Landmeten in civiel- en cultuurtechnische projecten*) door ir. J. Erkelens, stafmedewerker bij de afdeling Landmeetkunde van Grontmij NV te De Bilt. SUMMARY Landsurveying in Engineering Projects An overview is presented of the role of a surveying department of an engineering company in projects for civil engineering, land-consolidation and environment. In de titel van deze inleiding zijn een aantal kernwoorden te onder kennen: Landmeten Civiele techniek Cultuurtechniek Projecten Wat onder landmeten wordt verstaan, behoeft geen nadere toe lichting. Om aan te geven over welke soort werken ik het heb op het ge bied van civiele en cultuurtechniek, is het goed om een indruk te geven van het bedrijf, de Grontmij, waar ik werk. Tevens wordt dan duidelijk hoe deze projecten door samenwerking van verschil lende disciplines worden gerealiseerd en welke rol het landmeten daarin vervult. Als korte omschrijving van de aard van het bedrijf hanteren we de zin: Grontmij NV is een ingenieursbureau dat door overheid, bedrijfs leven en particulieren wordt betrokken bij plannen en projecten op het gebied van milieu, landinrichting, landschap, energie, verkeer en transport, woonomgeving, industrie, sport, recreatie en toe risme. De belangrijkste van onze opdrachtgevers is de overheid en dan met name de rijksoverheid, gemeenten en waterschappen. Lag vanouds het werkterrein van de Grontmij, in sommige kringen nog wel een cultuurmaatschappij genoemd, in het landelijke gebied, meer en meer is het accent verschoven naar inrichting en beheer van onze hele omgeving, zowel het landelijke als het stedelijke ge bied. Het hoofdkantoor van ons bedrijf is gevestigd in De Bilt. In iedere provincie hebben we daarnaast een provinciaal kantoor, in Noord-Brabant zelfs twee, die binnen het bedrijf provinciale werk eenheden worden genoemd. De belangrijkste taken van deze werkeenheden zijn de marktbewerking en de opdrachtverwerving. Zij volgen nauwlettend de ruimtelijke ontwikkelingen in de regio. Tevens zijn de provinciale werkeenheden belast met de realisering van de opdrachten. Daartoe behoort eveneens de uitvoering van werken in landinrichtingsprojecten. Bij realisering van de projecten doen de provinciale werkeenheden voor inbreng van specialistische kennis en activiteiten een beroep op de centraal-technische afdelingen van het hoofdkantoor in De Bilt. Deze afdelingen zijn: Civiele Techniek Geotechniek Recreatie- en Landschapsarchitectuur Rioleringen Ruimtelijke Ordening Verkeer en Wegen Waterbeheersing Landmeetkunde De namen van deze afdelingen geven een beeld van de grote ver scheidenheid van activiteiten van het bedrijf. Bij de afdeling Civiele Techniek is milieutechniek de belangrijkste activiteit. Daarnaast worden onder andere bruggen, viaducten, stuwen en gemalen ontworpen. Ook voor het ontwerpen van rioolwaterzuiveringsinstallaties, industriële installaties, jachtha vens en kademuren kan een beroep worden gedaan op deze afde ling. Energiebesparing is een belangrijk aandachtspunt bij het ont werp van installaties. Lezing gehouden op 14 oktober 1987 te Utrecht tijdens het 14e NGL congres. NGT GEODESIA 88 De afdeling Geotechniek houdt zich vooral bezig met de grond. Met behulp van grondboringen en sonderingen wordt kennis ver kregen van de samenstelling van de ondergrond. Op basis van de zo verkregen kennis worden grondmechanische, cultuurtechni sche en funderingsadviezen gegeven. In de laatste jaren is in deze afdeling het accent vooral komen te liggen op het gebied van het opsporen en opruimen van bodemverontreiniging. Bekende projec ten daarbij waren de Volgermeerpolder bij Amsterdam en de wijk Merwedepolder in Dordrecht. De afdeling Recreatie- en Landschapsarchitectuur houdt zich bezig met de inrichting en aankleding van landelijk en stedelijk gebied. Daarvoor worden recreatieterreinen en buitensportaccommodaties ontworpen. Verder houdt deze afdeling zich bezig met het op stellen van beheerplannen voor groenvoorzieningen van gemeen ten, particuliere instellingen en bedrijven. Voor het ontwerpen van rioolstelsels, het doorrekenen van be staande stelsels en het opstellen van rioolbeheerplannen kan een beroep worden gedaan op de afdeling Rioleringen. Met name ten behoeve van deze laatste activiteit heeft men verschillende moge lijkheden voor het uitvoeren van rioleringsinspecties. De afdeling Ruimtelijke Ordening voert locatiestudies uit, verzorgt milieu-effect rapportages (MER's) en maakt bestemmingsplannen en stads- en dorpsvernieuwingsplannen. Veel gemeenten schake len dit onderdeel van het bedrijf in voor het maken van een Hinder wet Uitvoeringsprogramma (HUP). De werkzaamheden van de afdeling Verkeer en Wegen bestaan uit het ontwerpen van nieuwe wegen en wegreconstructies, het geven van verkeerskundige adviezen en het opstellen van weg- beheerplannen. Het onderzoek naar de kwaliteit van bestaande wegen hangt nauw samen met de overige activiteiten van deze af deling. Bij de afdeling Waterbeheersing ontwerpt men stelsels van water lopen voor landinrichtingsprojecten en voor waterkwantiteitsbe heerders, zoals waterschappen en hoogheemraadschappen. De afdeling Landmeetkunde geeft landmeetkundige ondersteuning aan al deze activiteiten en voert landmeetkundig werk uit voor op drachtgevers buiten de Grontmij. In de landmeetkundige ondersteuning van projecten zijn de volgen de werkzaamheden te onderscheiden: het leveren van grootschalige topografische kaarten als basis voor ontwerp of beheerplan; verstrekken van hoogte-informatie in de vorm van lengte- en dwarsprofielen, hoogtekaarten en de hoogteligging van be paalde punten langs wegen of op kunstwerken; assisteren bij de uitvoering van projecten: a. leveren van uitzetgegevens, bijvoorbeeld uit wegasbereke- ningen of matenplannen; b. uitzetten; c. controle tijdens en na uitvoering, zoals het meten van defor maties en inhoudsbepaling ten behoeve van de controle op het grondverzet. In de voorbereidingsfase van landinrichtingsprojecten worden basiskaarten, schaal 1 5000, vervaardigd en inventarisaties uit gevoerd van wegen, sloten, greppels, begroeiing en cultuurtoe standen. In veel projecten wordt een hoogtekaart gemaakt, voor afgegaan door een controle en verdichting van het peilmerkennet. In deze inleiding zal nader worden ingegaan op een aantal van deze activiteiten. Voor de uitvoering van deze werkzaamheden telt de afdeling Land meetkunde ongeveer 60 medewerkers, verdeeld over buiten- en binnendienst. De afdeling wordt geleid vanuit het hoofdkantoor in De Bilt; daar bevinden zich ook de reken- en de tekenkamer. 11

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 13