agenda berichten maken. Later onderzoek heeft aangetoond, dat er geen sprake is van een volkstelling. Het is ook onwaarschijn lijk, dat de Romeinse overheid mensen op reis zou sturen voor een volkstelling. Wie de denkwereld van onder worpen volkeren kent, zal direct beseffen dat men hen daarmee een prachtig instrument in handen geeft om een volkstelling te saboteren. Men kan de Romeinen moeilijk voor onnozel houden. Bovendien zou iedereen op reis zijn, dus ook de eventuele Joodse handlangers van de Romeinen. En waartoe, opdat een ieder zich in zijn voorouderlijke woonplaats zou laten inschrijven? Wat kan het de Romeinen schelen hoe de stamboom van de Joden in elkaar zit? Bovendien wisten vele Joden uit de diaspora nauwelijks iets over hun afstamming. Na de wijze waarop ze als volk uiteen waren gevallen, met eventuele gedeeltelijke vermenging met andere volken, was dat voor veel Joden ook niet meer te achterhalen. Het verhaal van die volkstelling (de Groot Nieuws Bijbel en de Willibrordvertaling gebruiken dat woord letterlijk!) is onwaarschijnlijk. Veel aannemelijker is het, dat Jozef naar Bethlehem vertrok, omdat hij daar een stuk land be zat, dat behoorde tot het familiebezit. De voorvaderlijke stad was de plaats waar het onroerend familie-eigendom was gelegen. Maar invoering van systeem van grondbelasting De Romeinen waren bezig een grondbelastingsysteem op te bouwen in de veroverde kolonie Judea. Daarom trok Jozef op vanuit Galilea naar Judea om te vermijden, dat hij verkeerd (te hoog) zou worden aangeslagen in het nieuwe grondbelastingsysteem. Hierbij is van belang te weten, dat in het Romeinse Rijk door gebrek aan land meetkundige mogelijkheden (en het lastige Romeinse getallenstelsel) de grondbelasting aanvankelijk werd ge- 22 - 24 maart 1988 Radionav 2000 conferentie in Londen. Titel: ,,Radionav 2000 An European Dimension". Zie bericht op p. 411 van het oktobernummer 1987. 17 -19 april 1988 Cursus GPS op de Universiteit van Nottingham. Zie bericht op p. 525 van dit nummer. 16 - 20 mei 1988 Symposium geïntegreerde geodesie te Sopron, Hongarije. Zie bericht op p. 525 van dit nummer. 6 - 9 juni 1988 5e Internationale Symposium over Deformatiemeting te Frede- ricton (Canada). Zie bericht op p. 191 van het meinummer 1987. 1 -10 juli 1988 16e ISPRS congres in Kyoto (Japan). 20 - 22 september 1988 „Euro Carto Seven" conferentie op het ITC in Enschede. Zie bericht op p. 525 van dit nummer. 14 -18 november 1988 HYDRO 88; zesde internationale symposium van de Hydro- graphic Society in het RAI congrescentrum. Zie bericht op p. 285 van het juli/augustusnummer 1987. OVERHANDIGING PC BIJ HET KADASTER Tulip Computers heeft op 25 november 1987 te Apeldoorn symbo lisch de eerste Tulip PC overhandigd aan de hoofddirecteur van het heven op basis van opgave door de betrokkene zelf. Als dat niet mogelijk was, werd men ingeschat door de over heid. Dat zal gunstig voor die overheid en ongunstig voor de belastingbetaler uitpakken. De grondbelasting werd ingevoerd, omdat het bestaan de belastingsysteem faalde. In de onderworpen gebie den werd belasting geheven via tolgaarders (tollenaars). De Romeinen verpachtten het belastingheffen bij voor keur aan inheemsen die bekend waren met plaatselijke gewoonten en gebruiken. De tollenaars waren een vast bedrag verschuldigd aan de overheid. Dat bedrag moes ten ze op de één of andere manier van hun landgenoten bijeengaren. De tollenaars waren echter onbetrouwbaar. Veel belastingen werden niet of slechts gedeeltelijk ge heven en door de heffer slechts gedeeltelijk afgedragen. Het taalprobleem en de onbekendheid met de lokale ge bruiken speelden de Romeinen daarin parten. Dat alles bevorderde het ontstaan van een nieuwe be lasting: de belasting op het bezit van stukken grond. De Romeinen, efficiënt als ze waren, zagen veel heil in grondbelasting. Daarmee manipuleren is veel moeilijker. Grondbelasting heeft een sterk objectief karakter. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat in grote delen van het Romeinse Rijk een kadaster ter heffing van grondbelas ting werd ingevoerd. Literatuur Bouma, H., Een kind is ons geboren. Kok, Kampen. Derrett, J. D. M., Hindu Law, Encyclopedia of Comperitive Law, Vol. VI. Kooy, H. van der, Kadasters in het algemeen en Openbaarheid van de eigendom in de antieke wereld. Artikelen in Geodesia in de jaren 1962 - 1973. Vaux, dr. R. de, Hoe het oude Israël leefde. Wristers, Utrecht. Vaart-Smit, dr. H. W. van der, Geboren te Bethlehem. Uitg. Hel mond. Kadaster, dhr. Remijnse. Deze overhandiging vond plaats in het kader van een grootschalig PC-privé-project van het Kadaster. Het doel van dit project is om de medewerkers van het Kadaster in rui mere zin de gelegenheid te bieden met automatisering kennis te maken of deze kennis te intensiveren. Het betreft de levering van personal computers, die door de mede werkers van het Kadaster zullen worden gebruikt voor eigen toe passingen. Op dit moment hebben ongeveer 1200 van de in totaal 3300 Kadastermedewerkers van deze mogelijkheid gebruik ge maakt. Het Kadaster vervult met dit initiatief een voortrekkersrol binnen het Ministerie van VROM. Aangeboden wordt een Tulip PC Compact 2, met naar keuze een 20 Mb harddisc of dubbele floppy-drive. De aanbieding omvat eve neens een Star NL 10 matrixprinter en als optie een muis. Het Kadaster levert zelf nog een tekstverwerkingspakket, dat identiek is aan het bij het Kadaster in gebruik zijnde pakket. In elke vestiging van het Kadaster zijn enkele medewerkers opgeleid om de gebrui- Dhr. Romein, directeur van Tulip Computers llinksl overhandigt de eerste PC aan dhr. Remijnse, hoofddirecteur van het Kadaster. NGT GEODESIA 87 521

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 25