Indonesië op peil. SUMATERA door ing. W. A. van Beusekom, hoofd afdeling NAP van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat te Delft. SUMMARY Indonesia in level For the Fifth Transmigration Project, the author spent 6 months in Indonesia as a consultant to the pro ject of establishing a levelling network for Sumatra and Sulawesi. Inleiding Voor mensen buiten de landmeetkundige wereld is dit misschien een wat raadselachtige, wellicht dubieuze en voor velerlei uitleg vatbare titel. Doch met vakgenoten onder elkaar is mijns inziens geen nadere uitleg nodig. In Indonesië is men al jaren bezig het topografische kaarten- bestand te vernieuwen, maar helaas stagneren deze werkzaamhe den door onvoldoende deskundig personeel en een tekort aan mid delen. Geen goed up to date kaartmateriaal heeft tot gevolg, dat de ontwikkeling van de infrastructuur met name op de eilanden buiten Java wordt geremd. De Wereldbank heeft in het kader van het Trans V project (het vijf de transmigratieproject in Indonesiël gelden beschikbaar gesteld, mits er een goed infrastructuurplan komt voor de ontvangende ge bieden Sumatra, Kalimantan en Sulawesi. In het verleden hoe wel daarover zeer verschillend wordt gedacht geschiedde de transmigratie van het overbevolkte Java naar de andere eilanden van de archipel namelijk niet altijd even gestructureerd. Bakosurtanal is belast met het vervaardigen van topografische kaarten. Tevens draagt Bakosurtanal de zorg voor het opzetten en beheren van een grondslag-, een hoogtemeet- en een zwaarte- krachtsnet voor het Trans V project. In totaal is het gebied 52 maal zo groot als Nederland. Berekend was dat Bakosurtanal tenminste 21 jaar nodig zou heb ben om het kaarteringsprogramma en de daarbij behorende meet activiteiten zonder steun van buitenaf gereed te hebben. Dit werd veel te lang bevonden, vandaar dat de Wereldbank besloot geld beschikbaar te stellen voor technische en management ondersteu ning van deze organisatie, zodat een en ander in zeven jaar gereed zou kunnen komen. De Wereldbank stelde als voorwaarde, dat de instelling die deze ondersteuning zou gaan leveren, moest gaan samenwerken met een Indonesische partner. Het zal duidelijk zijn dat het ITC deze ondersteuning levert. Zij werkt in dit project, onder de naam TAT SERVICES (hetgeen staat voor Technical Advisory Team Consulting Services), samen met het ITB (Institut Teknologi Bandung) en het FLT (Forschungsinsti- tut für Luftbildtechnik Stuttgart). Taken Bakosurtanal Bakosurtanal heeft als nationaal geodetisch instituut met ongeveer 600 medewerkers de volgende taken: 1Coördinatie van alle geodetische activiteiten in het land tussen de diverse nationale en regionale diensten op deze terreinen, met name de Ministeries Publieke Werken, Geologie en Defen sie. 2. Onderzoek te verrichten, c.q. te stimuleren of te coördineren op geodetische terreinen. 3. Produktie van (dit wordt gezien als de belangrijkste taak): topografische kaarten voor civieltechnische doeleinden (schaal 1 50 000 en 1 250 000); grondslagnetten; waterpasnetten; zwaartekrachtnetten. In het kader van het Trans V project dienen in zeven jaar de voor noemde produkten voor Sumatra, Kalimantan en Sulawesi gereed te komen. Lezing gehouden op 14 oktober 1987 te Utrecht tijdens het 14e NGL congres. NGT GEODESIA 88 Doelstellingen TAT De doelstellingen van TAT zijn zowel overdracht van kennis als ondersteuning op het gebied van management (op afdelings- en ook op directieniveau) en techniek. De overdracht van kennis dient op een zodanige wijze plaats te vinden dat, na beëindiging van het project, Bakosurtanal zelfstandig de gestelde doelen voor het Trans V project kan realiseren. Het project dat in mei 1986 is gestart, zal vier jaar duren en ongeveer twintig manjaren aan ondersteuning omvatten. Ten einde deze doelstellingen te bereiken, zijn en zullen adviseurs van uiteenlopende vakgebieden worden ingezet. Enkele voorbeel den van tot nu toe ingezette adviseurs zijn: ir. A. Polderman, senior projectleider, duur: vier jaar; taak: coördinatie van het project en managementsadviseur op direc tieniveau; Sri Jatno Wirjosoedrijo, SLAR specialist, duur: twee jaar; taak: onderzoek naar de toepassingsmogelijkheden om radarfoto's om te zetten in topografische kaarten; R. E. Read, stereo luchtcamera specialist; taak: planning en uit voering van fotogrammetrische luchtopnamen; H. Klein, aerotriangulatie specialist; taak: opstarten van en on derricht geven in analytische blokvereffening; ing. W. A. van Beusekom, gemotoriseerd waterpasspecialist (een titel die de lading niet dekte en daar werd veranderd in waterpasadviseur); duur: zes maanden, taak: ontwerpen en verkennen van waterpasnetten, opstellen instructies, enz. Het vervolg van deze lezing zal worden besteed aan mijn eigen rol in dit project en de ondervonden problemen. Voorbereiding in Nederland Toen ik in oktober 1985 werd gevraagd voor dit project, kreeg ik ongeveer vijf minuten informatie, die samengevat erop neerkwam: „We zoeken iemand die alles afweet van hoogtemeting en alles wat erbij hoort. De secundaire arbeidsvoorwaarden zijn vastgelegd JC>0; i-n* i jaS»:- d<«Sa»«« tOOötkm) Fig. 1. Schema van waterpasnet op Sumatra. 19

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 21