KAARTCATALOGUS 'S-GRAVENHAGE als gemeenten ervoor zorgen dat onze systemen goed werken, dan kunnen wij onze touwtjes in eigen handen houden. Centraal opge legde regels zouden gegeven de huidige situatie fnuikend zijn voor de operationaliteit van de al draaiende systemen". Over de noodzaak om de problemen waarvoor een gemeente zich ziet geplaatst: .als wij de samenhang niet erkennen, rennen wij van de ene ad-hoc-oplossing naar de andere". Verder zegt Van Tilborg, dat de VNG van start gaat met een „Ge meentelijk Platform voor Vastgoedinformatie", waar gemeenten hun eigen plannen kunnen toetsen, zodat niet het gevaar bestaat dat de centrale overheid of de leverancier van de systemen gaan bepalen hoe de informatievoorziening moet gaan verlopen. Tenslotte U begrijpt dat met name de laatste sprekers de instemming van uw redacteur hebben. Om in het bezit te komen van het lezenswaardige boekje „Gemeen telijke Vastgoedinformatie" kunt u bellen of schrijven naar de Uit geverij VNG, postbus 30435 GK 's-Gravenhage, telefoon 070 - 738393. ISBN 90322-25499. Peter Miete Van de afdeling Voorlichting van de gemeente Den Haag ontving de redactie de vernieuwde Kaartcatalogus 's-Gravenhage". In dit smaakvol uitgevoerd boekwerkje wordt een overzicht gegeven van de kaarten welke door de Gemeentelijke Dienst Stadsontwikkeling- Grondzaken worden uitgegeven. De kaarten zijn in te delen in grootschalige basiskaarten in de schalen 1 500, 1 1 000 en 1 2 000, en kleinschalige topografische kaarten in de schalen 1 5 000, 1 10 000, 1 20 000 en 1 40 000. Beide kaartsoorten zijn vervaardigd in een raamkaartensysteem, de grootschalige noordge- richt, de kleinschalige 30 graden gedraaid in oostelijke richting. Verder wordt een uitgebreid scala aan thematische kaarten vervaar digd op basis van bovenstaande series. Naast de inmiddels al ge woon geworden thema's „openbaar vervoer", „wijkindeling", „stadsvernieuwing" en „archeologie-geologie" dienen een aantal bijzondere kaarten hier even apart genoemd te worden: de braille- reliëfkaart met een sterk vereenvoudigd kaartbeeld en voldoende herkenbaarheid in het stratenpatroon; de kaarten „waarschu wingscampagne" met in de betreffende gebieden aangegeven waar de gemeente panden aankoopt in het kader van de stads vernieuwing, of waar particuliere woningen voor verbeteringssub sidie in aanmerking komen; de stedebouw-architectuurkaart met voorbeelden van bouwstijlen en stijlen die typerend zijn voor de Haagse manier van bouwen. Tenslotte kunnen van het gehele Haagse gebied onthoekte foto kaarten worden geleverd zwart-wit, op schaal 1 5 000 uit een fotovlucht 1 12 500, welke om de twee jaar wordt uitgevoerd. De Dienst SO-GZ heeft met deze catalogus een duidelijk overzicht gegeven van de beschikbare kaarten voor de Haagse diensten en bedrijven, de Haagse burger en de toerist. Nadere inlichtingen worden verstrekt in de Winkel Kaartverkoop aan de Laan van Meerdervoort 71, telefoon 070- 123002. Peter Miete ADMISSIES ALS LANDMETER IN NEDERLAND VÓÓR 1811 Uitgeverij Canaletto, Alphen aan den Rijn, 1987, 300 p. met ca. 50 illustraties. Geb. f75, In dit werk zijn de gegevens betreffende admissies van landmeters bij de gewestelijke hoven en besturen systematisch bijeengebracht. De admissie gaf vanaf de 16e eeuw een zekere rechtsgeldigheid en status overigens een meer algemene erkenning van bekwaam heden aan het werk van beoefenaren van exacte vakken, met de verzamelnaam landmeter aangeduid, voor zover het metingen en berekeningen betrof. De behoefte aan betrouwbaarheid bewoog de overheid ertoe, in navolging tot de regelgeving voor het notariaat, het toelaten van landmeters op haar rechtsgebied aan regels te binden en de erken de landmeters te registreren en te voorzien van een akte van admis sie. De admissiegegevens en de gegevens in de bijlagen betref fende de behandelde personen bieden een goede basis voor studies waarin deze „landmeters" een rol spelen. In de 17e en 18e eeuw werden in ons land technische vakken en exacte wetenschappen niet erg hoog gewaardeerd. Toch waren er in toenemende mate beoefenaren van technische vakken. Op hun kunde werd steeds meer een beroep gedaan: niet alleen in de land meetkunde en de fortificatieleer, maar ook bijvoorbeeld in de waterbouwkunde, de bouwkunde, de stedelijke planologie, de zee vaartkunde en de kartografie. Om hun bekwaamheid te kunnen aantonen, werden veelal verklaringen van allerlei deskundigen overgelegd. Deze verklaringen hadden echter een incidenteel en subjectief karakter. Er was behoefte aan een erkend diploma, dat na onderzoek door officiële deskundigen werd uitgereikt. Het is be grijpelijk dat de admissies die door de provincies werden verleend op redelijke wijze tegemoet kwamen aan deze behoefte. Om aan te geven in welk vakgebied een landmeter thuishoort, en uiteenlopende gegevens betreffende zijn leven en werk snel toe gankelijk te maken, zijn in de index op persoonsnamen verwijzingen geplaatst naar literatuur, bibliografieën en repertoria. Ten einde het beeld van de personen zo volledig mogelijk te maken, zijn drie lijsten als bijlagen toegevoegd; de namen zijn ook in de index met verwijzing naar de bijlagen opgenomen. Het betreft: de militaire ingenieurs in dienst van de Republiek, 1585-1701, de landmeters van de Verenigde Oostindische Compagnie, 1690-1791, en de landmeters en civiele verificateurs, aangesteld bij de ver ponding, 1806-1811. In totaal worden gegevens van ongeveer 3 500 personen geboden. De algemene inleiding en inleidingen per gewest/gebied geven achtergrondinformatie over opleiding en functioneren van de „landmeters" vóór 1811. De auteurs zijn werkzaam (geweest) Kadaster en als free-lance historicus. De inhoud is als volgt: bij het archiefwezen, het Prof. dr. H. A. M. Snelders Voorwoord E. Muller en K. Zandvliet 1 Inleiding 2 Historisch overzicht 2.1 Landmeten vóór 1600 2.2 De admissie Procedure; Exameneisen 2.3 Opleidingen Praktijkonderwijs; Particuliere ,,konst"scholen; Universiteiten en hogescholen; lllustre scholen; 18e eeuwse genootschappen; Fundatie van Renswoude; Beroepsoplei dingen: fortificatiën, waterschap pen en het aannemersbedrijf; Tekenscholen 2.4 Enkele technische ontwikkelingen 2.5 Positie en status Wetenschap- of kunde: de Land metersstand; Conclusie 2.6 1795-1811 Centralistisch streven; Verponding 1806-1811: het Hollandse kadaster; Conclusie 2.7 Landmeters na 1811 B. H. de Vries 3 Friesland J. J. Hoogstins 4 Groningen Tj. Jongsma 5 Drenthe E. Muller 6 Overijssel E. Muller 7 Utrecht E. Muller 8 Gelderland W. A. van Ham 9 Staats-Brabant en het land van Overmaze R. M. de La Haye 10 Limburg R. Huijbrecht en F. W. J. Scholten 11 Holland A. F. Wennekes 12 Zeeland Bijlagen F. Westra en K. Zandvliet I. Militaire ingenieurs in dienst van de Republiek, 1580-1701 B. M. Haubourdin II. Landmeters in dienst van de Ver enigde Oostindische Compagnie (Batavia, Ceylon en de Kaap), 1691-1791 K. Zandvliet III. Landmeters en civiele verificateurs, aangesteld bij de verponding, 1806-1811 W. A. J. M. Quist Index op persoonsnamen N.B. Tevens verwijzing naar litera tuur en bronnen AMSTERDAM IN KAARTEN Drs. E. van Thijn, burgemeester van Amsterdam, heeft op 25 sep tember 1987 het eerste exemplaar van Amsterdam in kaarten; ver andering van de stad in vier eeuwen cartografie in ontvangst geno men uit handen van prof. dr. W. F. Heinemeyer, mede auteur van het boek. Tevens werden exemplaren overhandigd aan de overige auteurs van het boek, drs. M. F. Wagenaar, prof. dr. G. J. Borger, drs. J. E. Burger, dr. H. A. Diederiks, dr. Y. M. Donkersloot-de Vrij, drs. R. van Gelder, drs. R. E. Kistemaker, drs. A. P. de Klerk, drs. A. Knotter, prof. H. H. van Regteren Altena, drs. H. Schmal, drs. B. M. J. Speet, drs. T. Stol en drs. A. J. Thurkow. De aanbieding vond plaats tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Historisch Museum te Amsterdam. Aanwezig waren tal van promi nenten uit bestuurlijke kring, vertegenwoordigers van landelijke en 530 NGT GEODESIA 87

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 34