Planvorming en bestuurlijke aspecten: Verschil Vlaamse en Nederlandse situatie") voortdurende en voortgaande achterstandsituatie in het functioneren van het gebied. Bij het mogelijk zoeken naar het verminderen van deze lange duur van de planvorming zullen uiteraard de wette lijk voorgeschreven procedures moeten worden geres pecteerd, evenals de rechtszekerheid en de inspraak mogelijkheden, die daarin verankerd liggen. Wel kan worden nagedacht over: het zo enigszins mogelijk gebruik maken van een voudige procedures, gericht op de problematiek van het gebied (bijvoorbeeld administratieve ruilverkave lingen); Inleiding De Nederlandse Landinrichtingswet onderscheidt vier vormen van landinrichting, te weten: herinrichting; ruilverkaveling; aanpassingsinrichting; ruilverkaveling bij overeenkomst. In Vlaanderen beschikt men over de volgende wetten: wet van 22 juli 1970, aangevuld door de wet van 11 augustus 1978; wet van 12 juli 1977 (grote infrastructuurwerken); wet van 10 januari 1978 (in der minne). Landinrichting ruilverkaveling. Landinrichting bestaat in de ordening van het platteland, waarbij de realisatie en inrichting van het agrarisch ge bied voor zijn specifieke landbouwbestemming gepaard gaat met de eerbiediging van de randvoorwaarden van uit de sectoren natuurbehoud, landschapszorg en pas sieve recreatie, en waarbij tevens sommige doelstellin gen van deze niet-agrarische sectoren worden gereali seerd of mogelijk gemaakt. In dit referaat worden som mige aspecten van de Nederlandse „ruilverkaveling" ge plaatst tegenover de Vlaamse wet van 1970, aangevuld door de wet van 1978. Initiatief tot landinrichting De Nederlandse wet voorziet in een vrij gedetailleerde procedure, via dewelke een aanvraag tot ruilverkaveling uiteindelijk terechtkomt op het voorbereidingsschema. Inleiding gehouden op 26 maart 1987 te Baarle-Nassau tijdens de studiedag van het Genootschap voor Kuituurtechniek (Bel gië) en de Studiekring voor Cultuurtechniek (Nederland). NGT GEODESIA 87 een strakke planning, zowel intern bij de landinrich tingscommissie als naar buiten; een zo effectief mogelijk (ambtelijk) overleg; globalere inventarisaties en onderzoekingen, gericht op de planvorming; kritisch beoordelen van het karakter en de noodzaak van het schetsontwerp; minder perfectie in de plannen (bijvoorbeeld bij het aangeven in de voorbereidingsperiode van de gebie den voor boerderijverplaatsing); een effectief (ambtelijk) management; kleinere blokken (2 000-3 000 ha). De Vlaamse wetgeving is zeer laconiek: de minister kan beslissen dat een onderzoek zal worden ingesteld naar het nut van de ruilverkaveling, hetzij op verzoek van 20 belanghebbenden, hetzij ambtshalve. Het woord „kan" impliceert een besluitvormingsproces. De wet stelt hier voor geen regels. Bij bestuursmaatregel wordt overge gaan tot een vooronderzoek, waarvan het resultaat zijn weerslag vindt in een rapport en een plan met benade rende gebiedsomschrijving. Het rapport geeft indicaties over de volgende aspecten: planologische bestemming; geografische situatie; landbouwstructuren; landbouweconomie; bodemkundige situatie; socio-economische toestand van het gewest; infrastructuur; eventuele plannen van andere overheden. Op basis van dit rapport en met inachtneming van priori teitscriteria wordt tot het onderzoek voorbereiding) besloten, zodra de nodige middelen beschikbaar zijn. De procedure die leidt tot het onderzoek, kan in principe in één jaar worden afgerond. Onderzoek naar het nut voorbereiding) Het onderzoek wordt bevolen bij ministerieel besluit. Het wordt uitgevoerd door de minister die zich laat bijstaan door de Nationale Landmaatschappij (NLM). Sedert de wetswijziging van 1978 wordt voor ieder project een coördinatiecommissie ingesteld. Deze commissie is een multidisciplinair team met adviserende bevoegdheid en bevat vertegenwoordigers van de volgende sectoren en instellingen: 405 door ir. J. Demuynck, HID Landbouw van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap. SUMMARY Planning and governmental aspects: differences between Flanders and the Netherlands The differences between Flanders and the Netherlands are descibed with respect to the items initiative to landconsolidation, investigation of profits, execution of landconsolidation and future perspectives.

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 13