- TOETSEN BIJ WATERPASSINGEN primair secundair Ind geadviseerd Ned Ind Ned laagland bergen sectie 2,5 VJ 3 VJ 3,5 VJ 4 VJ 6 VJ traject 2,5 VJ- 3,5 VJ 4 VJ 6 VJ kring 1,25 VJ- 4 VJ 1,75 VJ L^VJ 3 VJ Fig. 6. de bermen, zijn op enkele uitzonderingen na te smal en te bochtig voor gemotoriseerd waterpassen. Trigonometrische hoogtemeting kan zeker op verschillende bergtrajecten tot snellere resultaten lei den dan de optische voetwaterpassing, terwijl de kustweg van Ujung-Padang naar Parè-Parè heel goed hydrostatisch zou kunnen worden gedaan. Afwerking De afwerking van de verkenning van het project Zuid-Sulawesi was nu verder een zaak van de Verticale Sectie, waarbij ik mij be perkte tot het over de schouder meekijken. Datzelfde gold voor het prepareren van een pakket van ongeveer 1000 km waterpassing voor de uitbesteding in 1987/1988. Diversen Een aantal zaken, waaraan in de achterliggende periode reeds was gewerkt, diende nog te worden afgerond. Slechts enkele wil ik hier bespreken: 7. Instructieboek Dit instructieboek bevat hoofdstukken zoals: ontwerpen van een waterpasnet; verkennen van een waterpasnet; opzetten van een archiefsysteem voor een Verticale Sectie; verschillende typen peilmerkconstructies; technische instructie voor een primaire en secundaire door gaande waterpassing; gezien de meetresultaten op Java (zie hierna onder 3) moesten bijvoorbeeld onze strenge normen van 2 Zi j/L mm en 3Vi ]/L mm enigszins worden versoepeld. Zeker voor de bergtrajecten, daar bijvoorbeeld geen correcties worden berekend voor schaalfouten van de baken, tempera tuurveranderingen en de zwaartekracht (fig. 6); een overgangswaterpassing; de criteria waaraan een peilmeetstation moet voldoen. 2. Standaard uitbestedingscontract Dit bevat een algemeen deel, dat ook kan en zal worden gebruikt voor andere uitbestedingsprojecten bestaande uit: een uitnodiging voor de aannemer; algemene projectinformatie; een financiële paragraaf; een technisch deel waarin de eisen zijn geformuleerd, waaraan het werk dient te voldoen. 3. Advies over de waterpassing Java Hoewel het waterpasnet van Java niet tot het project van de Fig. 7. Een meetploeg in het terrein. 22 Wereldbank behoort, bood een analyse van de tot nog toe verrich te metingen en een bezoek aan de meetploegen in het veld de eni ge mogelijkheid om de Europese normen te toetsen aan de praktijk aldaar. Omgekeerd geredeneerd biedt een dergelijke analyse een beter uitgangspunt dan alleen de Europese theoretische benade ring van adviezen voor de opzet, de meting en het beheer van waterpasnetten elders in dit land. De volgende aspecten zijn bekeken: a. de meetresultaten zijn getoetst en vereffend op de RWS com puter in Nederland; b. de metingen in het veld zijn enkele dagen op de voet gevolgd; c. het archiefsysteem is doorgelicht. ad. a. Deze analyse heeft tot gevolg gehad, dat een uitgebreid advies is gegeven over: de sterke en zwakke punten in het net; welke meetgegevens nog eens kritisch moeten worden nage zien; de bij te meten trajecten. ad. b. De analyse van veldwerken achteraf geeft vaak aanleiding tot vermoedens van wat er in het veld is gebeurd. Wil men echter het naadje van de kous weten, dan moet men in het terrein gaan kijken, ook al ligt dat 800 km verder. Enkele bevindingen waren: de meetploegen (zes ploegen van zes zeven man) van de aannemers volgden zeer nauwgezet een aantal richtlijnen op; zeer nauwgezet werd gekeken of de bel van het baakniveau wel inspeelde, maar niet of de bevestiging van het niveau goed vastzat aan de baak; zowel het onderste als het bovenste deel van de baak werd niet gebruikt, met als gevolg dat de slagen in de bergen erg kort werden. Hierdoor waren onnodig veel slagen per sectie in de bergen nodig, hetgeen de nauwkeurigheid niet bevorderde; vaak werden instrument en straatpot geheel of gedeeltelijk op het asfalt geplaatst. ad. c. Het archief, ondanks dat het nog maar een paar duizend peilmerken bedroeg, was niet erg toegankelijk. Verwijzingen tus sen de verschillende archiefdelen ontbraken vrijwel geheel. Een ander probleem was de schaalkeuze voor de peilmerkkaarten. Op Java was gekozen voor de topografische kaart 1 25 000, het geen 0 tot 10 peilmerken per blad betekende, en enkele honder den kaarten voor het archief. Geëxtrapoleerd naar heel Indonesië zou dit duizenden peilmerkkaarten in de toekomst betekenen met slechts enkele (0 - 5) peilmerken erop. Geadviseerd is dan ook de topografische kaart 1 250 000 als ondergrond te nemen voor de kaartering van de peilmerken, doppler-punten, enz. Dit zal slechts 289 kaarten met 10 tot 70 peilmerken erop in het archief gaan be tekenen, hetgeen beheersbaar zal zijn. Verder is een archiefsysteem geadviseerd, zoals dat ongeveer tot vóór de automatisering van het NAP-archief bestond. De opzet is zodanig, dat de automatisering van het bestand zonder meer mo gelijk is. Samenvatting en conclusies Terug kijkend op een actieve periode van een half jaar in Indonesië kan worden geconstateerd dat: 1een goede voorbereiding van een dergelijk project belangrijk is, hetgeen onder meer betekent een administratieve en techni sche voorbereiding en goede afspraken over de arbeidsvoor waarden. Tot deze voorbereiding behoort mijns inziens ook het verwerven van enige kennis van de taal van het land. Helaas vond men dat voor een uitzendperiode van een half jaar een te dure luxe. Ik heb daar zes maanden hinder van gehad; 2. goede afspraken met het thuisfront (werkkring en gezin) nodig zijn om één en ander goed te laten doordraaien. Dit geldt ook voor de werkzaamheden na deze periode; 3. er een groot doorzettingsvermogen voor nodig is, hetgeen onder meer blijkt uit werkweken van 50 tot 80 uur. Ook moet men een behoorlijk incasserings- en improvisatievermogen hebben om allerlei tegenslagen op te vangen; 4. veel is bereikt, c.q. de eerste stappen zijn gezet, zoals: ontwerpen en gedeeltelijk verkennen van waterpasnetten op Sumatra en Sulawesi (waarover al sedert 1975 werd gesproken); uitbrengen van een advies over het waterpasnet van Java; opstellen van een instructieboek; opstellen van uitbestedingscontracten; starten van de uitbestedingsprocedure. Mijn eindoordeel over het verblijf en de werkzaamheden in Indone sië kan ik in het kort samenvatten: Mocht men mij opnieuw benaderen voor een dergelijk project, dan zeg ik mits natuurlijk aan een aantal voorwaarden is voldaan volmondig ja. NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 24