Fig. 8. Registratie-apparaat (thans geslo ten) boven, en de slingerkast onder in cardanische ophanging. Fig. 9. Deksel van de slingerkast verwijderd. De bovenkanten van de drie slingers, met elk aan weerskanten een spiegel, liggen in één lijn, lopend van rechts beneden naar links boven on dereen hoek van ongeveer 30°. De vele prisma's regelen de gang van de lichtstraling. Fig. 7. Registratie-apparaat boven, en slingerkast onder in cardanische ophan ging. Door zijn bronskleurige uiterlijk en het feit dat elke duik extra geld oplever de, noemde de onderzeebootbemanning dit apparaat ,,het gouden kalf". Deze reis had zowel een geodetisch als geofysisch doel. Men voer veelal in de nabijheid van de equator om na te gaan of de zwaartekrachtsverdeling langs de equator een term bevatte afhankelijk van de geografische lengte, wat zou kunnen wijzen op een afplatting van de aarde in het equatorvlak. Van zulk een term is echter niets ge bleken, een negatief maar toch een belangrijk resultaat. Ook de geofysische resultaten waren belangrijk. De zwaartekracht in de oceanen toonde over het algemeen een exces aan, dat groter was dan men vermoedde en deze storingen strekten zich over veel grotere afstanden uit dan het geval was op het vasteland. Verder bleken de diepzeetroggen alle een tekort aan zwaartekracht te ver tonen, daar was de zwaartekracht dus slechts gedeelte lijk gecompenseerd. Vooral in de oostelijke zeeën van de Archipel werden tekorten aan zwaartekracht gevonden, die een nadere verklaring vereisten. Al deze resultaten waren de aanleiding dat van 3 tot 14 februari 1927 aan boord van Hr Ms K XIII ook boven de diepe trog ten zui den van Java nog 26 waarnemingen werden verricht. Fig. 10. Vooraanzicht, na verwijdering van de slingerkast. De middelste slinger no. 90 is vrijwel onzichtbaar door de daarvóór hangende ,,dummy"-slinger met ingebouwde thermometer. NGT GE0DESIA 87 Ter voltooiing van de zwaartekrachtsmetingen in de In donesische Zeeën werden in 1929 en 1930 met Hr Ms K XIII nog drie reizen gemaakt, de eerste van 12 juni tot 12 augustus 1929 in de zeeën van Flores, Timor, Banda, Ceram, Halmaheira en in de Molukse zee; van 1 oktober tot 14 november rondom Celebes en van 2 januari tot 15 februari 1930 in de zeeën en straten rondom Sumatra en in de Javazee. Honderden waarnemingen werden ver richt. In de dertiger jaren volgen nog meerdere reizen. Een van deze is in brede kring bij het Nederlandse volk bekend geworden, namelijk de tocht met de Hr Ms K XVIII. Na dat ze op 14 november 1934 uit Den Helder was vertrok ken, kwam ze op 11 juli 1935 te Soerabaja aan na een reis door de Atlantische en Indische Oceaan (fig. 11). Op deze reis werden 239 zeewaarnemingen en 29 landwaar- nemingen verricht. Vooral deze langdurige reis, maar ook die van Hr Ms K XIII maakte Vening Meinesz tot een veelgevraagd spreker, ook buiten vakwetenschappelijke kringen. Dat een onderzeeboot ongeëscorteerd de oceanen bevoer, was in die tijd een ongehoorde prestatie. De Koninklijke Marine heeft hiermede naam gemaakt in binnen- en bui tenland. Hoe ruw de zee kon zijn en met welke onge makken men dan op een onderzeeboot te kampen had, daarvan maakt Vening Meinesz melding in een beschrij ving van een reis met Hr Ms O 16 in 1937 naar Washing ton van 11 januari (vertrek Den Helder) tot 12 maart 1937 (aankomst Lissabon)1). Door de tweede wereldoorlog werden de zwaarte krachtsexpedities onderbroken van 1939 tot 1948. Daar na zijn nog enkele reizen per onderzeeboot gemaakt, niet door Vening Meinesz zelf, maar door zijn mede werkers (Bakker, Bruins, Dorrestein, Otto en Vesseur). Aan het einde der vijftiger jaren werden op zee zoals dat te land reeds eerder het geval was de slinger instrumenten vervangen door de moderne veergravi- 1) Vening Meinesz, prof. dr. F. A., Een stormreis met Hr Ms 016 naar Washington, in „Veertig jaren Onderzeedienst", p. 51 -70, voor de Marine Voorlichtingsdienst uitgegeven door Scheltens en Giltay, Amsterdam, 1947. 449

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 9