vp Fig. 4. De toestand van de wegen na een regenbui. Verkenning Redenen voor het verkennen van waterpasnetten in het terrein zijn: nagaan of de ontworpen trajecten inderdaad kunnen worden gewaterpast, c.q. daarvoor alternatieve trajecten zijn te vinden; de totale lengte van het net vaststellen; de locatie vaststellen waar de peilmerken kunnen worden ge plaatst, evenals het type peilmerken; de topografie van de weg (en omgeving) beschrijven, zodat aan de hand daarvan de best toe te passen meetmethode kan worden vastgesteld en een indruk wordt verkregen over de te verwachten meetsnelheid (bijvoorbeeld te voet of gemotori seerd, trigonometrisch of hydrostatisch waterpassen; de meetsnelheid is onder meer sterk afhankelijk van de helling en de bochtigheid, alsmede van de verkeersdrukte op de weg); het terugvinden van oude meetpunten, zoals peilmerken, trian gulatie-, doppler- en zwaartekrachtpunten. Ten einde zo'n verkenning gestructureerd te laten verlopen, wer den een aantal regels opgesteld en formulieren ontworpen. Enkele daarvan zijn: maak een tijd- en routeplanning; verzamel gegevens op uniforme wijze (fig. 3). De verkenning van het net in Zuid-Sumatra, uitgevoerd door een team van vier man, werd belemmerd doordat de weersvoorspellin gen in Indonesië, net als in Nederland, meestal niet kloppen en de regentijd eerder was aangebroken. Het gevolg (fig. 4) was, dat verschillende wegen kapot waren of werden geblokkeerd door een kapotte brug, een lawine of een overstroming. Op sommige wegen bereikten we hierdoor een snelheid van niet meer dan 10 km per uur en moesten we honderden kilometers terugrijden. Door deze vertragingen kon lang niet altijd de nacht worden doorge bracht in de grotere plaatsen met een behoorlijke accommodatie. De eenvoudige logementen bieden daarentegen 's nachts wel meer vertier in de vorm van duimgrote kakkerlakken, vlooien enz. Als referentievlak werd voorlopig gekozen voor het peil zoals dat was vastgesteld in de zeventiger jaren in de haven van Strengsem. Het peilmeetstation was weliswaar verdwenen, doch het peilmerk was nog aanwezig. Het was niet mogelijk van tevoren gegevens van oude en vermoedelijk nog bestaande peilmerken, triangulatie- punten e.d. te verzamelen. In het veld werd evenwel toch een aan tal oude peilmerken en peilmeetstations gevonden. In totaal werd in 16 dagen 4800 km afgelegd, waarvan 2200 km voor de verkenning van de trajecten. De voorgestelde positie van 470 peilmerken werd beschreven, evenals die van drie peilmeet stations. Om dit resultaat te bereiken, moesten gedurende de ge hele veldtrip werkdagen van twaalf uren worden gemaakt. Enkele conclusies uit deze naverkenning waren: de voorlopige verkenningsregels moesten worden bijgesteld; deze zijn daarna opgenomen in het instructieboek; het verzamelen van oude gegevens vooraf is beslist noodzake lijk; gebruik, wanneer de verkenning langer dan één week duurt, één dag voor het bijwerken van de verzamelde informatie e.d., en om op adem te komen. Afwerking Terug op kantoor slaagde ik erin om adressen van instanties te verkrijgen, waar gegevens waren over peilmerken, peilschalen, enz. NGT GEODESIA 88 Fig. 5. Ontwerp van het waterpasnet in Sulawesi. Te zamen met mijn counterpart reisde ik enige malen naar Djakarta en Bandung voor het verzamelen van gegevens. In sommige ge vallen werden we verwezen naar provinciehoofdsteden. Een bespreking bij de directie Geologie in Bandung bijvoorbeeld ver schafte veel nuttige informatie omtrent de geologie nabij de knooppunten en peilmeetstations van het net. Tot slot werden een tweetal bestekken van ongeveer 1000 km voor uitbesteding in 1987/1988 klaargemaakt. Waterpasnet Sulawesi Ontwerp Van de ervaringen opgedaan bij het ontwerpen en verkennen van het waterpasnet Sumatra werd dankbaar gebruik gemaakt. Voor zover de tijd het toeliet, werden van tevoren (hoewel niet uit puttend) gegevens verzameld over peilmerken, peilmeetstations en doppler- en zwaartekrachtpunten. Ook werden wensen voor het nationale kaarteringsprogramma verzameld. De tijd ontbrak bij voorbeeld om informatie in te winnen over triangulatiepunten. Het kaartmateriaal om het net te ontwerpen was, evenals voor Suma tra, dikwijls strijdig zodat ook hier de verkenning uitsluitsel zou moeten geven over de uiteindelijke vorm van het net. Het totale ontworpen net bevat 7460 km waterpassing en 18 rivier- en peilmeetstations (fig. 5). Een tijdplanning voor drie weken verkenning werd opgezet. Na een week verkenning werd evenwel meegedeeld, dat er nog slechts voor één week geld beschikbaar was, zodat de planning drastisch moest worden bijgesteld. Verkenning Op 2 februari 1987 's nachts om 02.00 uur vertrok het team van drie man vanuit Bogor naar Sulawesi. Daar werd een landrover met chauffeur gehuurd, waarmee in twaalf dagen een groot deel van Zuid-Sulawesi werd verkend. Ook hier werden geschikte plaatsen voor de peilmerken onderzocht, zoals schoolterreinen, bruggen, enz. Kaart, kompas en de lokale bekendheid van de chauffeur waren onontbeerlijk om op de goede weg te blijven, c.q. deze te vinden. Dank zij de voorbereiding werden nu ook in goede staat zijnde (rivier)peilmeetstations, peilmerken en dopplerpunten gevonden. In grote steden werd bij de provinciale en lokale overheden (aan vullende) informatie ingewonnen over de toestand van de wegen, de aanwezigheid van peilmerken, grondslagpunten e.d. De wegen van dit deel van Sulawesi waren beter dan op Zuid- Sumatra. In twaalf dagen werd in totaal 3400 km afgelegd, waar van 1740 km voor de verkenning van waterpasroutes. De positie en het type van 400 te plaatsen peilmerken werden beschreven, evenals de positie van drie peilmeetstations. De wegen, en zeker 21 «OUdi: Design levelling nel of Sulawesi Jamtarj »S87

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 23