instrumentele ontwikkelingen en methodisch; verder bevat het een soort samenvatting van de belangrijkste onderwerpen van het boek, waarbij zonodig bredere kaders (o.a. landinrichting) worden betrokken. Concluderend, het is een compact geschreven boek, dat veel materiaal, ook cijfermateriaal, bevat. Het is daarbij op illustratieve wijze voorzien van histogrammen en plattegronden. Het complexe karakter van het onderwerp zal ertoe leiden dat na eerste lezing, tot herlezing zal worden overgegaan om de bij de wederopbouw toegepaste methoden op hun merites te kunnen waarderen en parallellen met de huidige aanpak te kunnen opsporen. Dit is dan ook mijn enige aanmerking op het boek, het blijft een be schrijving van de resultaten van onderzoek, slechts in het hoofd stuk verkaveling wordt een aanzet gegeven tot een analyse van de mogelijke betekenis van het herverkavelingsproces in Rotterdam voor de huidige ideeën betreffende de juridische, methodische en financiële aspecten van stedelijke herverkaveling. Dit is des te meer jammer omdat, zoals op pagina 154 wordt gesteld: ,,Alle procedures en regelingen zijn ontworpen als antwoord op vragen uit de praktijk. Uit de praktijk komt de vraag naar schadevergoe ding, naar splitsing tussen oorlogsschade en onteigeningsvergoe ding, naar onafhankelijke beoordeling van waarde naar maatsta ven voor indexering, naar voorrangsregels bij toewijzing, naar pro cedures die speculatie tegengaan en toch het economisch verkeer niet belemmeren". Hopelijk willen de auteurs hieraan een volgend boek wijden. Niet tegenstaande dat, is het boek aan te bevelen voor ieder die is geïn teresseerd in stedelijke herverkaveling. M. P. Moolenaar Een laserzender bestaat voornamelijk uit optische onderdelen. Het is dus begrijpelijk, dat de firma Zeiss, als één van de voornaamste optiekproducenten ter wereld, zich vanaf het begin met de ontwik keling en de produktie van laserapparatuur heeft beziggehouden. Vooral ook omdat er in het leveringsprogramma van de firma veel componenten voorkomen, die bij de laserapparatuur kunnen wor den gebruikt voor het opwekken van het licht en voor de optische behandeling daarvan. Enige jaren geleden lieten de oogartsen van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam de Nederlandse TV-kijkers zien hoe verbazingwekkend simpel oogoperaties zijn met de destijds nieu we Zeiss YAG-laser. Die spectaculaire TV-uitzending heeft veel opzien gebaard. PUBLIKATIEREEKS VAKGROEP A, TU DELFT In de publikatiereeks van de Vakgroep Mathematische en Fysische Geodesie van de TU Delft zijn recent weer twee uitgaven ver schenen: 87.1 The 1 and 2D Symmetrie Helmert Transformation: an Exact Non-Linear Least-Squares Solution. Dr. ir. P. J. G. Teu- nissen. 87.2 A study on local level inertial surveying systems. Error mo del for the stationary system. B. J. Hulshof. Voor een lijst met de overige publikaties in deze reeks en de wijze waarop u deze kunt bestellen, verwijzen we u naar p. 197 van NGT Geodesia van mei 1987. RUIMTELIJKE VERKENNINGEN RPD Met de „Ruimtelijke Verkenningen" brengt de Rijksplanologische Dienst haar jaarverslag 1987 uit. Op allerlei terrein is onderzoek gedaan en worden ontwikkelingen gesignaleerd. De nadruk in dit jaarboek ligt op kwalitatieve veranderingen in de verhoudingen tussen vraag en aanbod die in de diverse sectoren van de samenleving optreden. Zo komen onder andere aan de or de: ontwikkelingen op de markt van kantoren en bedrijfsterreinen, de ruimtelijke spreiding van ziekenhuizen, alsmede leegstand van oude gebouwen en de groeiende vraag naar een nieuwe in frastructuur. Daarnaast worden ook demografische factoren ge schetst, die consequenties hebben voor de ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, en verder bevolkingsprognoses en de aantrek kingskracht van grote steden op huishoudens met hogere in komens. Dit rijkelijk met foto's, schema's en tabellen geïllustreerde boek werk geeft een duidelijk beeld van relevante ontwikkelingen en hun consequenties voor de ruimtelijke ordening en de volkshuis vesting. Het boek is te bestellen bij de Staatsuitgeverij, postbus 20014, 2500 EA Den Haag, en kost f 39,50. ISBN 9012-055776. ZEISS-LASERS VOOR ALLE TOEPASSINGEN Lasers hebben bij hun verschijning een nieuw tijdperk van onge kende mogelijkheden ingeluid. Naarmate de toepassing van laser licht toeneemt, worden de eisen die men aan de onderdelen van een laser stelt, steeds strenger. Er zijn thans laserinstrumenten voor: landmeetkundige afstandmeting; biologische microscopie en technische microscopie, voor bij voorbeeld de halfgeleiderindustrie; microchirurgie met operatiemicroscopen in de ophthalmologic, otologie en dermatologie. Behalve complete apparatuur voor diverse toepassingen, levert Zeiss een hele serie speciaal ontwikkelde lasercomponenten en -toebehoren, onder andere voor het opwekken en uitzenden van UV-laserlicht. Deze firma behoort tot de weinige aanbieders op de markt, die alle facetten van het zeer ingewikkelde produktieprocé- dé in eigen bedrijf kunnen behandelen. Zelfs de kweek van zeldza me kristallen, zoals zuiver calciumfluoride, magnesiumfluoride en lithiumfluoride, is een vanouds bekende specialiteit van Zeiss. Er zijn miniatuur-vaste-lichaam-lasers voor industriële meettech niek en voor micromateriaalbewerking. Gesloten, compacte C02- lasers, bijzonder service-vriendelijk en met een levensduur van minstens 1000 bedrijfsuren, worden onder andere toegepast door fabrikanten van apparatuur voor de bewerking van kunststof en hout, en voor microsolderen. Door de keramische bouwwijze zijn de lasercomponenten bijzonder robuust en niet snel te beschadi gen. Algemene oriënterende documentatie is nog niet ter beschikking, maar voor gerichte toepassingsvragen kunt u bij Zeiss terecht. Zeiss Nederland BV; afdeling Speciale Optiek, telefoon 02940 - 15080. YAG-laserbuis. 34 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 36