tfft mi A y W/////A <v 1213 xio' X T7 J ruimte nog leeg is. Het positief gevolg is, dat bij een leesopdracht op het bestand zoveel mogelijk informatie gelijktijdig wordt ingele zen. Op het rechterdeel van fig. 7, waarbij de zones zijn „gescatte- red", is dat zichtbaar gemaakt. Dit effect wordt uiteraard minder naarmate de database in de tijd meer gevuld raakt. De gereser veerde ruimte voor de zones wordt dan toch overschreden, zodat verspreiding van de gegevens niet meer te vermijden is. "GESCATTERD" BESTAND 1 nn Fig. 7. Scattering. Om verdere l/O-vertragingen tegen te gaan, is het nodig op gezet te tijden het hoofdbestand fysiek te reorganiseren door bijvoor beeld de database in te lezen en opnieuw weg te schrijven; gelijk tijdig wordt dan per zone de beschikbare geheugenruimte ver groot. Dit proces van „unload/reload" kost veel extra schijfcapaci teit, terwijl tijdens deze activiteit niet op het bestand mag worden gemuteerd. c. Bewerking en uitwisseling van de gegevens Voor alle duidelijkheid wil ik toch even vermelden, dat het ka dastrale hoofdbestand niet echt één grote landelijke database is. Fysiek zou dit moeilijk te beheren zijn. Er bestond nog onvoldoen de duidelijkheid omtrent de mogelijkheden voor de fysieke inrich ting van de hoofdbestanden en derhalve is ook niet gekozen voor de oplossing van 14 provinciale hoofdbestanden. Gezien het feit, dat we zeer geleidelijk met digitale produktie wilden starten, werd besloten voorlopig voor elk digitaal project een apart hoofdbestand aan te maken. Bewerking op het hoofdbestand vindt plaats vanuit de kadastrale vestigingen met behulp van werkbestanden; dit zijn kopieën van een klein bewerkbaar deel van het betreffende hoofdbestand. Er wordt dus niet rechtstreeks op het hoofdbestand gemuteerd. Deze keuze is gebaseerd op de op dat moment bekende mogelijkheden van het beheer en de beveiliging van grote bestanden. Zoals in fig. 8 is te zien, kan men een werkbestand op twee manie ren selecteren: door opgave van de coördinaten van een linkeronderpunt en rechterbovenpunt van een gekozen rechthoek; dit wordt voor al aangewend bij GBKN-toepassingen. Elementen die over de grenzen van het werkbestand vallen, worden toch meegese- lecteerd en zijn niet afgesneden; door opgave van de kadastrale aanduiding van één of meerde re percelen, of een gehele sectie of gemeente. Het systeem kiest dan een ruim om de percelen liggende rechthoek. MANIEREN VAN SELECTIE VAN WERKBESTANDEN 2 A/X. 91i \y/ /A sx 2000 \l999 V/ 1. gebiedsselectie via coördinaten 2. via kadastrale aanduiding Fig. 8. Werkbestanden. Ingeval van mutatie wordt het hoofdbestand beveiligd tegen dub bel selecteren door het opnemen van een record, waarin de naam en het bereik van het werkbestand staan vermeld. In Apeldoorn wordt het hoofdbestand fysiek gemuteerd door het oorspronkelijk geselecteerde gebied van het werkbestand geheel te vervangen door het gewijzigde. Deze wijze van muteren van het hoofd bestand is in wezen een ,,batch-proces". Voorlopig is niet geko zen voor het alternatief, een mutatiebestand met alleen de nieuwe, gewijzigde en vervallen elementen. Uitsluitend grondslaginforma tie kan direct interactief worden toegevoegd aan het hoofd bestand. Dit geschiedt met behulp van in de vestiging geplaatste terminals. DUF Zoals vermeld, is het DUF-formaat ontworpen ten behoeve van het datatransport tussen de centrale gegevensbank (hoofdbe stand) en de subsystemen van LKI. DUF kent dezelfde zeven kar- tografische recordtypen als het hoofdbestand, plus een zgn. voor loop-record, dat informatie bevat over het DUF-bestand zelf. Al leen rechte lijnen en cirkelbogen worden toegelaten bij de opbouw van lijnstrings. De reden hiervoor is, dat hogere graads krommen of „splines" vaak problemen opleveren bij de gegevensuitwisse ling. Lijn- en teksttypen en symbolen worden slechts aangeduid met een codering, omdat is aangenomen dat iedere instantie die digitaal werkt, de voorkeur geeft aan een eigen symbolenbiblio- theek. Tevens zou het uit te wisselen bestand bijzonder worden uitgebreid door het fysiek opnemen van symbolen. Het DUF-formaat kent een wat strak gedefinieerde structuur, om dat het eigenlijk uitsluitend is bestemd voor intern gebruik. Voor de uitwisseling van gegevens met andere instanties heeft het Ka daster gekozen voor het inmiddels voorlopig door de RAVI geac cepteerde SUF2. Uitwisseling via DUF kan uiteraard ook; voor bei den is conversieprogrammatuur geschreven. SELECTIECODE Om op een snelle wijze vaste produkten te kunnen selecteren, is het begrip „selectiecode" geïntroduceerd. Met behulp van het subsysteem Gegevenspresentatie is het (daardoor) mogelijk gege vens analoog of digitaal te presenteren en uit te wisselen. Naast de standaard kaartprodukten, zoals GBKN en kadastrale kaart, kunnen ook zogenaamde „vrije" kaartprodukten worden vervaar digd. De bladgegevens en de legende worden via aparte, per kaartblad opgeslagen, bestanden toegevoegd; samen met de sym bolen en de diverse lijntypen, die zich in de symbolenbibliotheek bevinden, wordt de uiteindelijke piotfile aangemaakt. Voor de digitale gegevensuitwisseling geldt, dat dit uitsluitend de inhoud van het hoofdbestand betreft; er worden dus geen legende of bladgegevens meegeleverd. Digitale uitwisseling vindt voorlopig alleen plaats via magnetische tape; daartoe zijn specificaties op gesteld. Uit fig. 9 blijkt, dat de selectiecode een code is, die per element kan worden opgenomen om aan te geven tot welke kaartproduk ten het element behoort; de zes mogelijkheden die hier zijn ver meld, kunnen ook gecombineerd worden toegekend, zoals uit de voorbeelden blijkt. Om de inhoud van een GBKN-blad te selecte ren, behoeven niet alle voorkomende classificaties te worden op gegeven, maar alleen de selectiecode G. Deze code sluit niet uit, dat ook via andere kenmerken selecties uit het bestand mogelijk zijn. Algemeen geldt, dat het Kadaster krachtens wet of contract alleen die elementen in het hoofdbestand moet bijhouden, waar aan een B of G is gekoppeld. NGT GEODESIA 88 65

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 13