INHOUD nederlands geodetisch tijdschrift uitgave van de stichting nederlands genootschap voor landmeetkunde EN VERDER 29e jaargang - no. 12 - december 1987 498 Officieel per 1 januari 1988 wordt ir. J. G. Riemersma gepensioneerd als hoofd van de Topografische Afdeling van de Shell Internationale Petro leum Maatschappij. Ter gele genheid van dit feit heeft de redactie hem een interview afgenomen, waarin hij spreekt over zijn carrière, zijn geode tische opleiding en de toe komst van de mariene geode sie. 502 Steeds meer mogelijk heden bieden zich aan geheel digitale technieken te gebrui ken bij het vervaardigen van de fotogrammetrische produc ten. Op basis van een interna tionale oriëntatie (door studie reis en congresbezoek) schets de auteur een beeld van de mogelijkheden, die reiken van patroonherkenning van de pas- punten voor aerotriangulatie, tot volslagen digitale bewer king van ook al digitaal opgenomen satelliet- beelden". 507 De auteurs maakten tijdens hun studie civiele tech 510 In dit nummer volgen de laatste voorbeelden. Dit be treft de analytische absolute oriëntering van een stereo model en de methode van de vrije standplaats. 516 De automatisering van de kartografische aspecten van landinrichting is thans aange pakt. Er is gekozen voor het aankopen van een kartogra fisch pakket (FINGIS) dat op MicroVax draait en dat gedeel telijk zal worden geïntegreerd met het systeem voor de vast goedregistratie ten behoeve van landinrichtingsprojecten (ARAK). 519 Geodeet Henri Dekker heeft een breed overzicht in zake vastgoedregistraties. Zijn echtgenote is predikante. ISSN 0016-707X Secretaris: J. A. Takens, De Kampen 8, 9431 KN Westerbork. Tel. kantoor (05920) 1 1000; tel. huis (05933) 32458 In de Stichting NGL nemen de volgende verenigingen deel: Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster Vereniging van Landmeetkundigen Nederlandse Vereniging voor Geodesie Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3100 exemplaren. Redactie ir. M. P. Moolenaar, eindredacteur, Zutphen tel. kantoor (055) 77 51 23 tel. huis (05750) 1 48 26 A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. F. J. J. Brouwer, Leusden G. W. Eversdijk, Breda ir. W. N. Ferwerda, Overveen P. Miete, Gouda G. M. van Osch, Apeldoorn Redactie-adres Waltersingel 1 7314 NK Apeldoorn tel. (055) 77 51 23 Inzending kopij Artikelen dienen vóór de 1e van de maand, voorafgaande aan de maand waarin het nummer ver schijnt, in het bezit van de eind redacteur te zijn. Tijdige indie ning geeft echter geen garantie voor plaatsing in het betreffende nummer. Dit is ter beoordeling van de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk vóór de 15e van de maand in het bezit van de eind redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: P. H. de Jonge, Lingedijk 22, 4191 VE Geldermalsen tel. kantoor (03240) 3 77 00 tel. huis (03455) 7 16 59 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen: J. J. S. Kopaszewski, A. v. Schendellaan 16, 5531 TV Bladel tel. kantoor (040) 59 29 11 tel. huis (04977) 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijs: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden f 49,15 per jaar (binnenland); f 60,90 per jaar (België); f 74,10 per jaar (buitenland) en t 92,65 per jaar (luchtpost). Voor hen die studeren aan TU, HTS of MTS I 33,50 per jaar. Voor abonne menten die na 1 januari ingaan, wordt een abonnementsprijs berekend van f 5,— per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: I 10,35, exclu sief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopaszewski. 1987. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. NGT GEODESIA 87 „Macht heb je niet, maar wel veel invloed Interview met ir. J. G. Riemersma Digitale beelden in de fotogrammetrie ir. M. J. P. M. Lemmens CONTOUR LINES, een computerprogramma ter berekening van isolijnen ing. J. G. Peeters ing. R. W. M. Roufs ing. J. A. M. Sijmons niek aan een HTS een PC- programma voor lineaire inter polatie van isolijnen uit geme ten raaien. Visualisatie kan plaatsvinden met een stan daard-tekenprogramma. Vergeleken met handmatige vervaardiging van hoogtelijnen zagen deze jongeren een tijd winst van wel 500%. Menig groot informatiesysteem voor meer geïntegreerde applicaties moet dat nog maar waar zien te maken Over het aansluiten van puntenvelden: Toepassingen en voorbeelden (vervolg deel 4), en Epiloog dr. ir. P. J. G. Teunissen ir. M. A. Salzmann ir. H. M. de Heus Daarna sluiten de auteurs de miniserie af met een korte epiloog. Sommigen van onze lezers zul len zeggen: „Gelukkig, dat is eindelijk afgelopen"; anderen: „Jammer dat het afgelopen is". Toch hoopt de redactie u met het idee van een mini serie, waarbij een onderwerp dieper wordt uitgesponnen dan in het kader van één artikel mogelijk is, een plezier te heb ben gedaan. We beraden ons momenteel op een nieuwe miniserie voor 1988. Heeft u nog suggesties of wen sen voor zo'n miniserie, laat het ons dan even weten Kartografisch Admini stratief Systeem ten behoeve van land inrichtingsprojecten ir. M. P. Moolenaar Overdracht van grond en landregistratie in de bijbel ir. drs. H. A. L. Dekker Deze combinatie levert voor dit decembernummer een boeiend artikel op. De bekende inschrij ving uit het Kerstverhaal wordt zelfs in verband gebracht met Romeinse kadastrale activitei ten. In de uitleg van de auteur zijn Jozef en Maria om dié reden van Nazareth naar Beth lehem gereisd en niet voor wat in het algemeen de „volks telling" wordt genoemd. Agenda521 Berichten521 In memoriam prof. R. Roelofs 524 Stichting NGL527 Verslagen 527 Publikaties528 Inhoud 29e jaargang 547 497

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 1