Overdracht van grond en landregistratie in de bijbel*) b. Het bepalen van de periode waarin de training zal plaatsvinden en wie aan de training zullen deelne men, is afhankelijk van de fase waarin de ruüvarkave- lingsprojecten zich bevinden en wel met name van het moment van tervisielegging van het plan van toe deling. Voor de subsystemen „Administratieve en Kartografische Voorbereiding" (KAS-V) en „Ont werp en Toedelen der Kavels" (KAS-T) geldt boven dien de eis van beschikbaarheid van een digitaal topografisch bestand. Daarnaast wordt FINGIS toe gepast in Zwolle en Alkmaar ten behoeve van kaart vervaardiging. De bedoeling van de bijbel is niet het beschrijven van de manier waarop grond moet worden overgedragen. Toch is het wellicht interessant om ook vanuit die invalshoek enkele bijbelgedeelten nader te beschouwen. In gesprekken met mijn vrouw, H. J. Dekker-Keiler, Her vormd predikante te Apeldoorn, werd mijn aandacht daarop gevestigd. Zij heeft mij geïnspireerd om deze aspecten in mijn boek Nationale Grondboekhoudingen (Numij, Leiden 1987) op te nemen. Toen ik daarover ter loops ook met ds. Frans C. M. Roodenburg te Apel doorn sprak, kwam hij nog met aanvullende informatie. In Genesis 23, vanaf vers 4, vinden we een mondelinge overdracht van rechten op grond, zoals deze kennelijk in die tijd gebruikelijk was. Het is de beschrijving van de aankoop van een stuk grond door Abraham die als vreemdeling in het land van de Hethieten is gekomen en daar zijn vrouw moet begraven. Abraham begeeft zich daartoe naar de stadspoort. In de Groot Nieuws Bijbel wordt in vers 10 het begrip „stadspoort" gebruikt als plaats waar de grondeigenaren bijeen plegen te komen. In andere vertalingen wordt geen nadere plaatsomschrij ving gegeven. Dat begrip „stadspoort" heeft veel weg van het Romeinse forum. Het is de plaats waar leiding gevende figuren bijeenkomen om o.a. transacties te bespreken. Abraham is een vreemdeling (ger), en immigrant (tosab - settler). Naar het gebruik van die dagen moet hij eerst toestemming hebben van de inheemse leiders, alvorens hij zich direct tot één van de landeigenaren kan wenden. Hij spreekt derhalve de vergadering toe (in de vertaling van de Groot Nieuws Bijbel): ,,Als vreemdeling bezit ik hier geen eigen grond. Ver koop me toch een stuk land, waar ik mijn vrouw kan be- Dit artikel is eerder verschenen in „Met andere woorden", kwar taalblad van het Nederlands Bijbelgenootschap, 6e jaargang no. 3, september 1987. c. De eerste introductie van en de eerste training met subsystemen van KAS in een vestiging zullen worden uitgevoerd door medewerkers van de hoofddirectie. In de daarna volgende opleidingsbehoefte zal in be langrijke mate worden voorzien door de KAS-coördi- nator ter plaatse. d. De KAS-coördinator zal worden gerecruteerd uit de afdeling Projecten. Deze persoon zal behalve in de KAS-subsystemen ook worden getraind in het om gaan met het FINGIS-pakket (Engelse versie). De opleiding aan de eerste zes personen vond plaats van 26-30 oktober 1987. graven". Zij antwoordden Abraham: Luister toch naar ons voorstel, heer! U geniet ons aller aanzien. U kunt voor uw dode het beste graf krijgen dat we hebben. Nie mand van ons zal u zijn graf weigeren". Abraham stond op, maakte een diepe buiging voor de aanwezige land eigenaars en zei: Wanneer jullie erin toestemmen dat ik hier mijn vrouw begraaf, dring er dan bij Efron, de zoon van Sochar, op aan mij de grot van Makpela te verko pen. Die grot is zijn eigendom, hij ligt aan de rand van zijn akker. Ik ben bereid hem de volle prijs te betalen, hier in uw tegenwoordigheid. Ik krijg dan de beschikking over een familiegraf". Efron zat zelf als landeigenaar bij de vergadering in de stadspoort en antwoordde Abraham ten overstaan van alle aanwezigen:Luister toch, heer! Ik schenk u niet al leen de grot maar ook de akker met alle aanwezigen als getuigen. U kunt er uw vrouw begraven!" Weer boog Abraham voor de landeigenaars en zei tegen Efron zo dat iedereen het kon horen: ,,Wees zo goed naar mijn voorstel te luisteren. Ik betaal u voor de hele akker. Aan vaard mijn bod, dan kan ik er mijn vrouw begraven". En Efron antwoordde: Luister toch, heer! Een stuk land van 400 zilverstukken, wat betekent dat nu voor mij of voor u. Begraaf er uw vrouw". Abraham ging in op het voorstel van Efron en woog de hoeveelheid zilver af, die Efron, met alle aanwezigen als getuigen, genoemd had: 400 zilverstukken, volgens de gewichtseenheid die toen gangbaar was bij de kooplieden. Zo kwam de akker van Efron, bij Makpela tegenover Mamre, in het bezit van Abraham; niet alleen de akker, maar ook de grot en alle bomen op het terrein. Alle op de vergaderplaats aanwezige Hethieten waren er getuige van. Gezag van bestuurscollege erkend De beschrijving van de transactie is zo plechtig gesteld, dat het vermoedelijk een bijna letterlijke weergave be- door ir. drs. H. A. L. Dekker, o.a. docent aan de Hogeschool Utrecht en hoofd Advies groep Heidemij Vastgoeddiensten BV. SUMMARY Transfer of landed property and land-registration in the Bible Although the intention of the Bible is not to describe a way of transferring land property the author addresses this subject for ancient Israel. This article was previously published by a Bible-society. NGT GEODESIA 87 519

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 23