+5- ++7- ++2- 47 46 Vr 44 1A1. 48 42 41 48 JT 46 44 42 41 148 146 144 143 141 148 146 145 T4T 143 141 Doorgaande waterpasmethoden Na de perikelen bij de instrumentkeuze wordt vervolgens aandacht geschonken aan de doorgaande waterpasmethode. Voordat waterpassingen definitief worden vereffend, ondergaan zij een hele reeks controles. De voornaamste zijn de slag-sectie traject en kringtoets, met daarna toetsingen bij de vrije en ge dwongen vereffening. Zoals zo vaak is een goed begin het halve werk. Dit betekent onder andere, dat op slagniveau de baakaflezingen moeten wor den gecontroleerd op betrouwbaarheid en precisie, hetgeen in houdt dat foute aflezingen moeten worden gesignaleerd, maar ook minder nauwkeurige waarnemingen. De oorzaak van het laatste kan bijvoorbeeld zijn: te veel ondulatie, te veel compensatortrillin- gen door wind en/of verkeersdrukte, of gewoon slordig werken. Ook een controle op het vanuit het midden waterpassen is belang rijk. Afleesprocedure met het nieuwe kruisdradenplaatje en het nieuwe baakpatroon Richt het instrument op de baak. De kruisdraden vallen in een willekeurige positie. Stel de bovendraad symmetrisch in op het H-patroon met de micrometer en lees het H-patroon (147) en de micro meter (bijv. 46) af. Stel de middendraad symmetrisch in op het H-patroon met de micrometer en lees het H-patroon (145) en de micrometer (bijv. 1 2) af. Stel de onderdraad symmetrisch in op het H-patroon met de micrometer en lees het H-patroon (142) en de micro meter (bijv. 74) af. De waarnemingen worden geschreven in een veldboek of in getoetst in een veldcomputer en worden vervolgens gecon troleerd. Na een grondige analyse van de afleesmethoden is bij de Meet kundige Dienst gekozen voor de drie-dradenmethode, waarbij alle drie de draden (boven, midden en onder) worden ingesteld met de micrometer. Nieuw kruisdradenplaatje Het aflezen van de boven- en onderdraad heeft echter ook een aantal bezwaren. Niet altijd valt de boven- of onderdraad op de baak, waardoor het drie-dradensysteem niet meer waterdicht is. Bovendien is het aflezen van de boven- en onderdraad op den duur nogal oogvermoeiend. Je kijkt als het ware steeds om een hoek omhoog of om een hoek omlaag. Ter ondervanging van deze nadelen en ter opvoering van de pro- duktiviteit is door de Meetkundige Dienst een kruisdradenplaatje ontworpen met een vermenigvuldigingsfactor 1000 voor de af standsdraden, het zogenaamde combiplaatje, met links in het beeld de factor 100 voor bijvoorbeeld profielmetingen en rechts in het beeld de factor 1000 voor doorgaande waterpassingen. Dit betekent, dat bij de factor 1000 de afstandsdraden een factor 10 dichter bij elkaar zitten dan bij de traditionele factor 100 (zie fig. 4). De wigvorm is vervallen. Het nut hiervan was meer theoretisch Fig. 4. Links: kruisdradenplaatje met de vermenigvuldigingsfacto ren 100 en 1000 voor de afstandsdraden, het zogenaamde combi plaatje. Rechts: detail van de factor 1000. dan praktisch. De openingen in de factor 1000 draden worden ge bruikt voor het invangen en vervolgens de coïncidentiemethode in stellen van de invarstrepen voor diegenen die de traditionele invar- baken willen gebruiken. Na ruim achtduizend kilometer waterpassen met de factor 1000 kan worden gesteld, dat de ervaringen bijzonder goed zijn. Ook de precisie is enigszins verhoogd, doordat alle draadaflezingen wor den meegeteld voor de bepaling van de hoogteverschillen. De kruisdradenplaatjes met de factor 1000 zijn inmiddels in de handel verkrijgbaar. Nieuw baakpatroon De MD heeft om praktische redenen een H-baakpatroon ontwik keld voor het snel, volgens de symmetriemethode, instellen van horizontale draden met de micrometer, waarbij het schatten van mm mogelijk blijft. Dit H-patroon heeft body, zodat het ook bij donker weertype goed is te gebruiken. Bovendien is elke cm voor zien van een driecijferig getal, voor een snelle aflezing met weinig kans op fouten. Er hoeft immers niet meer te worden geteld. Aan de operationalisatie van de H-baak wordt thans hard gewerkt. Op te merken valt nog, dat ook voor de micrometer van het water pasinstrument de complete becijfering gewenst is. Nieuw geautomatiseerd waterpassysteem Bij de Meetkundige Dienst wordt thans ook onderzoek gedaan naar de volledige automatisering van de aflezing. Het overleg over deze ontwikkeling met onder andere het bedrijfsleven is echter niet afgerond. Ik hoop dan ook op een volgend congres of studiedag een operationeel geautomatiseerd waterpassysteem te kunnen presenteren. Transport, te voet of met de fiets Analyse van waterpassingen leert, dat veel tijd wordt verdaan met lopen. Uit de literatuur zijn een aantal alternatieven, zoals auto, motorfiets, scooter, bromfiets en fiets, bekend. Voor de Meetkundige Dienst blijkt de auto thans niet lonend te zijn, wel is een goed alternatief de vouwfiets. De investering is laag en vervoer in een meetbus is geen probleem. Een proef over 500 km met twee fietsploegen toonde een onge veer 10% hogere produktie aan en een aanzienlijke vermindering van lichamelijke vermoeidheid, vooral bij oudere personen. Het ge volg is dan ook, dat meerdere ploegen met fietsen zullen worden uitgerust. NGT GEODESIA 88 25

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 27