Professor Baarda tijdens zijn exclusief college voor de interviewers over schranking van tijdsystemen en gravitatieconstanten. w-toets niets rijker geworden; de KLM en alle andere bureaus wel Als jullie dan toch een hoogtepunt willen horen, dan toch maar niet de S-transformatie of de w-toets, wat de meeste mensen zullen denken, maar de theorie waar over ik net heb verteld, dat ik dat nog heb gevonden veel van mijn vragen zijn ermee opgelost. Nu de andere kant: wat vindt u uw wetenschappelijke dieptepunt, of anders gezegd, wat vindt u het meest spijtig niét tot stand te hebben gebracht? Hier heb ik even over nagedacht; in volgorde van tijd ge zien zijn dat eigenlijk vier zaken. Als eerste wil ik noemen de stochastische processen. Al heel vroeg, voordat de theorie van de stochastische pro cessen ook maar ergens in de geodesie werd toegepast, heb ik daar al eens door een van mijn medewerkers naar laten kijken, bijvoorbeeld met het oog op toepassing bij waterpassing. Hij kwam terug met de boodschap dat er niets mee te doen was. Toen is het blijven liggen; heel jammer! Vervolgens was het die verrekte democratie. Het ging me om de relatie van de landmeetkunde/vereffenings theorie met het recht. Uiteindelijk is dat pas in een heel laat stadium gelukt, met het afstudeerwerk van Anne- veld, waarbij professor De Haan en ikzelf afstudeerhoog- leraar waren. Veel eerder wilde ik al het vak sociologisch recht van professor Kruijt invoeren voor de geodesie- studenten. Studenten moeten begrijpen dat, waar men sen werken, er fouten worden gemaakt, en ze moeten een sociologisch begrip hebben van de mensen waar mee ze werken. Datzelfde begrip hebben ze bijvoorbeeld ook nodig bij het Kadaster; zonder dat doen ze niets met NGT GEODESIA 87 Ondervrager Van der Hoek in bewondering voor professor Baarda's tuin. eigenaren en perceelgrenzen... Ja, deze gedachte is jammer genoeg in de democratie getorpedeerd. Als derde wil ik noemen het feit dat de algebra met de quaternionen is mislukt: het is eeuwig zonde dat de achtergrond van de driedimensionale criteriummatrix niet boven water is gekomen. Ik was wel een heel eind, maar Van Daalen heeft gewoon vertikt het af te maken. Het laatste is het torpederen van mijn nieuwe HTW theorie voor het opstellen van een criterium- en ver- vangingsmatrix voor heterogene netten. Ach, ja. Uw colleges en notatie in publikaties gingen door voor moeilijk; daardoor zou het langer hebben geduurd voor dat uw theorieën in de praktijk doordrongen. Wat vindt u van die kritiek Ja, eenvoud in de theorie voor studenten, of beter schijnbare eenvoud voor de studenten, is alleen te geven als je zelf alles echt hebt begrepen. Daarom heb ik ook altijd te licht examen afgenomen; de studenten mochten toch niet het slachtoffer worden van mijn bezig zijn met de gedachtengang! Ja, Van der Hoek, jij was vaak mijn geweten; dan zei je dat het hoog tijd werd de formules de formules te laten en weer eens te gaan „kletsen". Nee, de notatie is niet het grootste probleem. De ge schiedenis leert, dat de mens het meest kan bereiken in zijn eigen notatie. Daaraan heb ik het te danken dat ik de XR grootheden heb gevonden. Later kan zo'n notatie altijd weer door anderen worden omgezet. Om terug te komen op de colleges, nu moet ik denken aan de colleges van Lorentz; die waren zo mooi, dat de student geen aantekeningen maakte en het meteen be greep. En later thuis wist hij niets meer. 315

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 3