Over het aansluiten van puntenvelden (4): Toepassingen en voorbeelden1) 41) - x<2) *d) door dr. ir. P. J. G. Teunissen, ir. M. A. Salzmann en ir. H. M. de Heus, Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft. SUMMARY On the connection of pointfields applications and examples In this article applications and examples concerning the adjustment for the connection of pointfields are given. The general two-dimensional linear least squares adjustment for connecting pointfields, the cali bration of a digitizer, the analytical absolute orientation of a photogrammetric stereomodel and the method of the „free-station" are discussed as examples. Results are given in analytical form. 1. Inleiding In de voorgaande artikelen van onze serie [1], [2] en [3]2) hebben we de theoretische grondslagen van de aanslui tingsproblematiek uiteengezet. Voor het uitvoeren van de aansluitingsvereffening hebben we een algoritme af geleid. De reden dat we de aansluitingsvereffening zo uitvoerig hebben behandeld, ligt in het feit dat in de landmeetkun dige praktijk de aansluiting een steeds belangrijkere rol gaat spelen. We doelen daarbij niet alleen op het aanslui ten van landmeetkundige netwerken, maar op het totale scala van aansluitingsproblemen, zoals we dat in onze algemene inleiding [1] hebben geschetst. Zie als voor beelden van aansluitingsproblemen ook [4], [5] en [6] in deze jaargang van NGT Geodesia. Wij behandelen in dit artikel een aantal voorbeelden om de door ons behandelde aansluitingsvereffening te illus treren. In het tweede artikel van onze serie [2] hebben we al een getallenvoorbeeld van de aansluitingsvereffe ning van twee waterpasnetwerken gegeven. Het zal de lezer daar duidelijk zijn geworden hoe groot de invloed van de coördinaatdefinitie is op de uiteindelijk verkregen coördinaten en hun variantiematrices. We hebben met een ander getallenvoorbeeld laten zien (zie tabel 2 in [2]) dat bepaalde termen onafhankelijk van de gekozen coördinaatdefinitie zijn. Deze termen spelen een belangrijke rol in de beschrijving van de toetsing en betrouwbaarheid bij de aansluitingsvereffening [3]. Het nadeel van getallenvoorbeelden is echter, dat deze meestal slechts betrekking hebben op de in het voor beeld gegeven situatie; algemene gevolgtrekkingen zijn dikwijls moeilijk uit een dergelijk voorbeeld te maken. Daarom hebben we in dit artikel ervoor gekozen onze voorbeelden analytisch te behandelen. De lezer krijgt misschien de indruk (als ook de voorbeelden analytisch worden gegeven) dat alles wat met de aansluitingsver effening te maken heeft, alleen in formules is uit te drukken. We zullen echter zien, dat juist deze analy tische opzet het komen tot (algemene) gevolgtrekkingen mogelijk maakt. De lezer kan de resultaten eenvoudig toepassen op zijn eigen specifieke omstandigheden, en daarbij (hopelijk) komen tot een nog beter inzicht in de bijzonderheden van de aansluitingsvereffening. 1) Slot van de miniserie over het aansluiten van puntenvelden. Deel 1, 2 en 3 zijn geplaatst in het mei-, juni-, juli/augustus-, septem ber- en oktobernummer van NGT Geodesia. Ook dit deel wordt geplaatst in tweeën; het vervolg zult u aantreffen in het decembernummer. 2) De nummers (1) t.m. [7] verwijzen naar „Literatuur" op p. 462 aan het eind van dit artikel. Achtereenvolgens worden de LKK-aansluiting, de kali- bratie van een digitizer, het absoluut oriënteren van een fotogrammetrisch stereomodel en de vrije opsjelling als voorbeeld van het aansluiten van puntenvelden be handeld. We gaan in onze voorbeelden uit van reguliere covarian- tiematrices van de coördinaten (in casu diagonaalmatri- ces). Deze concessie aan de algemeenheid is gedaan om tot hanteerbare analytische oplossingen te komen. Deze concessie betekent echter geenszins, dat de gegeven voorbeelden onrealistisch zijn, zolang we maar met de gekozen covariantiematrix van de coördinaten de preci sie van de schatbare functies goed kunnen beschrijven. 2. Tweedimensionale LKK-aansluiting In dit voorbeeld zullen we laten zien hoe de tweedimen sionale aansluitingsvereffening analytisch kan worden uitgevoerd. De te beschouwen aansluitingsvereffening wordt in de literatuur door sommigen ook wel overbe- paalde gelijkvormigheidstransformatie genoemd. Deze terminologie is niet eenduidig, zodat we hier steeds over de tweedimensionale aansluitingsvereffening zullen spreken. Met [2] - (4) is het algemene (gelineariseerde) model voor de aansluitingsvereffening gegeven als; (1) E X1 2 x(2) 2 *(2) 3 (1) n(i) 12 11 0 (1) 0(1) 21 g22 q(2) n (2) 0 w22 ^23 Q 2 y32 n(2) w33 In hoofdstuk 3 van [2] hebben we laten zien, dat we op efficiënte wijze een oplossing van (1) kunnen vinden. We berekenen daartoe eerst met behulp van een sterk gere duceerd model van (1), namelijk (2) met E d -Vp n(l) „(2) 22 22 NGT GEODESIA 87 457

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 17