reken- en tekenwerk, dat we zelf zo enthousiast automati seren. Terug naar nu en het hoe van een gemeentebrede vastgoed gegevensbank. Ik beschrijf de situatie in Utrecht, omdat ik van die situatie over kengetallen beschik. Overigens ben ik van mening, dat toepassingen voor kleinere gemeenten in technische uitvoering wel zullen verschillen, maar dat die verschillen niet fundamenteel zijn. Bovendien kunnen toepassingen voor kleine gemeenten de status van grote toepassing krijgen, als het overeenkomstige toe passingen zijn en schaalvergroting plaatsvindt door creatie van in formatieschappen met een regionaal karakter. Organisatie In Utrecht wordt het informatiesysteem beheerd door de afdeling Vastgoedinformatie. Deze afdeling maakt organisatorisch deel uit van de dienstenstructuur ROVU, die bestaat uit de Diensten Ruim telijke Ordening, Openbare Werken en Volkshuisvesting van Utrecht. In totaal zijn bij de ROVU ongeveer 1100 ambtenaren bezig met ruimtelijke inrichting en beheer. Vastgoedinformatie be hoort tot de Dienst Ruimtelijke Ordening. Evenals het informatie systeem Bevolking is het informatiesysteem Vastgoed een ge- meentebreed informatiesysteem. Het Vastgoedsysteem bestaat uit de deelsystemen Topografie-Leidingen, Gebouwen en Grond- Water. Dit is de formule: VGI (T L) G (G W). Topografie en Leidingen levert grafische halfprodukten, die hun waarde pas krijgen door toevoeging van bedrijfseigen gegevens in de produktieprocessen bij de gebruikers. De gebruikers zijn 20 diensten, bedrijven en instellingen binnen het gemeentelijke appa raat en 6 daarbuiten. Op het gebruik van de informatie waardoor de halfprodukten produkten worden, kom ik nog terug bij het waarom van vastgoedinformatie. De gemeente is de bron van alle vastgoedgegevens, omdat binnen de gemeente allerlei disciplines deze gegevens nodig hebben om hun werk te kunnen doen. Dat blijkt wel uit het grote aantal ge bruikers van vastgoedgegevens van heel verschillende pluimage. In het administratieve (niet-grafische) deel van het vastgoed systeem (Gebouwen Grond-Water) wordt ten behoeve van al die disciplines informatie opgeslagen over alle functies van vast goed. De functionele aspecten van vastgoed zijn bestemming, in richting, gebruik, beheer, beschikking, belasting en rechtstoe stand. Het administratieve gedeelte van het vastgoedsysteem is dus multifunctioneel. Het integrale informatiesysteem Vastgoed levert dus multifunctio nele halfprodukten. Met betrekking tot het beheer van het informatiesysteem Topogra fie en Leidingen zijn technisch beheer en inhoudelijk beheer zeer consequent gescheiden. Het technische beheer berust bij de onderafdeling Systeembeheer en het inhoudelijke beheer bij de onderafdeling Grafische Informatie. Het beheer en de bijhouding van de administratieve gegevens van vastgoed worden uitgevoerd door de grootste gebruiker van dat soort gegevens. Meestal is dat ook de gebruiker die deze gege vens verzamelt (en dat in de toekomst ook zal blijven doen). De overige gebruikers moeten dan ook stoppen met de bijhouding en moeten gaan bijdragen in de verwervingskosten van die gegevens. Daarmee is een vrij complexe beheersstructuur ontstaan. Zeer consequent wordt de lijn gevolgd, dat verzameling en bijhou ding van gegevens eenmalig gebeurt en het gebruik meervoudig is. De onderafdeling Administratieve Informatie is inhoudelijk beheer der van een gedeelte van de niet-grafische vastgoedinformatie en een kwaliteitsfilter voor het overige deel van die informatie. Techniek Daarvan hebt u al zoveel gehoord, dat ik het kort kan houden. Mijn advies is: doe het niet zelf! Voor het technische beheer, zoals systeemoperating en systeemmanagement, is een kleine afdeling systeembeheer nodig. Daar moet de kennis ontstaan, die voor komt dat u, wat de techniek betreft, geheel afhankelijk wordt van externen en die de continuïteit waarborgt. Eveneens is het belang rijk dat u zoveel kennis van techniek in huis haalt, dat u in de ge bruiksfase baas in eigen bestand blijft. Software voor kleinere toepassingen moet in eigen huis worden ontwikkeld vanwege de kosten en de omlooptijd, maar voor grote toepassingen worden uitbesteed. U moet dan wel de directie kun nen voeren, zodat ook kennis nodig is op het terrein van systeem ontwerp en programmering. Onze gedragslijn is geweest dat wij, toen we nog geen eigen interactief grafisch computersysteem hadden, produktie van digitale topografie uitbesteedden. Van de applicatiesoftware, gebruikerscommando's en menu's die daar voor door ingenieursbureaus moesten worden ontwikkeld, be dongen wij de gebruiksrechten, zodat wij, toen ons eigen systeem in huis kwam, niet alleen konden beschikken over extern geprodu ceerde data, maar ook over in de produktielijn uitgeteste software. Voor kleinere gemeenten is een extra waarschuwing op zijn plaats. Op het ogenblik wordt de markt overstroomd met kleine, goedko pe interactief grafische systemen. U bent echter niet bezig met het opbouwen van een informatiesysteem voor een kleine geïsoleerde werkplek, maar met het opbouwen van een informatiesysteem, dat een totaaloplossing moet bieden voor geautomatiseerd inrich ten en beheren van de ruimte. Deze problematiek is de problema tiek van de verwerking van gigantische hoeveelheden gegevens en dat kan per definitie niet met een klein systeem. Als u, heel ver standig, kiest voor een groeipad en begint met een klein systeem, dan zal dat later moeten kunnen worden geïntegreerd in een groter systeem of een netwerk. Heeft uw kleine systeem die groeimoge lijkheden niet, dan loopt u dood bij de organisatie van het gebruik van uw informatie; en dat gebruik, daar ging het nu net om! Een gunstige ontwikkeling is, dat het bedrijfsleven de potentie van de vastgoedinformatievoorziening heeft ontdekt als groeimarkt, en voor de kleinere gemeenten binnen afzienbare tijd zal komen met complete pakketten hardware, software, data, opleiding en sup port. De inschakeling in de organisatie zult u echter zelf moeten doen, waarbij het heel belangrijk is dat u fundamenteel gaat na denken over die organisatie en deze eventueel aanpast aan de nieuwe mogelijkheden om te voorkomen dat uw automatisering zich beperkt tot het automatiseren van een handmatig proces. Veel grotere winst, met een structureel karakter, is te behalen door het aanpassen van uw organisatie! Organisatie-adviesbu reaus willen u graag adviseren. Dat kost wel veel geld, maar in de staande organisatie bent u verdacht en een extern bureau wordt „geloofd en gegloofd!" Financiën In Utrecht h.*>ben we een systeem van doorrekening van de kosten van vastgoedinformatie. Soms denk ik, dat ik daar zo vroeg grijs van ben geworden. De hele gemeente blijkt vol te zitten met winkeldieven, en de volwassenheid die het systeem vraagt van de participanten, is ver te zoeken. Het grote voordeel is echter, dat wij geen produkten op de plank hebben waarvoor geen markt is en de klant zich elke keer weer afvraagt of hij ze wel moet laten produceren. Het systeem is opgezet volgens het principe, dat tijdens de op- bouwperiode van vijf jaar de bijdrage van de gebruikers is gerela teerd aan het toenemend nut, en is gestegen van 0 tot 100%. Daarna betalen de gebruikers de totale kosten van de vastgoed informatie die zij nodig hebben. Ik noem enige getallen: de afdeling Vastgoedinformatie heeft op dit moment 43,8 formatieplaatsen en kost per jaar (inclusief systeemexploitatielasten en overhead) bijna 5 miljoen gulden. Het bestand digitale topografie heeft ongeveer 25 miljoen gulden ge kost. Het zal u niet verbazen dat bestuurders in deze tijd van extre me bezuinigingen zich elke keer weer afvragen, wat ze met vast goedinformatie moeten doen. De verzuchting was elke keer weer opnieuw: Het is allemaal prachtig, het werkt nog ook, het is duide lijk wat het kost, maar wat levert het nu allemaal op? Voor de laatste investeringsaanvraag heeft de Afdeling voor Be drijfsvoering het toepassingsresultaat van vastgoedinformatie in geld gewaardeerd. Toen bleek al dat de baten duidelijk groter zijn dan de kosten, terwijl het informatiesysteem pas dit jaar gedeelte lijk operationeel wordt. De tragiek van het opzetten van een informatiesysteem Vastgoed is, dat de terugverdientijd zo lang is. In Amerika wordt ervan uitge gaan, dat de „term of repay" 8 jaar is. Helaas is 8 precies gelijk aan 2x4, dat wil zeggen dat twee colleges van B W moeten investeren en het derde pas kan incasseren. Toch zal ook de poli tiek moeten slikken, dat de kosten nog steeds voor de baten uit gaan. Personeel Het personeel moet de grote stap van tekenaar naar operator maken. Bij de omscholing naar een ander vakmanschap is gebruik Voordat ik verder ga, moet ik bekennen dat ik nog vergeten heb de collega's van Klaas Aartenbak aan u voor te stellen. Ze zitten in een kamer naast Klaas. Het gebruik van onroe- rend-goedinformatie had zich in die tijd al aardig ontwikkeld. De klanten kunnen zich maar nauwelijks bedwingen. Het zijn allemaal medewerkers van de afdeling waar Klaas werkt, want de onroerend-goedregisters werden alleen op afde lingsniveau bijgehouden; van basisregistraties, integratie en meervoudig gebruik was nog geen sprake. 68 IMGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 16