gemaakt van het eigentijdse Grolsch-concept „vakmanschap is meesterschap". Tijdens het groeien naar ons eigen interactief gra fische computersysteem hebben we ruimte in de formatie gescha pen door vacatures niet op te vullen. Toen het systeem kwam, konden we zodoende al vijf mensen aantrekken met het goede profiel. De anderen kregen hun opleiding in de produktiesfeer bij in genieursbureaus, bij de leverancier van het interactief grafische systeem of in eigen huis met behulp van een, onder eigen redactie vervaardigde, Nederlandse handleiding. De speciaal voor oudere medewerkers opengehouden vluchtwegen zijn nooit gebruikt; de omschakeling is probleemloos gegaan. Helaas zit ik nu met een geheel ander probleem: hoe houd ik de mensen in huis? Op dit moment zijn 12 van de 43,8 formatieplaat sen vacatures. Van de 9 topografisch operators ben ik er 5 kwijt. De brain-drain" is in volle gang, omdat ooit eens iemand heeft bedacht, dat salaristechnisch de functie van een operator bij Vast goedinformatie gerelateerd zou moeten zijn aan bijvoorbeeld de functie tuinman bij Plantsoenen. Het ambtelijke apparaat reageert op mijn probleem met de lenigheid van beton. Vastgoedinformatie kost geld. De gebruikers moeten het voor de organisatie ruimschoots terugverdienen, anders heeft het systeem geen bestaansrecht. Vastgoedinformatie biedt de gebruiker grote besparingsmogelijkheden in de vorm van computerondersteuning in het produktieproces ten behoeve van ruimtelijke inrichting en beheer, en door het opheffen van eigen registraties. De besparin gen zijn echter altijd besparingen in de sfeer van formatieplaatsen; met andere woorden, het krimpen van de organisatie. Geen enkele organisatie krimpt graag, dat geldt zeker voor een ambtelijke orga nisatie waar dezelfde zonderling, die er de oorzaak van is dat mijn opgeleide operators weglopen, er ook de oorzaak van is dat een chef niet wil automatiseren, omdat zijn salaris recht evenredig is aan het aantal mensen dat hij onder zich heeft. Vandaar dat de gretigheid voor automatisering van het produktieproces niet altijd even groot is en het gebruik soms moet worden gestimuleerd. Toch zal met de inlevering van formatieplaatsen de automatisering moeten worden betaald, en kunnen aan de kant van de gebruikers personeelsproblemen ontstaan die van een ander kaliber zijn dan bij Vastgoedinformatie. Strategie Politiek en techniek verdragen elkaar slecht. Dit blijkt bijvoorbeeld uit het slechte gebruik van geavanceerde technische hulpmiddelen als interactief grafische systemen. Het lukt zelfs in het noodlijden de gemeentelijke bedrijf niet om apparatuur die in Amerika 24 uur per dag gedurende 7 dagen per week wordt gebruikt, en in Nederland in het bedrijfsleven 14 uur per dag gedurende 6 dagen per week wordt ingezet langer te gebruiken dan 9 uur per dag gedurende 5 dagen per week! De politiek wil wel dat we be drijfsmatig denken, als het maar niet ontaardt in bedrijfsmatig doen! Omdat door de lange projectduur van het opzetten van een infor matiesysteem Vastgoed de continuïteit van het project zeer be langrijk is, moet het gemeentebestuur zich ten opzichte van het projectmanagement binden in de vorm van een opdracht, waarin duidelijk produktieverplichtingen staan tegenover investerings afspraken. U zult erop bedacht moeten zijn, dat na een collegewisseling weer van voren af aan moet worden begonnen met het inmasseren van de vastgoedinformatiefilosofie. Het is zeer belangrijk dat u dan het contract kunt tonen, dat niet alleen u maar ook het nieuwe college bindt aan eerder gemaakte afspraken. Stand van zaken Aan het eind van 1987 zal het bestand Topografie en Leidingen wat betreft de topografie beschikbaar zijn voor de gehele stad. Het leidingengedeelte zal langer op zich laten wachten, omdat de nuts bedrijven hun leidingengegevens nog moeten converteren. Het GEB en de PEGUS zijn met computersystemen, zoals die door ons worden gebruikt, bezig met het opbouwen van leidingeninforma tiesystemen en distributie-informatiesystemen. Het is de bedoe ling, dat de liggingsgegevens van alle leidingen weer worden te ruggeleverd aan Vastgoedinformatie, dat dan een verzamel bestand kan opbouwen, dat een betrouwbaar beeld geeft van de ondergrondse onzichtbare topografie. Door genoemd personeelsgebrek en bezuinigingen zijn we met de opbouw van het deelsysteem Topografie en Leidingen op de 5 ge plande jaren 1 jaar uitgelopen, maar wel binnen het budget. Er zijn 7000 ha. compacte stad computerleesbaar beschikbaar met een inhoud, precisie en betrouwbaarheid, zoals die door de gebruikers zijn geëist. De gebruikers zijn 7 jaar geleden geënquêteerd en heb ben de produktspecificaties gedefinieerd. NGT GEODESIA 88 Het bestand Gebouwen zal ook aan het eind van 1987 beschik baar zijn. Het zijn de administratieve gegevens van 110 000 ge bouwen, zoals onder meer de gegevens uit de woningcartotheek en de gegevens, die nodig zijn voor het innen van de onroerend- goedbelasting en het rioolrecht. Het bestand Grond en Water moet de gegevens bevatten over de rechtstoestand van de onbebouwde omgeving, maar is nog niet opgebouwd. Aan het college is een onrendabel krediet gevraagd om een functioneel ontwerp te maken voor dit deelsysteem. De AKR (Automatisering Kadastrale Registratie) zal de invoer voor Grond en Water zijn. Bij alle deelsystemen is ervoor gezorgd, dat de belangrijkste ge bruikers nauw betrokken zijn geweest bij het opzetten van het functionele ontwerp. Een projectgroep Vastgoed onder mijn voor zitterschap als hoofd van de afdeling Vastgoedinformatie, met rechtstreekse lijnen naar de vakwethouder en de wethouder infor matiebeleid, heeft onder andere als lid de voorzitter van de Gebrui kersraad Vastgoed. Van die Gebruikersraad ben ik ook weer ge woon lid. De gebruikers hebben voor het functionele ontwerp ge tekend, voordat werd begonnen met het technische ontwerp. Zo werd eindeloos gezeur over telkens opnieuw bijstellen van het wensenpakket voorkomen. Zowel het grafische gedeelte als het niet-grafische gedeelte zijn ontwikkeld in een Intergraph-omgeving. We hebben uitgebreide „benchmarks" gedaan om de combinatie „graphics" en „non- graphics" uit te testen. Het bleek te moeten kunnen. Ik heb er ook vertrouwen in, maar ben er intussen wel van overtuigd dat voor informatiesystemen van de grootte als het onze, heel sterk moet worden overwogen of er niet beter twee afzonderlijke machines voor kunnen worden genomen. Graphics en non-graphics verdra gen elkaar net zo slecht als techniek en politiek. Hoe zou het zijn met onze Klaas Aartenbak? Ik vertelde u al, dat hij behoorlijk ambitieus was. We zijn intussen met zijn ge schiedschrijving al weer een eind verder en zijn werkplek is behoorlijk veranderd. Hij heeft ook de registers vervangen door kaartsystemen en heeft nu een aanvraag lopen voor een moderne cartotheek. Klaas is chef geworden. Er zijn onder tussen veel meer cartotheken gekomen en de nodige met ge gevens over onroerend goed. Er waren namelijk zoveel amb tenaren voortdurend op weg om gegevens op te sporen, dat op mooie dagen een vorm van ambtelijk toerisme was ont staan, dat werd bestreden door de gegevens naar de werk plekken te brengen. Het woord redundantie was toen nog onbekend. Aan het begin van mijn betoog heb ik beweerd, dat de organisatie van het gebruik belangrijk is, omdat alleen een goed gebruik het bestaansrecht is van een vastgoedinformatiesysteem. Er volgen nu een aantal aspecten met betrekking tot het waarom van vast goedinformatie. Kostenbesparing Een informatiesysteem Vastgoed kent een puur bedrijfseconomi sche noodzaak. Vastgoedinformatie is nodig bij alle produktiepro- cessen voor ruimtelijke inrichting en beheer; inhoudelijk kom ik daarop nog terug. Tot nu toe werd door alle gemeentelijke diensten, bedrijven en instellingen zelf in die informatie voorzien. De cartotheek van Klaas Aartenbak is daarvan een goed voor beeld. Het is slechts één voorbeeld van de vele. Het is bekend, dat in vele gemeenten tientallen verschillende plaat sen zijn waar dezelfde vastgoedgegevens worden bijgehouden. Dat betreft de niet-grafische informatie. Vroeger was dat ook zo met de grafische gegevens. Het simpele feit dat voor de verzame ling van grafische gegevens meetwerk nodig is dat opvalt (man nen met rood-witte stokken vragen aandacht), zeker als dat een aantal keren gebeurt voor eenzelfde wijziging in de topografie, zorgde ervoor dat op het gebied van landmeten en kartografie al vroeg ordening plaatsvond door het instellen van centrale kaart vervaardiging. Kaartenbakken vallen echter veel minder op en om het ambtelijk toerisme te voorkomen vormen zij waarschijnlijk een argument om de redundantie van vastgoedgegevens te legaliseren en dezelfde gegevens op talrijke plaatsen op te slaan. Met de komst van de computers werd echter centrale opslag mogelijk met een decentraal gebruik, waardoor redundantie van gegevens niet meer voorkomt. Nu die computers er wel zijn, is het mogelijk de redundantie te eli mineren door de informatievoorziening over vastgoed opnieuw te 69

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 17