Het 14e NGL congres OPENINGSREDE door J. Schoemakers, voorzitter van de Stichting Nederlands Genootschap voor Land meetkunde. Dames en heren, Het is voor mij een grote eer en een bijzonder genoegen dat ik u allen, namens het bestuur van de Stichting Nederlands Genoot schap voor Landmeetkunde, welkom mag heten op dit 14e NGL congres. Allereerst wil ik mij in het bijzonder richten tot onze partners, die deelnemen aan het alternatieve programma en die bij deze opening nog aanwezig zijn. Fijn u te mogen begroeten, wij stellen het erg op prijs, dat u gekomen bent. U kunt ervan overtuigd zijn, dat er weer een interessant programma is uitgezocht en samengesteld. Ik wens u reeds bij voorbaat hele fijne dagen toe. Graag maak ik van deze gelegenheid gebruik om de dames van de commissie voor het alternatieve programma te danken voor het vele werk, dat ze hebben verricht als voorbereiding op dit congres. Dames, ik wens jullie ook voor de komende dagen veel succes. Ook wil ik u, deelnemers aan dit congres, leden en bestuur van de Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster, van de Vereniging van Landmeetkundigen, van de Nederlandse Vereniging voor Geodesie, en van de Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat, abonnees op ons tijdschrift NGT Geodesia, redactie NGT Geodesia, de rayoncommissies, en u besturen van Snellius, van de Nederlandse Vereniging voor Foto- grammetrie, van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie, van de Vereniging van Landmeetassistenten, van de Hydrographic So ciety, van de Kring van Remote Sensing, van het NIRIA, en u ver tegenwoordigers van de MTS Hengelo, Breda, Arnhem en Gronin gen, van de HTS Utrecht, van de TU Delft, van Drukkerij Schriks, een goed en vooral ook leerzaam congres toewensen. Gelukkig mag ik ook dit jaar weer een groot aantal studenten van de MTS, de HTS en de TU Delft welkom heten, die sinds kort zijn geabonneerd op ons tijdschrift, en op dit congres voor het eerst kennis maken met onze Stichting op een wat uitgebreidere manier. Ik hoop, dat we elkaar nog vaak mogen begroeten op NGL- activiteiten. Voor de toekomst is ons aller hoop op u gericht! Een speciaal woord van welkom ook voor de exposanten. Velen zullen op dit moment wellicht niet in de zaal zijn, omdat hun werk in de expohal ligt. Toch wil ik ze hier apart en uitdrukkelijk noe men, omdat zij mede bepalend zijn voor het slagen van dit con gres. Zonder uw deelname en medewerking zou de organisatie van zo'n congres onmogelijk zijn. Reeds vaker is gezegd, dat de hier toegepaste formule een combinatie van expositie en lezin genprogramma uniek is en tevens de sleutel is voor het succes. Veel werk is weer gemaakt van de tentoonstelling, waardoor het voor alle bezoekers mogelijk is op de hoogte te blijven van de tech nische ontwikkelingen op ons vakgebied. Wij stellen het bijzonder op prijs dat u als exposanten weer hebt willen meewerken aan dit congresgebeuren en wensen u de komende dagen veel succes toe. Veel vakgenoten, werkzaam bij de overheid, hebben het momen teel in hun werkkring niet gemakkelijk. Bezuinigingen, inkrim pingen, privatisering en hogere mobiliteit zijn begrippen, waarover vandaag de dag veelvuldig wordt gedicussieerd. Eén ding is daarbij in ieder geval duidelijk: in de toekomst moet met minder mede werkers meer werk worden verzet. Om die uitdaging aan te kun nen, is het nodig dat de medewerkers goed toegerust zijn. Het NGL draagt haar steentje bij door via congressen, studiedagen, rayonbijeenkomsten en het tijdschrift NGT Geodesia iedereen zo goed mogelijk op de hoogte te houden van nieuwe ontwikkelingen op ons vakgebied. Op een managementsbijeenkomst van het Nederlands Studiecen trum over het onderwerp „Management bij de Overheid" zei prof. drs. Edeiman-Bos, hoogleraar aan de Erasmus-universiteit, onder meer het volgende: Stuur de mensen naar congressen, laat ze deelnemen aan lunches met anderen, in plaats van dat ze dikke rapporten zitten te maken". Zo'n uitspraak, dames en heren, is ie dere rechtgeaarde NGL-er uit het hart gegrepen. Het NGL doet al meer dan 25 jaar niet anders. Ik hoop dat de leden van het NGL, in hun eigen belang, de activi teiten van het NGL blijven bezoeken en dat de werkgevers hun werknemers de gelegenheid blijven geven om aan de NGL-bijeen- komsten deel te nemen. Dan alleen kan het NGL haar doelstelling ,,Het vergroten van de kennis van de landmeetkunde" ook in de toekomst waarmaken. Allen, die op enigerlei manier met de land meetkunde te maken hebben, zowel werkgevers alsook werk nemers, kunnen hiervan profiteren. Het NGL rekent het tot haar taak nieuwe ontwikkelingen op ons vakgebied, in de breedste zin van het woord, op te sporen en via haar activiteiten haar leden in de gelegenheid te stellen hiervan kennis te nemen. De laatste jaren, waarin de ontwikkelingen elkaar snel opvolgen en ook de landmeetkunde volop in beweging is, is ons duidelijk ge worden dat het bestuur die taak niet alleen kan waarmaken. Daar om willen wij ons de komende jaren extra laten adviseren. Het is de bedoeling hiervoor vakgenoten uit het onderwijs, de overheid en het bedrijfsleven in te schakelen. Zij zullen het NGL-bestuur ge vraagd en ongevraagd gaan adviseren over ontwikkelingen op ons vakgebied, waaraan het NGL via studiedagen, congressen, rayon bijeenkomsten en het tijdschrift aandacht moet besteden. Wij zul len u hierover in het komend jaar op de hoogte houden. Een paar keer heb ik al gesproken over het tijdschrift NGT Geode sia. Bijna 30 jaar hebben de diverse redacteurs iedere maand een kwalitatief hoogstaand tijdschrift bij u in de bus laten belanden. Veel werk is daarbij door de redactieleden verzet. Hun taak is er, mede door steeds weer nieuwe ontwikkelingen in de landmeet kunde, zeker niet gemakkelijker op geworden. Wij beraden ons momenteel over een andere opzet van de redactie. De eerste besprekingen tussen het NGL-bestuur en de redactie van NGT Geodesia hebben reeds plaatsgevonden. Ook over deze ontwikke ling zullen wij u komend jaar op de hoogte houden. Door allerlei omstandigheden is er tussen het vorige congres en nu slechts één studiedag gehouden. In 1988 zullen twee studiedagen worden georganiseerd. De eerste voorbereidingen hiervoor hebben wij reeds getroffen. U bent nu weer bijgepraat over de op stapel staande NGL- activiteiten. Het wordt nu tijd, dat we ons richten op de drie con gresdagen die voor ons liggen. Vandaag besteden wij aandacht aan de landmeetkunde als kwali- teitsprodukt, waarbij de kwaliteit en de effectiviteit van landmeet kundige deelactiviteiten in civiel- en cultuurtechnische projecten voor het voetlicht worden gebracht. Morgen heet het thema: ge gevensbanken, waarbij de kijker wordt gericht op technieken, ter minologieën en knelpunten bij de opzet en ontwikkeling van ge gevensbanken. Vrijdag staat het kadastrale vastgoedsysteem op het programma, waarbij de juridische en landmeetkundige aspec ten met betrekking tot het beheer nu en in de toekomst worden belicht. Al met al denken wij hiermee een interessant programma te heb ben samengesteld, waarbij wij rekening hebben gehouden met de diversiteit van opleidingsniveaus en belangstelling van de congres bezoekers. Ik ben nu lang genoeg aan het woord geweest en het wordt ook hoog tijd, dat we aan ons programma beginnen. Ik wens u allen, inleiders, congresgangers en exposanten een goed congres toe en hoop, dat onze partners een paar fijne dagen hebben. Ik verklaar hiermee het congres voor geopend. 4 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 6