voor de leden en is als zodanig aangesloten bij de vak centrale CMHA. Het werk van de K&L speelt zich af binnen het bestuur en enige werkgroepen, en een viertal regionaal opgezette afdelingen. Op 5 juni 1987 vond de jaarlijkse algemene vergadering plaats van K&L, waarin beide doelstellingen van de vereniging duidelijk aan bod kwamen, 's Ochtends vond namelijk een huishoudelijke verga dering plaats, waarin naast zaken als bestuurswisseling (zie elders in dit nummer) en financiën, twee nota's werden bediscussieerd, die waren opgesteld door K&L werkgroepen. De eerste nota was van de hand van de werkgroep „Kadaster praktijk Onderwijs en Onderzoek" en had persoonlijk mijn grote belangstelling, omdat hij was gewijd aan de afstemming van het geodetisch onderwijs aan de TU Delft en de taakuitoefening van de projectingenieur van het Kadaster. Aan de hand van interviews met de hoogleraren Bogaerts, Van Schilfgaarde, Van Berk en Alberda en eigen ervaringen hebben de werkgroepleden de voor de functie van projectingenieur benodigde kennis, vaardigheden en ervaring op een rij gezet en aangegeven of het bijbrengen ervan tot de taak van de TU Delft of tot de taak van het Kadaster zelf behoort. Voor lopige conclusie is, dat het studieprogramma voor geodetisch inge nieur slechts marginaal zou kunnen worden aangepast voor een Kadasterfunctie, maar dat door nauwe samenwerking tussen Kadaster en TU meer specifieke kennis kan worden overgebracht in case-studies" en projectonderwijs. De tweede nota was samen met de Vereniging van Hypotheekbe waarders opgesteld en handelde over de Kadasterwet. Minutieus is het wetsontwerp doorgewerkt en is afgetast of de uit de wet voort vloeiende bevoegdheden dienen te worden toegekend aan ,,de ingenieur van het Kadaster", dat wil zeggen het hoofd LZ (Land meetkundige Zaken, de nieuwe naam voor de huidige afdelingen Mutaties en Landmeetkundige Binnendienst), of aan het hoofd BJZV (Bureau Juridische Zaken en Vastgoedinformatie, de hypo theekbewaarder). Ook zijn deze bevoegdheden tegen het licht ge houden van nieuwe ontwikkelingen als privatisering en automatise ring. In de namiddag kwamen de meer „vakbondsaspecten" van K&L aan bod in een studiemiddag onder de titel ,,De ontwikkeling van de ingenieursfuncties bij het Kadaster in de komende jaren". De eerste korte inleiding was van mr. ir. T. J. G. Thiadens, directeur Bestuurlijke Zaken van de Hoofddirectie van het Kadaster en de Openbare Registers. Hij begon met een leuk overzicht te pre senteren van het aantal academici bij het Kadaster. Hiervoor had hij de aantallen academische titels geteld. Zo kwam hij tot het resul taat, dat er bij het Kadaster 28 meesters in de rechten zijn, 77 inge nieurs waarvan 75 geodeet 4 doctorandussen, 1 doctor en twee hoogleraren! Hierbij moet wel worden aangetekend, dat een persoon met meerdere titels ook meerdere malen meetelt. Ook was interessant te vernemen, dat 37 van de 112 titels op de hoofddirec tie in Apeldoorn te vinden zijn en dat het gemiddeld aantal juristen per provinciale directie 1,8 en het gemiddeld aantal geodeten 4,9 bedraagt.Uit deze cijfers concludeerde Thiadens, dat er steeds meer andere academici dan geodeten bij het Kadaster werken en het bracht hem op de vraag wat de ideale ingenieur van het Kadas ter is. Een aanzet voor de beantwoording werd gegeven in twee voor drachten. De eerste was van mevr. mr. J. Kuijper-Smit, directeur Personele Zaken van het Ministerie van VROM. Zij behandelde in hoofdlijnen de visie van het Departement op zaken als afslanking, privatisering en management development beleid. Vervolgens zette ir. P. van der Molen, directeur van de directie Gelderland van het Kadaster, deze zaken af tegen de specifieke situatie van het Kadas ter, waarbij hij vooral aandacht vroeg voor de geodeet als „pro duct-manager". Een discussie met de inleiders sloot deze geslaagde jaarvergadering af, waarmee vooralsnog bepaald niet alle vragen over de toekomst van de geodeet bij het Kadaster zijn beantwoord. Frits Brouwer JAARVERSLAG 1986 NEDERLANDSE VERENIGING VOOR FOTOGRAMMETRIE Op 31 december 1985 telde de vereniging 216 leden, waaronder 23 firmaleden. Op 31 december 1986 bedroeg dit aantal 225, resp. 24. Op 14 november is overleden prof. A. Kruidhof. In totaal zijn er zes lezingen/studiedagen/rondleidingen geweest: 1. 24 januari: Dag bij de Topografische Dienst, Emmen, met als thema: Ontwikkelingen bij de Topografische Dienst". Spre kers: ir. E. Kolk: „Fotogrammetrie"; ir. G. A. M. Vrijkotte: „Project Bebouwing"; ir. J. v.d. Linde: „Digital Land Map System". Verder waren er nog rondleidingen en een diaserie. 2. 21 maart: Voordracht, Amersfoort: Veranderingen in de Delft- se Fotogrammetrie", door prof. dr. ir. G. H. Ligterink. 3. 25 april: Gecombineerde studiedag met de NVG, Amersfoort, met als thema: Nieuwe Ontwikkelingen in de Fotogramme trie". Sprekers: ir. J. H. M. v.d. Wal: „GPS en fotogramme trie"; prof. dr. ir. M. Molenaar: „Geïntegreerde puntsbepaling in de fotogrammetrie"; ir. W. Sonnenberg: „Efficiënte foto- grammetrische kaartvervaardiging"; ir. M. W. v.d. Bogaard: „Fotogrammetrische bijhouding van grootschalige kaarten". 4. 26 september: Voordracht, Amersfoort:Digitale beeldverwer king in de fotogrammetrie", door ir. M. J. P. M. Lemmens. 5. 14 november: Nabespreking Symposia ISPRS-commissies: ir. F. L. Corten: Comm. I; Dipl.-lng. K. A. Grabmaier: Comm. II; ir. E. M. J. Vaessen: Comm. Ill; ir. M. J. P. M. Lemmens: Comm. IV; ir. J. M. de Lange: Comm. VI; M. C. J. Damen: Comm. VII. 6. 17 december: Dag bij de firma Intergraph Europe Inc. BV, Schiphol en Hoofddorp, met als thema: Ontwikkelingen bij Intergraph". Sprekers: H. Molkaraie: „Analogue and digital photogrammetry"; J. Ulc: „Intelligent datastructures"; A. v.d. Laan: „SPOT-beelden t.b.v. topografische kaarten". Het mid- dagdeel werd besteed aan rondleidingen. De algemene ledenvergadering werd gehouden op 21 maart. Van 25-29 augustus vond in Enschede het Symposium van ISPRS- commissie VII plaats. Thema was Remote Sensing for Resources Development and Environmental Management. Als gastheren tra den, naast de NVF, de Kring voor Remote Sensing en het ITC op. Er was sprake van een goed bezet Symposium, zowel wat betreft het aantal deelnemers als het aantal firma's op de commerciële ten toonstelling. De organisatie van Commissie VII heeft, de begroting t.m. 1988, meegerekend, ongeveer quitte gespeeld. De samenwerking met de Kring voor Remote Sensing is uitstekend verlopen en duidt op goede perspectieven voor het samengaan met de Kring. Het dagelijks bestuur heeft gewerkt aan de voorbereiding voor dit samengaan. ir. E. M. J. Vaessen, secretaris. De hieronder vermelde tijdschriften kunnen door de lezers van NGT Geodesia worden geleend bij ing. H. A. Schok, Vak groep Landmeetkunde van de Landbouwuniversiteit, post bus 339, 6700 AH Wageningen. Vermessung Photogrammetrie Kulturtechnik 1987-1 Wallis, Digitale Landkartensysteme für die Luftfahrt. Magel, Am Beispiel Bayern: Der Geodat in der Dorferneuerung. Boss, Salm, Unterhalt von Güter- und Waldwegen. 1987-2 Koreleski, Raumplanung, Berggebietsentwicklung und Melioratio- nen in den polnischen Westkarpaten. Rajda, Meliorationen in Polen Massnahmen zur Verbesserung des Bodenwasserhaushaltes. Pfister, Die dreidimensionale Schweiz. Releif unter Verwendung der Schweizer Landeskarte. 1987-3 Kistler, Die ungleichen Gesprachspartner. Zur Benutzerfreundlich- keit von Dialog-Software. Bauersima, Über die Rotation der Erde. 1. Teil. Kahmen, Surveillance de zones de glissements et de modifi cations tectoniques. Hahn, Jager, Zuverlassigkeitsbeschreibung bei der Partitionierung von Netzen. 1987-4 Hiestand, Melioration Opfikon Beispiel einer umfassenden Land- umlegung. Appelt, Die Nachführung der topographischen Karte 1 25 000 mit Hilfe der digitalen Bildverarbeitung. Bauersima, Über die Rotation der Erde. 2. Teil. 350 NGT GEODESIA 87

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 38