IMPRESSIES „De landmeetkunde volop in beweging". Met deze slagzin kan de periode tussen het 13e en 14e congres aardig worden getypeerd. Dit betreft zowel het vakgebied waarmee de landmeetkunde is verbonden, als de technische middelen waarmee de uitoefening van de werkzaamheden plaatsvindt. In het vakgebied tekent zich een duidelijke verbreding af naar vastgoed- en geografische in formatievoorziening, en lijkt op bestuurlijk niveau langzaam het belang van deze informatievoorziening te worden beseft en de samenhang met bestuurlijke vraagstukken te worden ingezien. Bij de technische middelen wordt automatisering steeds meer toe gepast bij het verwerken van gegevens, en komen bij het inwinnen van gegevens steeds geavanceerder technieken binnen praktijk- bereik (bijvoorbeeld GPS). Daarnaast spelen zich maatschappelijke ontwikkelingen af, die mede het vakgebied beïnvloeden, bijvoor beeld de wijzigingen in de vakopleidingen (TH Delft wordt TU Delft, HTS Utrecht wordt Hogeschool Utrecht) en de afslanking en privatisering bij de rijksdiensten. Al deze ontwikkelingen hebben invloed op de organisatie van de werkzaamheden in het vak gebied. Er valt een duidelijke toename te constateren van het aan tal private ondernemingen; de verhouding overheidsdiensten/ ondernemingen wijzigt. Het NGL ervaart eveneens deze tijdgeest en speelt erop in, onder meer door het instellen van een commissie van advies, de aanpas sing van de redactie van NGT Geodesia en de thema's van dit con gres. Bij dit alles mogen we de oude professie van het registreren en het toegankelijk maken van de rechten op onroerend goed niet vergeten, een deel van de voordrachten maakt dit duidelijk. Stichting Nederlands Genootschap voor Landmeetkundr LEZINGEN 14 oktober De voorzitter opent het congres voor ruim 900 aanwezigen, met daarin nog begrepen de deelnemers aan het alternatieve pro gramma. De rest van de dag was gewijd aan „Landmeetkunde als kwali- teitsprodukt", waarbij ir. J. Erkelens inging op bewaking van kwa liteit en kosten bij diverse soorten landmeetkundige projecten en waar ing. W. Eimers uit de doeken deed hoe je in een industrieel technisch bouwproject, tussen allerlei obstakels, toch je landmeet kundige kwaliteit handhaaft. Vervolgens gaf ing. W. A. van Beuse- kom een overzicht van het ontwerpen, verkennen en maken van peilmerknetten in den vreemde (Indonesië) en de contacten met plaatselijke deskundigen, terwijl J. H. ten Damme afsloot met een impressie van mogelijkheden het waterpassen makkelijker en ef fectiever te laten verlopen. 15 oktober Voor een bomvolle zaal 1000 congresgangers) kwam de voor zitter allereerst met een door de redactie goed voorbereide sur prise, de „NGL prijs" voor het beste artikel van 1986 (zie p. 9). Het dagthema betrof „Gegevensbanken", een onderwerp waar mee zich maar liefst vijf sprekers bezighielden. Een lange dag dus, maar interessant genoeg om de zaal de hele tijd te boeien. Zowel theorie, door prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts en ir. M. W. F. J. Creu- sen, als praktijk, door P. F. Hilkhuysen, G. M. van Osch en ir. J. B. van Reij, kwamen aan bod. U moet dat nog maar eens nalezen in het komende februarinummer. NGT GEODESIA 88 16 oktober Op deze dag van de oude professie, van afstemmen op micro niveau van de zakelijk rechtsrelatie subject-object, meldde de voorzitter de ongeveer 900 aanwezigen eerst een wisseling van de eindredactie, ir. H. J. G. L. Aalders in plaats van ir. M. P. Moo- lenaar. Vervolgens hield prof. mr. P. de Haan zich bezig met de theore tische kant van het kadastrale vastgoedsysteem, en behandelden mr. H. Langendoen en mr. M. C. Broekhuizen de praktische kanten aan de hand van vele illustratieve voorbeelden, waarbij uiteraard merkwaardige zaken aan het licht werden gebracht. ARABIC NIGHT Tja, daar sta je dan tussen de geiten en kamelen, gebochelde bedelaars die langs schuifelen, om aalmoezen smekend. Merk waardige zaken speelden zich af. Was jij het die z'n vrouw en kin deren heeft ingeruild voor kamelen en geiten, nee toch! Eng, zo'n glibberig beest, behalve als die om je nek hing, want dan viel het nog wel mee, niet koud en glibberig, maar warm en zacht, eigenlijk was het wel leuk, verdorie ik zou hem best willen houden, ik geef hem niet terug! Voor de toeschouwers onbegrijpelijke gedachten, echter niet voor wat daarna volgde: de buikdanseres lokte enkele heethoofden tot navolging, jaloers bekeken door minstens de helft van de aanwezi gen. Hoewel een paar zich een deuk hebben gelachen. 5

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 7