vier satellieten beschikbaar, hetgeen de bruikbaarheid van het GPS beperkt tot ongeveer vier uur per dag. Met de toename van het aantal satellieten wordt de beschikbaarheid van GPS steeds groter. Daardoor wordt GPS hoe langer hoe meer een alternatief voor kringnefmeting en paspuntsbepaling. Vervanging van klassieke detailmeting (meetlijnen en tachymetrie) door GPS is echter voor lopig niet te verwachten. Eén aspect van GPS is nauwelijks aan de orde gekomen, maar is wel van belang, wanneer men op grote schaal overstapt op het ge bruik van GPS. GPS is een Amerikaans militair systeem. In de toe komst is de beschikbaarheid van het systeem dus afhankelijk van de besluitvorming bij het Amerikaanse Ministerie van Defensie. Dit houdt een zeker risico in, waarmee gebruikers rekening dienen te houden. Dit is tevens één van de redenen voor enkele Europese lan den (in ESA-verband) geweest om de mogelijkheden voor een ge zamenlijk eigen satellietplaatsbepalingssysteem te onderzoeken. Gezien het prille stadium, waarin deze onderzoekingen zich be vinden, is het echter de vraag of zo'n systeem een alternatief voor GPS zal kunnen worden. Precisie en betrouwbaarheid van geodetische netten Dit onderwerp behoort tot de Nederlandse geodetische specialitei ten. Twee van de drie Nederlandse sprekers tijdens de cursus, te weten prof. Alberda en prof. Van Mierlo, wijdden hun voordracht dan ook aan dit onderwerp. Met name het fenomeen betrouwbaar heid blijkt buiten Nederland en Duitsland slechts beperkte aandacht te krijgen. Een van de Italiaanse sprekers wist zelfs in het geheel niet wat hij moest verstaan onder betrouwbaarheid. De Nederlandse sprekers lichtten de Delftse theorie over precisie en betrouwbaarheid toe aan de hand van voorbeelden van kringnetten e.d., waarmee in Nederland reeds ruime ervaring is opgedaan. Het is echter tevens een belangrijke taak van de Nederlandse geodeten ervoor te zorgen, dat de theorie van precisie en betrouwbaarheid op verantwoorde wijze wordt toegepast bij de plaatsbepaling met behulp van moderne technieken, zoals GPS. Conclusies Geconcludeerd kan worden, dat er sprake was van een goede cur sus. Hoewel het hoofdonderwerp van de cursus niet geheel op het werkterrein van de ondergetekenden lag, bleken er toch ruim vol doende aanknopingspunten te zijn. Uit de voordrachten en uit de informele gesprekken met de inleiders en de overige deelnemers bleek duidelijk, dat satellietplaatsbepa- lingssystemen (met name GPS) in de nabije toekomst gemeengoed zullen worden. De toepassingsmogelijkheden van GPS liggen voor al in projecten waar men verspreid over een groot gebied een rela tief klein aantal punten in coördinaten moet bepalen, bijvoorbeeld paspuntsbepaling ten behoeve van een fotovlucht. Op de Nederlandse geodeten rust in de komende jaren de belang rijke taak om rekensystemen te ontwikkelen, die zorg dragen voor een verantwoorde toetsing en vereffening van GPS-netten. ir. G. M. M. Pellemans, ir. E. P. Oosterbroek, (Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers) INTERNATIONAL WORKSHOP ON ATMOSPHERIC REFRACTION Bovengenoemde bijeenkomst vond plaats te Belgrado van 3 - 5 september 1987 en werd georganiseerd door: de sterrenwacht Belgrado, de afdeling geodesie van de faculteit der civiele techniek, Bel grado, de afdeling meteorologie van de faculteit der exacte weten schappen, Belgrado, het republikijns hydrometeorologisch instituut van de ,,SR" van Servië, in samenwerking met de Werkgroep Astronomische Refractie van Commissie 8 van de Internationale Astronomische Unie (IAU). De workshop leed nogal aan taalmoeilijkheden, waardoor sommige presentaties niet te begrijpen waren en weinig discussie werd ge voerd. Bij taalmoeilijkheden is een goede visuele ondersteuning ex tra belangrijk, zoals ook uit enkele voordrachten bleek. Aangezien de voordrachten en de discussies zullen worden gepu bliceerd, heeft het weinig zin om op veel details in te gaan. Enkele punten zijn: De eliminatie, of de beperking, van de hoekrefractie door ge bruik te maken van twee kleuren begint er hoopvol uit te zien: bij de firma Wild wordt gewerkt aan een dispersietheodoliet voor trigonometrische hoogtemeting. Verder wordt op de Mount Wilson de dispersiemethode met succes gebruikt bij een optische interferometer voor de astronomie. 414 Verschillende malen werd gewezen op de mogelijkheid en het nut van zelfkalibratie, bijvoorbeeld bij de VLBI, maar ook bij klassieke instrumenten, om deze te verbeteren. Ondanks alle geavanceerde meetmethoden met satellieten en interferometers schijnt de rol van de meridiaancirkel nog niet te zijn uitgespeeld, speciaal voor metingen aan ons zonnestelsel. Voor mij persoonlijk was het aardig om te zien hoe bij de meri diaancirkel in Belgrado een oud idee van Van Herk en mij (of eigenlijk van mijn vader) was gerealiseerd, namelijk twee tegen de zon afgeschermde vacuümbuizen (van 30 en 50 meter) tus sen de meetmerken en de telescoop, om de refractie te elimi neren. In één van de resoluties wordt aan de commissies voor de oplei ding van astronomen en van geodeten aanbevolen om meer aandacht te besteden aan de refractie. In een andere resolutie werd aanbevolen om tot een sterkere samenwerking te komen tussen de studiegroepen van de IAU en van de IAG die zich bezighouden met refractie. De astronomische refractie blijkt sterk af te hangen van lokale effecten die in de loop van de tijd veranderen, zoals bij nieuwe bebouwing. In het algemeen kan worden gezegd, dat de ontvangst zeer hartelijk was en nogal huiselijk, weinig formeel. Zo was het mogelijk om nieuwe contacten te leggen en oude contacten te hernieuwen. Tenslotte nog enkele opmerkingen over de reis: Ik heb gemerkt, dat domme mensen beter per vliegtuig kunnen reizen dan per trein: Ondanks herhaaldelijk informeren en lezen van de borden kwam ik bij mijn vertrek uit Belgrado in de verkeerde trein terecht. Dat merkte ik pas toen na vijf uur rijden Hongaarse douanen binnen kwamen, die zeiden dat ik zonder visum Hongarije niet in mocht. Ik moest per eerstvolgende trein terug naar het Joegoslavische grensstation. Dat betekende zes uur wachten op een stationnetje, waar niemand meer dan tien woorden van een voor mij bekende taal kende. Per taxi naar de grenspost, waar ik, vlot, een visum kreeg en geld kon wisselen. Omdat er geen bussen meer gingen, heb ik met behulp van de douane met een auto mee kunnen rijden naar een station aan de spoorlijn naar Boedapest. In Boedapest zou ik pas de volgende dag per trein kunnen vertrekken. Na de nodige bedenkingen ben ik toen maar per taxi naar Wenen gereden. De prijs viel nog mee. In Wenen heb ik gelukkig een goede trein gevonden naar Delft, waar ik ten slotte negen uur later aankwam dan bedoeld, maar vroeg genoeg om uitgeslapen op college te verschijnen. J. C. de Munck 29e CONGRES ZEELAND Wisten tot vorig jaar de deelnemers aan het „Zeeuwse Congres" van het NGL de plaats van samenkomst bijna blindelings te vinden al tientallen jaren de „Prins van Oranje" in Goes dit jaar plaatste de rayoncommissie de congresgangers, als betrof het een puzzelrit, voor grotere problemen: de weg voerde via Goes naar de damaanzet Burghsluis, vanwaar met behulp van een pendeldienst het werkeiland „Neeltje Jans" werd bereikt, waar men zich ten slotte aan boord begaf van de rondvaartboot „Christiaan B". De twee ochtendvoordrachten vonden plaats in twee zgn. salons. Daar elke salon slechts de helft van het aantal congresdeelnemers 150) kon bevatten, moesten de sprekers tweemaal achtereen hun voordracht houden. Dit bleek echter, gezien het enthousiasme waarmee de beide sprekers ook hun tweede voordracht vertolkten, geen enkel probleem op te leveren. Eén van de sprekers was dr. ir. F. J. J. Brouwer, stafmedewerker van de Rijksdriehoeksmeting te Apeldoorn, wiens lange gestalte maar ternauwernood in het benedendekse ruim paste. Uit zijn voor dracht, getiteld: „GPS het landmeetinstrument van morgen", bleek weer eens duidelijk hoe snel de ontwikkeling van de techniek en ook de geodetische techniek verloopt: uw verslaggever herin nert zich een congreslezing van nauwelijks vier jaar geleden, waarin de GPS-methode werd voorgesteld als een wel interessante metho de van plaatsbepaling, maar minder geschikt voor geodetische doeleinden wegens zijn beperkte nauwkeurigheid. Thans worden cm-nauwkeurigheden bereikt, of nu enkele honderden meters dan wel kilometers moeten worden gemeten! Dit maakt de GPS- methode, die bovendien weersonafhankelijk is en geen direct zicht vereist, buitengewoon geschikt voor puntsbepaling met dicht heden van 1 km of meer. Wél moeten er steeds vier satellieten boven de horizon zweven, „maar dat zal over enige jaren zeker het geval zijn", naar de heer Brouwer ons met grote stelligheid in zijn boeiende betoog verzekerde. De tweede voordracht had als onderwerp: „Voorlopige Raad voor Vastgoedinformatie. Wat doet zij, waar leidt zij toe?" Het was mr. NGT GEODESIA 87

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 22