Een gelukkige prijswinnares naast Maarten Moolenaar, toen nog eindredacteur van NGT Geodesia. Onder luid applaus feliciteerde Jan Schoemakers de prijswinnares en overhandigde bloemen en een flinke cadeaubon. Hij sprak daar bij de hoop uit, dat deze prijs een stimulans voor anderen zou zijn om te schrijven voor NGT Geodesia en dat zij middels nieuwe publikaties haar prijs zou verdedigen I In eerste reactie zei mevrouw Van den Bogaard dat het een grote verrassing voor haar was deze NGL prijs te mogen ontvangen en dat het overweldigend was. Gevraagd naar een reden waarom juist haar artikel was uitgekozen, zei ze dat het onderwerp GBKN waarschijnlijk in brede kring aanspreekt, terwijl de door haar voor gestelde werkwijze iets innoverends heeft. Uw redactie hoorde op het NGL congres verder alleen maar posi tieve reacties op het instellen van de NGL prijs; wij op onze beurt hopen nu dat de prijs het beoogde stimulerende effect heeft; dus dames en heren lezers: artikelen schrijven s.v.p. I I I Eén congres deelnemer kan hier misschien vast het voortouw nemen: hij ver telde de redactie namelijk het helemaal eens te zijn dat het artikel goed was voor een prijs, maar dat hij het inhoudelijk helemaal niet met de auteur eens is! Misschien ontvangen wij binnenkort dus een tegen-artikel over het ,,Fotogrammetrisch bijhouden van de GBKN"! Frits J. J. Brouwer ALTERNATIEF PROGRAMMA Terwijl in de congreszaal de lezingen begonnen, vertrokken 90 deelneemsters naar Waalwijk voor een bezoek aan het Nederlands Leder- en Schoenmuseum. Het kwam goed uit dat er nog een eind gereden moest worden, want de dames hadden elkaar heel wat te vertellen. In de koffieshop van het museum moesten hun kelen dan ook eerst worden gesmeerd met koffie en koek. In het museum is een unieke collectie schoenen te zien uit allerlei landen en tijden, en dus ook uit onze eigen jeugd! Verder is er een leerlooierij uit 1870 ondergebracht en een schoenfabriekje met machines uit het heden en verleden. Vroeger gebeurde het nogal eens dat een schoenmaker een of meerdere vingers kwijtraakte, en door het vele lawaai doof werd (hoewel de huidige machines ook niet bepaald geruisloos zijn!). Een beetje te laat, maar het was ook zo interessant, vertrokken we naar Heusden. Na een goed verzorgde lunch in „De Pannekoek bakker" werden we door VVV-gidsen rondgeleid door het oude vestingstadje. In de 60er jaren is men met de restauratie begonnen. Door het af- bikken van de gepleisterde muren is bij sommige huizen goed te zien, dat enkele ramen waren dichtgemetseld; men deed dit omdat op een gegeven moment belasting werd geheven over het aantal ramen. Tijdens de rondwandeling wees de gids ons op het „Gevel kijkertje", een beeldje dat ook als soevenir te koop is. Een paar nieuw gemetselde gedeelten, zoals een muur die de plaats van een uitgebrand kasteeltje aangeeft, en een appartemen tengebouw, zijn eigenlijk storend in het prachtig gerestaureerde stadje. En we weten nu ook dat Koos Dobbelsteen (John Leddy) in Heus den woont! De tweede dag gingen weer ongeveer 90 deelnemers op stap, en voor de gezelligheid gingen er ook een paar heren mee. In Amster dam werd eerst het Historisch Museum bezocht. Vroeger was dit gebouw een klooster, met daarbij een jongens- en meisjeswees huis. Op het binnenplein zijn nog de kastjes te zien waarin de jon gens hun spullen konden bewaren (de meisjes moesten ze zeker mee naar binnen nemen!). Boven de ingang van het meisjeswees huis zijn ionische versieringen aangebracht. De weeskinderen droegen rood-zwarte kleding, wat te zien is op de schilderijen. In de 17e eeuw werden een paar nieuwe vleugels aan het klooster gebouwd, o.a. door de beroemde architect Jacob van Campen. Rond 1960 is men begonnen met de restauratie. Onder andere de regentenkamer is teruggebracht in de oude stijl. Daar geven schil derijen een idee van de vroegere situatie. Het symbool „Liefde ist fondament" (naastenliefde) is op verschillende manieren weer gegeven in de plafondschilderingen. De inkomsten van het wees huis bestonden uit de winst van de schouwburg en de erfenis van de wezen. In een ander gedeelte van het gebouw is de geschiedenis van Amsterdam te zien, met in de stenen vloer zelfs een plattegrond van de stad. Opvallend is de verandering in de huizenbouw: na de brand van 1452 was het verboden nog houten huizen te bouwen. Verder worden in het museum allerlei modellen van schepen ten toongesteld, en een groot aantal schilderijen. Er is zelfs een „zin gend" schilderij, dat uitgerekend tijdens ons bezoek in alle toon aarden zweeg! Eén schilderij maakte echter de meeste indruk op ons, maar dat was dan ook geschilderd door de landmeter Cornelis Antoniusz (1538). Via een omweg en na de bussen gewoon even een paar maal te hebben gekeerd middenin Amsterdam, brachten de buschauffeur en -chauffeuse ons dichtbij de plek waar we net vertrokken waren (I), namelijk bij het sfeervolle „Brueghelhuis", waar we een lunch- oude-stijl gingen gebruiken. 's Middags brachten we een bezoek aan diamantslijperij Van Mop- pes, waar na een diapresentatie de rondleiding begon door de werkplaats. Met zeer luide stem vertelde de gids ons dat diamant het hardste materiaal ter wereld is, en alleen kan worden bewerkt met diamant in vaste of in poedervorm. Een diamant kan op ver schillende manieren worden geslepen. Een briljant bijvoorbeeld bestaat uit 57 of 58 facetten en geeft daardoor de meeste schitte ring. Tijdens de bewerking, die ongeveer zes uur duurt, gaat onge veer de helft van de oorspronkelijke diamant verloren. In de showroom kregen we de gelegenheid inkopen te doen, maar er werd weinig gebruik van gemaakt. Vrijdags waren er wat minder deelneemsters. Met één touringcar, bestuurd door de chauffeuse, reden we naar de bloemen- en plan- tenveiling in Vleuten. Er gingen ook een paar gidsen mee, die ons onderweg het een en ander vertelden over het bisdom Utrecht. In de veiling was de grootste bedrijvigheid al achter de rug. Om een indruk te krijgen hoe een veiling werkt, kregen we eerst een videopresentatie te zien en daarna mochten we zelf in de banken plaatsnemen. Door op het goede moment op de knop te drukken, konden we een Kaaps viooltje „kopen". Met ons plantje onder de arm gingen we lunchen in stadskasteel „Oudaen" te Utrecht; vroeger was dit een oude mannen- en vrou wenhuis. Het volgende onderdeel op ons programma, een rondvaart door de grachten, verliep niet zonder problemen. Door de storm van de vorige nacht waren namelijk nogal wat takken in het water geval len en hingen sommige nog aan een „zijden draadje". Deze moesten eerst vakkundig worden verwijderd, voordat we verder konden varen. Vanuit zo'n boot krijg je een heel ander beeld van de stad. De stuurman wees ons op de beeldhouwwerkjes onderaan de lan taarnpalen. Deze geven gebeurtenissen weer, of wat vroeger op die plek te zien was (zoals een melkmeisje, weeskinderen e.d.). In verband met de uitbreiding van Hoog Catharijne zijn enkele grach ten gedempt. De bevolking heeft zich hier fel tegen verzet. Verde re demping zal gelukkig uitblijven, zodat we bij een volgend uit stapje de rondvaartboot nog niet in een museum zullen tegenkomen. Zoals gewoonlijk bedankte mevrouw Van der Steenhoven namens ons allen de dames van de congrescommissie voor de gezellige, maar ook leerzame dagen. Ineke Scherpenzeel 10 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 12