Nog niet duidelijk is, in hoeverre zich deze ontwikkeling verhoudt tot de Delftse leerstoel Vastgoedsystemen. SR2M KIEST VOOR ALLIANT COMPUTER De radioastronomen van de Stichting Radiostraling van Zon en Melkweg (SRZM) te Dwingeloo hebben voor hun jongste uitbrei ding van het computerpark gekozen voor de DSP9000/Alliant com puter als opvolger van de overbelaste VAX-11/780 van Digital. Deze selectie werd gemaakt ten koste van de andere kandidaten, de DEC-8600, de Convex en de Gould computer. De Alliant biedt een snelheidsverbetering met een factor 30 ten opzichte van een VAX-11/780, en is daarmee een minisupercomputer. De overgang naar een ander operating system werd met deze keuze voor lief genomen, zij het dat een zeer aantrekkelijke korting, indien SRZM de eerste zou zijn die in Nederland een Alliant kocht, daar zeker ook een rol in heeft gespeeld. Leverancier van de Alliant is Apollo Computer in Houten. Aangezien veel „geodetisch rekenwerk" ook in de VAX-lijn plaats vindt, is deze ontwikkeling naar het niveau van de minisuper computer ongetwijfeld ook voor het geodetisch vakgebied van belang. UIT DE BEGROTING VAN VROM Financiën De begroting van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer bedraagt voor 1988 ruim f 15 miljard. Dit is bijna f 1,2 miljard minder dan vorig jaar. De post waarop het meeste is omgebogen, is „leningen woningwet". Ruimtelijke Ordening Omstreeks de jaarwisseling zal de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening worden gepubliceerd. In deze nota worden beleidsvoorstellen ge daan om de ruimtelijke inrichting van Nederland aan te passen aan de eisen van de 21ste eeuw. Uitgangspunt daarbij is het streven naar ruimtelijke kwaliteit. In het verlengde van de discussie over de Notitie Ruimtelijke Perspectieven (NRP) die de Rijksplanologische Dienst in juni 1986 uitbracht, stelt minister Nijpels dat wil Nederland in internatio naal verband een rol van betekenis blijven spelen de sterke pun ten van ons land versterkt zullen moeten worden. In de sfeer van bedrijvigheid liggen de sterke punten vooral in de internationale dienstverlening, de distributiefunctie, delen van de moderne in dustrie en in delen van de landbouw. Zoals naar voren komt uit de discussie over de NRP en uit nader onderzoek liggen de kansen voor Nederland niet alleen in de Randstad, maar zijn ook de Bra bantse steden en de regio Arnhem-Nijmegen in toenemende mate aantrekkelijk voor vestiging van kansrijke bedrijven. Er zou dan ook gesproken kunnen worden van een stedenring in centraal Neder land als een gebied waarin kansrijke bedrijvigheid, aansluitend op de belangrijkste infrastructurele verbindingen van ons land met andere landen een goed ontwikkelingsperspectief heeft. De verdere ontwikkeling van een goed geoutilleerd stedelijk milieu is ook een belangrijke voorwaarde voor het aantrekken dan wel behouden van internationaal opererende dienstverlening. In de ge bouwde omgeving moet verder gedacht worden aan stadsvernieu wing, eventuele aanpassing van de naoorlogse woningvoorraad om verpaupering te voorkomen, aanpassen van bedrijfsterreinen en -gebouwen. De landelijke gebieden krijgen te maken met verande ringen binnen de agrarische produktiestructuur. Daarbij zal naast intensivering ook sprake zijn van extensivering. Voor het landelijk gebied zullen nieuwe afwegingen gemaakt wor den voor landschapsbouw, de ecologische infrastructuur, de recreatieve voorzieningen, de verdere vormgeving van stadsranden en het groen in en om de steden. Speciale aandacht zal worden gegeven aan de gebieden waar het milieu zwaar onder druk staat. In de Memorie van Toelichting is dit jaar voor het eerst een wet gevingsprogramma opgenomen dat gericht is op coördinatie tus sen ruimtelijke besluitvorming en sectorale besluitvorming. In dit programma wordt voor een aantal terreinen van overheidszorg aan gegeven of verbetering van de coördinatie gewenst is en welke activiteiten daarvoor moeten worden ontplooid. Het grondgebruik in het landelijke gebied vraagt om een onderlinge afstemming van natuur, landbouw en recreatie. Een ecologisch verantwoorde landschapsbouw zal daarom de aandacht blijven krij gen. Het zogenoemde „verwevingsbeleid" van landbouw en natuur heeft niet de gewenste resultaten opgeleverd. Wel leiden de produktiebeperkende maatregelen in de landbouw tot een stijging van het aantal beheersovereenkomsten (volgens de zogenoemde Relatienota! waarbij boeren zich verplichten tegen vergoeding zorg te dragen voor natuur en landschap. NGT GEODESIA 87 Begin 1988 wordt het definitieve standpunt over „Bestemmen met beleid" gepubliceerd, over uniformering en standaardisering van bestemmingsplan-voorschriften op gemeentelijk niveau. Een on derzoek om streekplannen sterker te betrekken bij de landinrichting is inmiddels afgerond. In 1988 worden voorwaarden in erfpachtcontracten opgesteld voor gronden met een agrarische en natuurfunctie in bufferzones. On langs is dat reeds gedaan voor gronden in bufferzones met een recreatiefunctie. Kadaster Ook de komende jaren zal het Kadaster zich inspannen voor een verbetering van de kwaliteit van de dienstverlening. Een belangrijk aspect daarvan is het vernieuwen van de kadastrale produkten en produktieprocessen. Automatisering is daarbij een eerste vereiste. In 1990 zal voor het gehele land de kadastrale registratie zijn ge automatiseerd inclusief een deel van de registratie van de hypo- theekgegevens. Op middellange termijn wil het Kadaster aan grote afnemers desgewenst een eigen terminalaansluiting geven op de kadastrale databank. In 1988 zal in de vestigingen Middelburg, Breda, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht een geautomatiseerde kadastrale registratie zijn ingevoerd. Dat houdt in dat aan het eind van dat jaar meer dan de helft van het automatiseringsproject voor de kadastra le registratie is voltooid. In 1988 zullen tevens twee proeven met on-line verbindingen van het Kadaster met het notariaat en de gemeenten worden afgeslo ten. Op basis van de resultaten van deze proeven zal de wijze waar op aan de klanten mogelijkheden tot on-line verbindingen wordt gegeven, definitief worden vastgesteld. De directe data communi catie verbindingen zullen in de loop van 1988 en 1989 kunnen wor den ingevoerd. In 1988 wordt ook een aanvang gemaakt met de automatisering van gegevens uit ingeschreven hypothecaire stukken. Het Kadaster zal in 1988 voor het eerst in de praktijk gebruik maken van een geautomatiseerd kartografisch-administratief systeem bij landinrichtingsprojecten. Met dit systeem is het mogelijk een inter actief grafische werkwijze te volgen bij het ontwerpen van toe delingsplannen en administratieve en kartografische gegevens bestanden te koppelen. In 1988 worden verdere stappen gezet op de weg naar het kosten dekkend maken van het Kadaster. Enerzijds zal het Kadaster voor werkzaamheden die zij doet voor andere overheidsinstanties kosten in rekening brengen; anderzijds zullen de kosten voor huisvesting en rente voortaan aan het Kadaster in rekening worden gebracht. De kadastrale tarieven zullen in dit verband in 1988 worden ver hoogd. De begroting van het Kadaster is dan 275 miljoen, tegen 239 miljoen in 1987. NU INSCHRIJVEN VOOR CURSUSSEN REPROGRAFIE In januari beginnen de nieuwe cursussen van de Vereniging van Lichtdrukkers en Reproduktiefotografeneen mondelinge (prak tijkcursus van acht zaterdagen en een tweejarige schriftelijke cur sus. Doel van de mondelinge cursus is in de eerste plaats degenen die belast zijn met de bediening van lichtdruk- of kopieermachines de noodzakelijke aanvullende kennis en vaardigheden te geven. Elke cursusdag bestaat uit vier lesuren: twee uur theorie en tweemaal één uur praktijk. Voor de praktijklessen wordt de groep gesplitst in groepen van maximaal acht deelnemers. Wie de cursus naar tevre denheid van de cursusleiding heeft gevolgd, ontvangt een getuig schrift. De cursusplaats is Zeist. De schriftelijke cursus is geschikt voor zowel technische mede werkers, leidinggevenden en staffunctionarissen bij reprografische ondernemingen als voor (chef)tekenaars bij architectenbureaus, machinefabrieken, technische bureaus, scheepswerven, bouwbe drijven etc., medewerkers in grafische bedrijven, reclamebureaus en iedereen die met de reprografie te maken heeft. De leerstof is gespreid over twintig lessen. Voor toelichting van de leerstof wor den vier mondelinge lessen en excursies georganiseerd. De cursus leidt op voor een erkend en door de bedrijfstak(ken) gewaardeerd diploma. Nadere inlichtingen over o.a. de inhoud van de cursussen, leer middelen, toelatingsniveau, cursusgeld e.d. en een inschrijfformu lier kunnen worden aangevraagd bij de VLR, Apollolaan 179, 1077 AS Amsterdam, telefoon 020 - 641788. INFORMATIECENTRUM NIEUW LAND AFGEBRAND Het gebeurt niet vaak dat de landmeterij het NOS-Journaal haalt. Op 1 oktober jl. meldde het Journaal echter dat het informatie- 473

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 33