De redactie van NGT Geodesia wenst u prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1988 bedoeld. Daarbij komt, dat in jullie tijd een vrij grote anti stemming heerste tegen multinationals. Baarda was in het begin ook huiverig toen wij toenadering zochten voor samenwerking, maar achteraf bleek een groot ge deelte van die stemming te zijn verdwenen. Hoe zie je op het ogenblik de markt voor de survey- contractor:3"? Er is de laatste jaren veel wildgroei geweest en het is in het belang van de oliemaatschappijen, dat alleen de goede bedrijven overblijven. Ik beschouw een goede contractor een bedrijf dat kwaliteit aflevert, een bedrijf met een professionele instelling. Er moet in dit verband ook niet te regionaal worden gedacht; de oliemaat schappijen hebben niet de morele verplichting protectio nistisch te denken. Indien in een bepaald land survey- maatschappijen zijn, die niet kwalitatief en prijsconcurre- rend kunnen werken, dan moeten die maar verdwijnen. Na ai deze zakelijke vragen nog wat meer persoonlijke vragen; volgens de overlevering ben je zo'n computer fanaat, dat je vrouw je computer een keer buiten het huis heeft gezet. Nee, dat is beslist niet waar, ik ben geen computer fanaat, ik heb nu pas voor het eerst een computer be steld. De computer is in ons werk een bittere noodzaak. Ikzelf ben geen programmeur, maar ik heb vaak de opzet gemaakt van een programma. Ik heb er veel profijt van gehad, dat ik met computers overweg kon, je kunt dan gemakkelijker wat zelf doen of dingen controleren. Het is niet zo dat je, als manager, je niet met computers moet bemoeien; ik vind dat je „feeling" moet houden met het werkterrein. Ik ging ook vaak naar de schepen toe, als niemand anders ter beschikking was. De mana ger is er niet alleen maar om te beslissen, hij moet ook nagaan wat er nog aan werk ligt, hij moet ook op de hoogte zijn wat er zich op technisch terrein afspeelt. Ik ben ervan overtuigd, dat de computer daarvoor een uiterst belangrijk stuk gereedschap is. Wat voor gevoel geeft de macht die je had als chief surveyor van Shell? Macht is het verkeerde woord, maar je hebt veel invloed. Je moet op je woorden passen: als ik iets verkondigde, was dat de mening van Shell. Nu klopte dat ook wel, tij dens de bijeenkomsten van alle chief surveyors van Shell om de twee jaar, werd alles doorgesproken, zodat je ook inderdaad met een Shell mening naar buiten kon komen. Het was teamwork, iedereen stond achter je. Wat ga je hierna doen7 Ik kan niet stilzitten, dus ik ga wel wat werk zoeken in de consultancy sfeer als het leuk is, maar dan denk ik meer aan enkele dagen in de week. Zoals jullie weten, ben ik president van de Hydrographic Society en ik zal me volgend jaar zeker gaan inzetten voor Hydro 88 (het congres van de HS volgend jaar in Amsterdam). Ik zit nog op persoonlijke titel in een adviesraad van de ESA (European Space Agency); in deze commissie zit- Ir. Riemersma: uitleg gevend. ten vertegenwoordigers van de IATA, Marisat, enz. Ik ben de enige geodeet in dat gezelschap. De ESA streeft naar een tweede generatie GPS-systeem voor civiele doeleinden, dus onafhankelijk van militaire instanties. De raad is het afgelopen jaar niet meer bijeen geweest, maar er schijnt weer een nieuwe geldstroom te zijn aan geboord, waardoor het binnenkort wel weer levend zal worden. Verder zul je mij bij redelijk weer één- a twee maal per week op de golfbaan zien. Zijn er nog dingen, die je van het hart moeten Ik zou graag een nauwere samenwerking zien tussen de Hydrographic Society en het NGL. NGT Geodesia is toch te kadastraal, een grotere diversiteit in artikelen zou ik op prijs stellen. Een begin zou kunnen zijn, dat de workshops van de HS zouden worden aangekondigd in NGT Geodesia. Wij bedanken je voor de tijd die je hebt gegeven aan dit interview en wensen je veel geluk in deze rustiger? tijden. Literatuur 1. The Hydrographic Journal, no. 46, oktober 1987, p. 53 - 54. NGT GEODESIA 87 501

(NGT) Geodesia | 1987 | | pagina 5