Planvorming en bestuurlijke aspecten: Nederlandse situatie") door ir. S. Huijberts, inspecteur Landinrichting te Roermond. SUMMARY Planning and governmental aspects: situation in the Netherlands After an overview of the old and new landconsolidation projects in Limburg, a description is given of the governmental aspects concerning the preparation phase of landconsolidation as is laid down in the Landconsolidation Law of 1985. The author concludes that more and more time is needed for the deve lopment of landconsolidation plans and makes a plea for a more simple and a faster plandevelopping process. Inleiding De inleiders hebben van de organisatoren van deze stu diedag de vrijheid gekregen bij het uitwerken van deze titels in hun inleidingen. Noch de heer De Muynck, noch ik hebben de behoefte gevoeld om sterk af te wijken van de gegeven titels, omdat daardoor mogelijk de onder linge afstemming van de inleidingen en daarmee de op zet van deze studiedag in het gedrang zouden kunnen komen. Wel heb ik de vrijheid genomen om in mijn inlei ding te refereren aan de Limburgse situatie, daarbij tege lijk vermeldend dat de Limburgse situatie niet wezenlijk anders is dan in overig Nederland. Limburgse situatie Gereedgekomen vrijwillige ruilverkavelingen en kavelruil Op de figuur op p. 403 zijn de ruilverkavelingen bij over eenkomst en de kavelruilen aangegeven, die tot nu toe in Limburg zijn uitgevoerd, namelijk: vrijwillige ruilverkave lingen: 10 000 ha, 26 projecten; kavelruil: 1 000 ha, 104 projecten. Kenmerkend voor Limburg zijn de grote vrijwillige ruil verkavelingen in Midden- en Noord-Limburg in de jaren zestig. Zij hadden vaak een oppervlakte van 500- 1 000 ha, met een uitschieter van 1 672 ha (Egchel) in Midden- Limburg. Typerend voor deze soort ruilverkavelingen was de relatief korte tijd van vijf jaar, voor voorbereiding en uitvoering gezamenlijk. Dit systeem van omvangrijke vrijwillige ruilverkavelingen is overigens weer vrij snel verlaten, omdat de 100% overeenstemming door de maatschappelijke ontwikkelingen steeds moeilijker kon worden bereikt en ook omdat het proces in financieel op zicht moeilijk was te besturen en te controleren. Overi gens was dit een vorm van privatisering van de land inrichting, die wellicht nader onderzoek verdient. De be geleiding van het proces berustte goeddeels bij de cul tuurmaatschappijen, bijgestaan door een zogenaamde „contactcommissie" van landbouwers uit het gebied. De kavelruil is in Limburg naar verhouding bescheiden gebleven met rond 1 000 ha, ondanks de slechte verka velingstoestand. Oorzaken zijn wellicht de grote behoef te aan ambtelijke begeleiding en de toch vaak te grote omvang (bedrijven en belanghebbenden), waardoor overeenstemming moeilijk blijft. Inleiding gehouden op 26 maart 1987 te Baarle-Nassau tijdens de studiedag van het Genootschap voor Kuituurtechniek (Bel gië) en de Studiekring voor Cultuurtechniek (Nederland). NGT GEODESIA 87 Gereedgekomen wettelijke ruilverkavelingen De figuur geeft aan, welke wettelijke ruilverkavelingen in Limburg tot stand zijn gekomen. Tot nu toe zijn sinds de Broekbemden in 1932 rond 35 projecten voltooid met een gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 65 000 ha. Kenmerkend is de geleidelijke verschuiving door de jaren heen van Noord- en Midden-Limburg naar Zuid- Limburg. Dit is te verklaren door de veranderingen in de landbouw. Naast het verbeteren van de produktiemoge- lijkheden, waterbeheersing en grondverbetering gingen ook geleidelijk aan de produktiekosten een grotere rol spelen. Daardoor kwam Zuid-Limburg, met goede pro- duktiemogelijkheden (lössgrond) maar hoge produktie kosten door slechte verkaveling en ontsluiting, meer in beeld. Landinrichtingsprojecten in voorbereiding en in uit voering In uitvoering zijn 10 projecten met een oppervlakte van 47 000 ha. In voorbereiding zijn 6 projecten met een oppervlakte van 28 000 ha. In dit geheel komen alle vormen van landinrichting voor, die in de wet worden genoemd. Interessant daarbij is met name de aanpas singsinrichting „Beek" ter begeleiding van de uitbrei ding van het vliegveld „Zuid-Limburg". Structuurschema Landinrichting Het structuurschema is, via de procedure van de Plano logische Kernbeslissing, vastgesteld in het voorjaar van 1986. Op het structuurschema komen voor de gebieden, die in aanmerking komen voor ruilverkaveling öf herin richting. In Midden- en Noord-Limburg zijn dit in hoofd zaak reeds eerder verkavelde gebieden, waar met name de waterbeheersing en de verkaveling, en de land schapsbouw om verbetering vragen. In Zuid-Limburg betreft het vooral het gebied van de Oostelijke Mijnstreek en de verbetering van het land schap en de landbouw in enkele kleinere gebieden. Voor Limburg is ongeveer 30 000 ha op het structuurschema aangegeven. Bestuurlijke aspecten Wat planvorming inhoudt, behoef ik in dit gezelschap niet uiteen te zetten. Wel wil ik aangeven, wat ik in dit verband versta onder „bestuurlijke aspecten". Als defi nitie daarvoor wil ik u voorleggen: ,,Het richting geven door de Overheid aan de vraag van uit de samenleving naar landinrichting". Ikzelf vind deze definitie uiteraard hanteerbaar omdat hierin de keuzemogelijkheden worden opengelaten voor de bestuurders, zowel ten aanzien van de richting die men wil uitgaan als de mate waarin men de gekozen 401

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 9