Bijzondere hoogtemerken van het (N)AP1) door ing. W. A. van Beusekom, hoofd van de afdeling NAP van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft. SUMMARY Special benchmarks of the (N)AP The author describes the special benchmarks of the NAP the reference datum for levelling through all ages. Inleiding In dit artikel worden de bijzondere peilmerken van het (N)AP, waarmee dit peil door de eeuwen heen is vastge legd, behandeld. Waren dit in 1684 de marmeren dijks- peilstenen van burgemeester Hudde van Amsterdam, in 1812 kwamen er de nulpeilstenen van Krayenhoff bij, en daarna de peilmerkstenen en bronzen hoofdmerken in monumentale gebouwen. Vanaf 1929 tot heden worden diverse typen ondergrondse merken (OM) als (stabiele) vastleggingen van het NAP gebruikt. De vastleggingen van het NAP met behulp van de nor male peilmerken in gebouwen e.d. (thans ongeveer 47 000) worden niet besproken. Deze laatste categorie wordt middels de peilmerkenlijsten en -kaarten gepubli ceerd en door duizenden landmeetkundigen en civiel- technici gebruikt [1, 2]2). 1. Peilstenen Omtrent het juiste jaartal van invoering van het Amster dams Peil (AP) tast men in het duister. Volgens Van der Weele [3] zou het AP in 1670 onder de naam „stadt- peyl" zijn vastgelegd, doch hiervan zijn geen merktekens bekend. Ten gevolge van een zeer hoge stormvloed in 1) Dit artikel is mede tot stand gekomen dank zij bijdragen van dr. ir. V. J. de Waal (Walinco puls- en heibedrijf BV), en B. Noord- wijk en ir. J. Heemstra (Lab. voor Grondmechanica). 2) De nummers [1] t.m. (4] verwijzen naar „Literatuur" op p. 327 aan het eind van dit artikel. NGT GEODESIA 87 Fig. 2. Nutsteen van het AP. november 1675 deze vloed was erger dan de Aller heiligenvloed waren grote delen van de stad en van Holland onder water geraakt. Het stadsbestuur besloot daarop de waterkering te verbeteren. Deze waterkering kwam in 1682 gereed en in een achttal sluizen, waar onder de Haarlemmersluis en de Nieuwe Brugsluis, werden op last van burgemeester Hudde marmeren dijkspeilstenen (fig. 1) aangebracht met als opschrift ZEEDYKSHOOGTE zynde negen voet en vyf duym boven stadtpeyl Dit is 2,67689 m boven AP. Tevens werden van septem ber 1683 tot september 1684 onafgebroken de water standen waargenomen. Het is niet bekend of de stenen vóór of na deze waarnemingen zijn geplaatst. Wel staat vast, dat hiermede het AP op voortreffelijke wijze was vastgelegd. De adjunct-Inspecteur-Generaal der Rivieren, C. R. T. Krayenhoff, heeft van 1797 tot 1812 een uitgebreide waterpassing uitgevoerd over een groot deel van Neder land. Tevens legde hij in 1812 met een viertal stenen in Amsterdam (o.a. in de Amstelsluis) het nulpunt van het AP vast (fig. 2). 321 Fig. 1. Zgn. Hudde-steen.

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 9