Rekening houdend met de kans, dat op de oproep beperkt werd gereageerd, nam ik zelf in Kleef (BRD) een obelisk bij de Volksbank op de foto. Als „Fixpunkt zur Verbindung mit der grossen weiten Welt" werden in 1982 van deze zuil de geografische coördinaten met Duitse grondigheid berekend. In de sokkel staan ze duidelijk aangegeven. Op een toelichtende plaat staat ook een aantal plaat sen met gelijke lengte of breedte. Curieus vond ik, dat Kleef op de zelfde noord-zuidas blijkt te liggen als de noord- en zuidpool! Kijk eens of dat voor uw tuin ook geldt Adri den Boer BENOEMING DIRECTEUR KADASTER FRIESLAND Tot directeur van het Kadaster en de Openbare Registers in de pro vincie Friesland is benoemd de heer ir. I. K. Schat. De heer Schat is thans plaatsvervangend hoofdingenieur-directeur, tevens adjunct-inspecteur, van de Volkshuisvesting in de provincie Limburg. Hij treedt op 1 februari 1988 bij het Kadaster in dienst. SPEURWERKPRIJS 1987 VOOR PROF. DR. R. F. RUMMEL Het Hoofdbestuur van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs heeft op advies van een daartoe ingestelde commissie besloten de Speurwerkprijs 1987 voor geodesie toe te kennen aan prof. dr. R. F. Rummel, hoogleraar aan de Faculteit der Geodesie van de Tech nische Universiteit Delft. De Speurwerkprijscommissie 1987 bestond uit: ir. R. Groot, voorzitter prof. ir. W. van Berk prof. dr. ir. G. H. Ligterink ir. P. G. Schwarz prof. ir. L. van Zuylen. Sinds 1 954 wordt jaarlijks door het Koninklijk Instituut van Inge nieurs de Speurwerkprijs toegekend aan degene, die op een be paald technisch-wetenschappelijk gebied het beste speurwerk heeft uitgevoerd en door dit speurwerk heeft bijgedragen tot de ontplooiing en/of ontwikkeling van de technische wetenschappen. De Speurwerkprijs 1987 zal aan prof. Rummel worden uitgereikt, omdat hij in korte tijd nieuwe impulsen heeft gegeven aan het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van het aardse zwaar tekrachtveld, dat niet alleen van belang is voor het bestuderen van de inwendige massaverdeling van de aarde, maar ook voor het precieze verloop van het geïdealiseerde zee-oppervlak. Door de bijdragen van prof. Rummel is in de laatste jaren een vrij breed opgezet aardgericht ruimte-onderzoek in Nederland ont staan. Van het op de praktijk gerichte gedeelte is te verwachten, dat deze ruimte-onderzoekmethoden een fundamentele wijziging met zich meebrengen in de dagelijkse praktijk van de navigatie op zee, de hoogtecontrole van de zeespiegel en van de plaatsbepaling op het land. De Speurwerkprijs zal worden uitgereikt op woensdag 24 februari 1988 om 16.00 uur in het Instituutsgebouw, waarna er gelegen heid is prof. Rummel te feliciteren tijdens een receptie. De considerans zal worden uitgesproken door prof. Ligterink. Voorafgaand aan de uitreiking zal een symposium worden gehou den, waarin de maatschappelijke relevantie van het vakgebied Geodesie zal worden uitgedragen door middel van lezingen en een expositie. VASTGOEDINFORMATIEPLAN UITHOORN In oktober 1987 is een uniek vastgoedproject gestart in de ge meente Uithoorn. Het is een samenwerkingsverband tussen de ge meente Uithoorn, vastgoed-adviseurs van het bedrijf KV Van Alphen en studenten en docenten van de Hogeschool Utrecht, sector Bouwnijverheid, studierichting Landmeetkunde en Karto- grafie. Het doel van het project is om voor de gemeente Uithoorn een informatieplan op te stellen ten aanzien van een gemeentelijk, geautomatiseerd vastgoedsysteem. Met een dergelijk systeem wordt het mogelijk gegevens over vastgoed (woningen, wegen, percelen, leidingen enz.) te registreren en in hun onderlinge samen hang te raadplegen. Hierbij worden grafische (kaarten) en admi nistratieve (databank)gegevens aan elkaar gekoppeld. KV Van Alphen is gespecialiseerd op dit gebied en zal op grond van ervaring en kennis een coördinerende en adviserende rol spe len. Voor de studenten is dit een afstudeerproject in het kader van de vakken bedrijfskunde, computerkunde en vastgoedregistratie. Een grondige inventarisatie is uitgevoerd, waarbij de huidige situa tie in beeld is gebracht. Op basis hiervan worden mogelijke oplos singen voor een gemeentelijk vastgoedsysteem opgesteld. Om het uiteindelijke vastgoedplan op duidelijke wijze te visualiseren en de werking van het toekomstige systeem te demonstreren, wordt een prototype gebouwd. Dit wordt gebouwd op een interactief gra fisch systeem en zal eind april 1988 aan de gemeente Uithoorn worden gepresenteerd. NGT GEODESIA 88 SOVJET SATELLIETFOTO'S NU OOK BESCHIKBAAR IN WEST-EUROPA In de Sovjet-Unie gemaakte satellietfoto's en landkaarten zullen beschikbaar komen in West-Europa door een overeenkomst die is gesloten tussen de Finse firma FM-Projects Ltd Oy, en het Sovjet bedrijf V/O Sojuzkarta. FM-Projects heeft het alleenrecht om deze foto's en landkaarten te verhandelen, alsmede met deze opnames als basis films te produceren, te dupliceren en deze produkten in Westeuropese landen te verkopen. In de Sovjet-Unie geproduceerde satellietfoto's zijn bekend om hun hoge kwaliteit. Het oplossend vermogen is in het beste geval ongeveer vijf meter. De satellietopnamen kunnen als foto's wor den geleverd of in digitale vorm op magneetband. De foto's kun nen zwart/wit zijn, in kleur of gesynthetiseerd. De beelden kunnen worden gerelateerd aan gewenste coördinatensystemen. Door het combineren van verschillende beelden kunnen fotokaarten worden gemaakt over grote gebieden. FM-Projects gaat een filmarchief opbouwen met deze Sovjet-satel lietfoto's. De eigen produktie en de hoge beeldkwaliteit zullen de belangrijkste argumenten vormen in de concurrentie met de westelijke markt. Het kaartmateriaal omvat zowel toeristische, stads- en verkeerskartografie, alsmede geografische kartografie. Deze landkaarten bedekken voornamelijk de Sovjet-Unie en de Comeconlanden, maar natuurlijk ook andere landen. Ze zijn ver krijgbaar in het Engels, Duits, Frans, Spaans en natuurlijk Rus sisch. V/O Sojuzkarta is een Sovjetrussische firma die het recht heeft handel te drijven met het buitenland. Het bedrijf begon zijn werk zaamheden in het begin van 1987 met geodesie en kartografie als hoofdvakken. FM-Projects Ltd Oy werd opgericht door Finnmap Oy, en de specialist op Oosthandelsgebied Finnmart Oy. Finnmap is een internationaal werkzaam ingenieursbureau op het gebied van luchtfotografie en kartografie. Verdere inlichtingen worden verstrekt door: FM-Projects Ltd Oy, Mr. Tage Eriksson, Teollisuuskatu 1 5, SF-00510 Helsinki, Finland. Telefoon +3580-39 331. Telex 122 480. Telefax 3580- 393 3696. Satellietfoto uit de Sovjet-Unie. De stad op de foto is Lausanne in Zwitserland. GBKN-PROJECT GRONINGEN GETEKEND Op 16 december 1987 hebben negen instanties samen een con tract getekend voor het aanmaken en bijhouden van een groot schalige basiskaart van de gemeente Groningen. Deze instanties zijn: 1De Staat der Nederlanden (Kadaster en Openbare Registers, Ministerie VROM). 2. De gemeente Groningen. 3. De provincie Groningen. 4. De NV Waterleidingbedrijf voor de provincie Groningen (de Waprog). 5. De NV Energiebedrijf voor Groningen en Drenthe (de EGD). 31

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 33