GPS bewijst kwaliteit paspunten Interviewer Brouwer had heel wat op te schrijven. die een meettechniek kan ontwikkelen, metingen kan uitvoeren, uitwerken en analyseren en enten op de spe ciaal gewenste toepassing. Je moetje vooral niet op één toepassing richten! Dat kan de geodeet als geen ander! Er blijft dus altijd vraag naar deze deskundigheid. Verge lijk het met het volgende: een architect bouwt een prachtig pand en zijn naam is alom bekend, maar aan een naamloze civiel-ingenieur is het te danken, dat het bouwwerk niet instort. Dat geldt net zo voor de geodeet en dit is ook het mooiste van ons vak. Het vakgebied blijft ook de moeite waard voor een aparte opleiding. Er is een groot wetenschapsgebied dat in stukjes wordt verdeeld, die door één man behapt kunnen worden. Eén daarvan is de geodeet. Zo zijn uit de aloude afdeling Werktuigbouw successievelijk de af delingen Scheepsbouw, Industrieel Ontwerpen en Bouwkunde voortgekomen. Gewoon een stukje herver- kavelen van het wetenschapsgebied. Daarom vraag ik me ook af waarom Bestuurskunde nu zo nodig bij Geo desie moet; is dit niet een ongemotiveerd te veel af dwalen, zodat niet meer één persoon geschikt is voor geodetisch ingenieur? Waarom ikzelf voor het landmeten heb gekozen? Ik ben landmeter geworden om naar de vogeltjes te kijken; het is er echter bijna nooit van gekomen. Ik zat teveel op kantoor! Hoe ziet u het toekomstig onderzoek bij Geodesie? U heeft recent nog een schets gegeven voor de profiel commissie van de leerstoel mathematische geodesie, is de vereffeningstheorie afgerond Ook dat hangt weer af van de verkaveling. De Haan stelde al bij het instellen van de leerstoelen, dat de verde ling tussen mathematische en fysische geodesie niet essentieel is. Ik heb de vereffeningstheorie ontwikkeld voor zover ik die nodig had. Deze is nu niet geschikt voor een stochastisch proces, met een functie van de tijd. Hiervoor is een nieuw gesloten model nodig. Het zit hem daarbij niet in de wiskunde of de wiskundige formule ring; dat is niet de hoofdzaak. Iemand moet eens goed vertellen hoe het in elkaar zit. Ik begon met het werken aan de „plaatsbepaling"; ik wist niet, dat er precisie en betrouwbaarheid zou uit komen. Nu moet er weer een nieuwe „plaatsbepaling" komen, met alles wat daarvoor nodig is. Zorg voor een bouwwerk zonder gaten. Welk bouwwerk, daar kun je je niet over uitspreken. Voor mijn opvolging moet je een vent hebben, die daarvoor eens tien jaar kan uittrekken. Met zulk nadenken leg je trouwens niet zoveel eer in, wel met veel publiceren. Dat is nu toch de grote mode: veel publiceren, vaak over onvoldragen ideeën. Eigenlijk moet je eerst minimaal vijf jaar nadenken. Mijn kortste periode per ontwikkelde theorie was tien jaar; de langste vijftien! Het fundament onder bovengenoemd bouw werk, dat is het belangrijkste. Laat ikzelf een redelijk kereltje zijn geweest, dan hoop ik dat mijn opvolger op dezelfde manier ook iets nieuws kan opbouwen. Ja, ik zie wel iemand, naast prof. Rummel! Ik ben overigens blij, dat er nu zoveel dingen zijn waar mee ik me niet hoef te bemoeien. Na mijn pensionering heb ik een dure eed gezworen niet meer mensen mijn wil op te leggen hetgeen ik natuurlijk als bestuurslid van de RC en als opsteller van de begrotingen van de Afde ling der Geodesie wel heb gedaan, maar als men nu mijn mening vraagt, dan geef ik die natuurlijk. En er zijn nog nooit zoveel mensen bij me langs geweest om m'n mening te vragen als de laatste tijd. We zijn aan het eind van onze vragen; is er nog iets wat u heeft gemist en wilt toevoegen7 Nee, ik vond het schitterend; alleen nog dit: ik heb alle vertrouwen in de ontwikkeling van ons vakgebied, de geodesie! door ir. J. van Buren en dr. ir. F. J. J. Brouwer, werk zaam bij het wetenschappelijk stafbureau van de afde ling Rijksdriehoeksmeting van de Dienst van het Kadas ter en de Openbare Registers te Apeldoorn. SUMMARY GPS proves the quality of passpoints A brief account is given of a project by the Netherlands Triangula- tion Department to check a number of passpoints which were not accepted in a photogrammetric block adjustment (method of inde pendent models). It proved feasible to have the passpoints determined by GPS in one month's time, including preparation, measurements, computations and preparing a report. NGT GE0DESIA 87 The largest difference that was encountered between the terres trially determined coordinates (from a closed polygon network) and the GPS results was only 36 millimetres after an overdetermined similarity transformation over an area of about 8x10 kilometres. 317

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 5