y Professor dr. ir. F. A. Vening Meinesz; bij de herdenking van zijn 100e geboortejaar door prof. ir. G. J. Bruins, emeritus hoogleraar aan de Faculteit der Geodesie van de TU Delft. SUMMARY Professor dr. ir. F. A. Vening Meinesz; in commemoration of his 100st. birthday This article is more than an article; it is a document describing the outstanding achievements of professor Vening Meinesz in the fields of geodesy and geophysics as compiled by one of his former co-workers. The author first sketches the development of (gravimetric) geodesy in the 17th - 19th century. Next the work of Vening Meinesz is described in three periods: his gravity observations on land (1910 - 1922), his gravity expeditions at sea (1922 - 1939) and his more geo- physically orientated research after World War II. To conclude, some facts and data about his life and carreer are written down, to gether with some personal memories. Soms hoort men de mening verkondigen en mis schien ook wel terecht dat het herdenken van geboor tejaren in de tegenwoordige tijd enigszins ouderwets aandoet, zeker als het gaat om wetenschapsbeoefe naars. Onze tijd is een tijd van „teamwork", waarin mensen in groepsverband deelnemen aan onderzoe- kings- en ontwikkelingswerk en daarin samenwerken. Het aanwijzen van „grote mannen" die de koers van een ontwikkeling bepalen, is tegenwoordig nog nauwelijks denkbaar1). Werpt men echter een blik terug in de bijna afgelopen 20ste eeuw, dan valt het niet moeilijk in vrijwel elk gebied van wetenschap grote mannen aan te wijzen, die fundamenteel en blijvend werk hebben verricht en een beslissende invloed hebben gehad op de ontwikkeling van hun vakgebied. Zo trekt in het vakgebied van de geodesie en de geo fysica de persoon en het werk van professor Vening Meinesz de aandacht. In de twintiger en dertiger jaren van deze eeuw was hij, op betrekkelijk jeugdige leeftijd, reeds een bekende figuur, niet alleen in vak- en weten schappelijke kringen, maar ook in wijdere kring, door zijn tot de fantasie sprekende zwaartekrachtsexpedities met de onderzeeboten van de Koninklijke Marine. Telkens ontmoet men nog ouderen, die zich kunnen herinneren destijds een lezing van Vening Meinesz te hebben aange hoord. Zo schrijft professor Bottema2): Eigen herinne ringen aan Vening Meinesz gaan terug tot de twintiger jaren, toen ik ais jeugdig toehoorder een voordracht van hem mocht bijwonen over zijn slingers, waarvan de in druk onverbleekt is". Zelf woonde ik als jong land meter werkzaam te Amsterdam een voordracht van hem bij in 1936, in de grote zaal van het gebouw3) van Zie NRC-Handelsblad van 23 april 1987, waarin drs. R. Abma de honderdste geboortedag van professor F. J. J. Buitendijk her denkt. Uit „Steen en Schelp". Redevoeringen en opstellen van dr. O. Bottema, p. 199. Sinds voorjaar 1987 in gebruik als Hotel „Barbizon". Penning, dr. F. M., Vijfentwintig jaar exacte natuurwetenschap. Stemmen des Tijds, Jubileumnummer 1911-1936, december 1936, p. 606. Felix Andries Vening Meinesz 30 juli 1887 - 10 augustus 1966 de „Amsterdamsche Maatschappij voor Jonge Man nen" (AMVJ) aan het Leidse Bosje. De stampvolle zaal en het enthousiaste applaus van al die jongeren zijn me bijgebleven. In een jubileumnummer van het Tijdschrift „Stemmen des Tijds"4) van 1936 lees ik; We zouden geen Neder lander zijn als we de natuurkunde niet op een of andere manier in verband brachten met de zeevaart. Hier mogen dan ook niet de drijvende en duikende laboratoria worden vergeten, waarmede Clay en zijn medewerkers de kosmische straling en Vening Meinesz o.a. in Hr Ms K XVIII de variatie van de intensiteit van de zwaarte kracht over een groot deel van de aardomtrek hebben onderzocht". In vakkringen kreeg Vening Meinesz al tien jaar eerder, nationaal en internationaal, grote bekendheid toen hij er in slaagde in theorie en praktijk het vraagstuk van het meten van de zwaartekracht op zee op te lossen. In het verslag van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing van 1923 staat over de reis van Vening Meinesz met Hr Ms Onderzeeboot K II van Den Helder naar Batavia vermeld: ,,De reis is met het beste gevolg bekroond; de nauw keurigheid van de waarnemingen staan slechts weinig achter bij die van de waarnemingen aan de vaste wal. Zij opent dan ook een geheel nieuw veld van onderzoek voor de bepaling van de zwaartekracht". En het verslag van 1924 meldt, dat op de tweede vergadering van de Union Géodésique et Géophysique Internationale in ok tober 1924 te Madrid Vening Meinesz een voordracht hield over de door hem uitgedachte wijze van waarne mingen met paren van slingers aan boord van een be wegend vaartuig, waarbij hij aantoonde dat de slingertijd kon worden vastgesteld met bijna even grote nauwkeu righeid als wanneer het instrument een vaste opstelling 442 NGT GEODESIA 87

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 2