INHOUD O nederlands geodetisch tijdschrift uitgave van de stichting nederlands genootschap voor landmeetkunde EN VERDER O 29e jaargang - no. 10 - oktober 1987 394 Wat is er leuker dan flink met verf spetteren? En als het dan ook nog nuttig is om een museumschip in kaart te brengen met behulp van ter- restrische fotogrammetrie, dan is het helemaal mooi. 397 Het slot van de mini serie over het aansluiten van netwerken begint in zicht te komen. In dit nummer ronden de auteurs de discussie over de kwaliteitsaspecten van de aansluiting af. De precisie- en betrouwbaarheidsparameters van de „Delftse School" die in het septembernummer van NGT Geodesia zijn afgeleid, worden toegepast op de ver schillend mogelijke vereffe ningsmethoden. 401 Bestuurlijke aspecten worden gedefinieerd als „het richting geven door de Over heid aan de vraag vanuit de samenleving naar landinrich ting". Bij dit richting geven moeten niet minder dan 14 stappen worden doorlopen voordat deze vaststaat. 405 Na een uiteenzetting van de verschillen op de onderdelen initiatief tot ruilver kaveling, onderzoek naar het nut en uitvoering van de ruil verkaveling, constateert de auteur dat behoefte is aan een meer zorgvuldige planvorming. 407 In de vertaling van het artikel van doctor Senisson wordt een rekenalgoritme be handeld, waarvan handig ge bruik kan worden gemaakt in computerprogramma's waar mee vereffeningsproblemen worden uitgerekend. Het is gebaseerd op de cracoviaan. een in Polen in de dertiger jaren ontwikkeld alternatief voor de matrixrekening. ISSN 0016-707X Secretaris: J. A. Takens, De Kampen 8, 9431 KN Westerbork. Tel. kantoor (05920) 1 1000; tel. huis (05933) 32458 In de Stichting NGL nemen de volgende verenigingen deel: Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster Vereniging van Landmeetkundigen Nederlandse Vereniging voor Geodesie Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3100 exemplaren. Redactie ir. M. P. Moolenaar, eindredacteur, Zutphen tel. kantoor (055) 77 51 23 tel. huis (05750) 1 48 26 A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. F. J. J. Brouwer, Leusden G. W. Eversdijk, Breda ir. W. N. Ferwerda, Overveen P. Miete, Gouda G. M. van Osch, Apeldoorn Redactie-adres Waltersingel 1 7314 NK Apeldoorn tel. (055) 77 51 23 Inzending kopij: Artikelen dienen vóór de 1e van de maand, voorafgaande aan de maand waarin het nummer ver schijnt, in het bezit van de eind redacteur te zijn. Tijdige indie ning geeft echter geen garantie voor plaatsing in het betreffende nummer. Dit is ter beoordeling van de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk vóór de 15e van de maand in het bezit van de eind redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: P. H. de Jonge, Lingedijk 22, 4191 VE Geldermalsen tel. kantoor (03240) 3 77 00 tel. huis (03455) 7 16 59 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen: J. J. S. Kopaszewski, A. v. Schendellaan 16, 5531 TV Bladel tel. kantoor (040) 59 29 11 tel. huis (04977) 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijs: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden f 49,15 per jaar (binnenland); f 60,90 per jaar (België); f 74,10 per jaar (buitenland) en f 92,65 per jaar (luchtpost). Voor hen die studeren aan TU, HTS of MTS f 33,50 per jaar. Voor abonne menten die na 1 januari ingaan, wordt een abonnementsprijs berekend van 5,— per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 10,35, exclu sief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopaszewski. 1987. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. NGT GEODESIA 87 Fotogrammetrie voor scheepsmetingen A. van Voorden, M.Sc. In dit artikel kunt u lezen waar de verf voor nodig was en hoe de fotogrammetrie te hulp kwam om het schip „De Hoop" van het Maritiem Museum te Rotterdam van nieuwe bouwtekeningen te voorzien, en dan nog wel met een precisie van zo'n vijf millimeter. Over het aansluiten van puntenvelden (3): Kwaliteitsaspecten van de aansluiting (vervolg) dr. ir. P. J. G. Teunissen ir. M. A. Salzmann ir. H. M. de Heus Voor wie de draad onderweg is kwijtgeraakt: in het volgende nummer volgen de voorbeel den! LANDINRICHTING IN VLAANDEREN EN NEDERLAND: EEN VERGELIJKING In het meinummer werd reeds herverkavelingsproces en rechtsbescherming belicht, thans volgen de referaten over planvorming en bestuurlijke aspecten. Als belangrijkste onderscheid komt uit de verge lijking naar voren, dat in Nederland zeer veel aan plan vorming wordt gedaan, zo veel dat de vraag opkomt of het niet met wat minder kan, ter wijl in Vlaanderen zeer weinig aan planvorming plaatsvindt, zo weinig dat het streven erop is gericht dit meer inhoud te geven. Planvorming en bestuur lijke aspecten: Nederlandse situatie ir. S. Huijberts Gesteld wordt dat de kwaliteit van de planvorming mede wordt bepaald door acceptatie van het plan door belang hebbenden en door een snelle afhandeling van voorbereiding en uitvoering. Uit gegevens van de Limburgse situatie blijkt dat aan het eerste naar beho ren wordt voldaan, maar dat vraagtekens kunnen worden gezet bij het tweede. Planvorming en bestuur lijke aspecten: Verschil Vlaamse en Nederlandse situatie ir. J. Demuynck Toepassing van het matrix-nul-produkt in vereffenings berekeningen Doc. dr. inz. W. Senisson In memoriam ir. F. Harkink 410 Agenda411 Berichten411 Stichting NGL413 Verslagen 413 Publikaties419 Examenopgaven421 393

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 1