Landmeetkunde ter ondersteuning van industriële bouwprojecten*) I In de praktijk is het pakket onder andere toegepast voor de in- houdsbepaling van een zanddepot bij Schiedam (fig. 9). Het onre gelmatig gevormde terrein is opgenomen met een tachymeter, waaraan een Husky Hunter veldcomputer is gekoppeld. In de veld- computer worden de waarnemingen in een zodanige vorm op geslagen, dat ze direct door het Eclipse-systeem kunnen worden verwerkt. Het terrein is opgenomen met ongeveer 700 punten; een groot ge deelte hiervan ligt op breeklijnen in het terrein, de overige punten zijn willekeurige hoogtepunten. Na het tekenen van de hoogte- kaart vergde het vormen van het DTM enkele uren; deze activiteit is dan ook in de avonduren uitgevoerd. Fig. 9. Zanddepot Schiedam, driehoeksmodel en hoogtelijnenteke ning. De als gevolg van de vorm van het terrein onregelmatige verdeling van de hoogtepunten maakte het noodzakelijk, dat op enkele plaatsen het DTM handmatig moest worden aangepast. Hiervoor werden gedurende enkele uren personeel en computer ingescha keld. Het tekenen van een hoogtelijnenkaart en het berekenen van de inhoud was daarna nog een kwestie van minuten. Wij verwachten dat wij met dit gereedschap de collega-afdelingen in ons bedrijf beter van dienst kunnen zijn. Uit de beschrijving van de werkzaamheden van de centraal- technische afdelingen blijkt, dat het opstellen van beheerplannen voor vooral de gemeentelijke infrastructuur, zoals groenvoor zieningen, wegen en rioleringen, een belangrijke activiteit van ons bedrijf vormt. Veel gemeenten zien zich gesteld voor fors oplopende kosten voor beheer en onderhoud. Zij willen door het laten maken van een be- heerplan zicht krijgen op de kwaliteit en de gebreken van de infra structuur en de kosten van het beheer, zowel op korte als op lange termijn. Voor het opstellen van zo'n plan is inzicht nodig in de plaats, de hoeveelheid en de kwaliteit van de verschillende elementen van de betreffende infrastructuur. De kwaliteitsbeoordeling wordt gedaan door de technici van de betreffende discipline; voor de bepaling van plaats en hoeveelheden wordt voor advies en uitvoering een beroep gedaan op de afdeling Landmeetkunde. Vrijwel altijd ge beurt dit op basis van bestaande kaarten, hoe gebrekkig die ook mogen zijn. Het maken van een nieuwe goede kaart voor een enkel beheerplan zal het plan zodanig duur maken, dat het „niet meer hoeft". Als tot een integrale aanpak wordt besloten een beheerplan op te stellen voor de gehele gemeentelijke infrastructuur, dus voor groen, wegen en riolering, moet het maken van een basiskaart worden overwogen. Het ligt dan voor de hand de opdrachtgever te wijzen op de mogelijkheid om samen met het Kadaster en de Nutsbedrijven om de tafel te gaan zitten en te proberen samen een GBKN te vervaardigen. Deze kaart vormt een goede basis voor het opstellen van beheer plannen, zeker nu de digitale vervaardiging ervan regel is. De structuur van het digitale bestand is echter niet zodanig, dat op eenvoudige manier hoeveelheden als lengten en oppervlakten er aan kunnen worden ontleend. Ik wil er aan het eind van mijn voordracht dan ook voor pleiten, dat in het digitale bestand van de GBKN een zodanige structuur wordt aangebracht, dat dit in de toekomst wel mogelijk is. Met name in de bebouwde gebieden zal immers het gebruik van de GBKN voor beheerplannen een belangrijke toepassing van deze kaart zijn. Literatuur 1Mierlo, ir. J. van, Deformatiemetingen. Collegedictaat THD. 1978. 2. Alberda, prof. ir. J. E., Inleiding Landmeetkunde. Delftse Uit geversmaatschappij. 1979. 3. Nelis, ir. C. W., Digitale hoogtemodellen toegepast in de weg en waterbouw. NGT Geodesia, 28e jaargang, no. 2. 1986. 4. Veenendaal, ing. R. F., Praktijkervaringen met het meten van Digitale Terrein Modellen in relatie tot de civieltechnische vraagstelling bij de Rijkswaterstaat. NGT Geodesia, 28e jaar gang, no. 2. 1986. door ing. W. Eimers, hoofd landmeetkundige buitendienst bij Keynes Inpark BV te Schiedam. SUMMARY Landsurveying to support industrial construction projects As an example of what is requested from the landsurveyor in construction projects the course of events is described for the Hycon (Hydrogen Conversion for oil raffinary) project of Shell International Petro leum Company. Inleiding In de dagelijkse praktijk van het landmeetkundige werk van een ingenieursbureau komt veelvuldig meetwerk op bouwprojecten voor. Het varieert van het uitzetten van een kleine bouwput voor de bouw van een enkele woning tot een complex bouwwerk met omvangrijke en ingewikkelde maatvoeringsproblemen. In deze bij drage zal worden ingegaan op het door Keynes Inpark verrichte werk bij het Hycon-project van Shell Pernis. Bij dit werk komt een aantal zaken naar voren die het rechtvaardigen te spreken van een uniek project. Lezing gehouden op 14 oktober 1987 te Utrecht tijdens het 14e NGL congres. NGT GEODESIA 88 Voordat wordt ingegaan op het landmeetkundige werk, volgt eerst iets over het Hycon-project en zijn organisatie. Al jaren lang worden over de hele wereld raffinaderijen gebouwd. Met de bestaande raffinaderijen is het onmogelijk de zwaarste olie fracties om te zetten in hoogwaardige produkten zoals benzine, kerosine en gasolie. Na de oliecrises van 1973 en 1979 waren de prijzen van aardolie zo gestegen, dat werd gezocht naar mogelijkheden lichte produk ten te produceren uit de relatief zware olie. Getracht werd werk methoden te vinden die het mogelijk zouden maken om van het residu, een zware taaie massa hoogwaardige produkten te fabri ceren. Shell heeft hierbij gekozen voor een methode waarbij waterstof wordt gebonden aan de moleculen van het residu. Dit noemt men Hycon ofwel waterstofconversie. 15

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 17