organiseren. Die nieuwe organisatie houdt in, dat de redundantie gaat verdwijnen en dat de poten onder de stoel achter de kaarten bak van Klaas Aartenbak worden doorgezaagd. Nogmaals, u heeft gehoord om hoeveel stoelen het gaat! Dat is een gigantische besparing. In Utrecht hebben we op dit moment te maken met de zoveelste bezuinigingsronde. Alle afdelingen moeten aangeven hoe nog eens 20% kan worden bezuinigd, dus ook Vastgoedinformatie. Vast goedinformatie levert echter geen produkten, maar multifunctione le halfprodukten, die hun waarde als produkt pas krijgen door toe voeging van gegevens en kennis van de gebruikers. Die gebruikers kunnen bezuinigen op hun produkten. Je kunt minder wegen ma ken, het groen minder verzorgen, de riolen wat later vervangen, de bestemmingsplannen wat minder detailleren, enz. Het is echter onmogelijk géén wegen meer te maken, het groen helemaal niet meer te verzorgen en geen bestemmingsplannen te maken. Ook al worden de produkten minder in aantal en kwaliteit, ze moeten worden gemaakt en daarvoor is vastgoedinformatie nodig. Wordt die niet meer verstrekt, dan gaan de huidige gebruikers ze weer zelf x-maal verzamelen, en zijn we weer terug bij af. De bestuurders hebben de puur bedrijfseconomische noodzaak van het informatiesysteem ingezien en begrepen dat bezuinigingen op vastgoedinformatie bezuiniging betekent op bezuinigingsmoge lijkheden. Wij hoeven niet verder te bezuinigen! Stimulering informaticatoepassingen Bij elke gemeente, groot of klein, is het apparaat erop ingesteld de gemeentelijke ruimte te beheren. De gemeente leeft. De ruimte verandert. Daarvoor worden plannen gemaakt en uitgevoerd. Het proces lijkt te beginnen met het maken van het plan, maar als dat plan gemaakt wordt, dan blijkt direct dat dat alleen maar kan als over een goede beschrijving van de bestaande werkelijkheid be schikt kan worden, zowel grafisch als administratief. Het proces voor ruimtelijke inrichting en beheer begint dus met het beschrijven van de bestaande stad. Daarna komen uit de Dienst Ruimtelijke Ordening de stedebouwers, bouwers, grondverkopers, milieudeskundigen enz., die met planontwikkeling voor veranderin gen van de stad beginnen en een ontwerpcircuit ingaan met x in spraakrondes, y overlegcircuits en z toetsingsprocedures, waarbij x, y en z zeer groot kunnen worden. Na de planontwikkeling komt de uitvoering, die begeleid wordt door de Dienst Openbare Werken bij afdelingen, zoals wegen en bestratingen, groen en rioleringen. Na de uitvoering van de werken komt de beheerfase bij de Dienst Volkshuisvesting met Bouw- en Woningtoezicht en Woningbe- heer, en bij DOW met systemen rationeel wegbeheer, groenbeheer en rioolbeheer. Het gehele traject van ruimtelijke inrichting en beheer bestaat dus uit allerlei activiteiten met duidelijke samenhangen. Als die samen hangen er in de werkelijkheid zijn, dan moeten die er ook zijn in de afbeelding van de werkelijkheid, het informatiesysteem. Bij de organisatie van de informatievoorziening met betrekking tot ruimtelijke inrichting en beheer is dus heel duidelijk, dat een vast goedinformatiesysteem de basis is voor alle ontwerp-, uitvoering en beheersystemen. Dit houdt in, dat men altijd over een digitale, dat is computerleesbare beschrijving, zal moeten kunnen beschik ken, alvorens te kunnen beginnen met het introduceren van com puterondersteuning bij deze processen. Een geautomatiseerd in formatiesysteem Vastgoed is de katalysator bij die modernise ringsprocessen. Het ontbreken van een geautomatiseerd Vast goedsysteem blokkeert die processen. De technieken voor genoemde computerondersteuning staan be kend onder de naam CAD/CAM (Computer Aided Design/Compu ter Aided Manufacturing). In de Utrechtse situatie zijn zeer binnen kort zeven werkstations voor CAD/CAM actief. Ze maken gebruik van vastgoedgegevens als basis voor hun produktie en van de CAD/CAM software voor het proces. Decision support Decision support, managementinformatie of bestuursinformatie geeft aan dat bestuurders van een gemeente informatie nodig heb ben om hun werk te kunnen doen. In de praktijk worden ze echter overstelpt met informatie die niet of nauwelijks interpreteerbaar is. Grond is één van de produktiefactoren, maar ook arbeid en kapi taal. Politieke bestuurders willen produktiefactoren maar al te graag sturen en de produktiefactor grond wordt politiek gezien steeds interessanter, omdat het relatief een steeds schaarser wor dend artikel is. Het administratieve deel van het informatiesysteem kan vragen van bestuurders beantwoorden in de trand van „Hoe veel huizen staan er in een bepaalde wijk met een taxatiewaarde groter dan Gekoppeld met het deelsysteem Topografie en Leidingen kan ook automatisch een kaartje worden getekend waarin de huizen, die aan dat zoekcriterium voldoen, met een symbooltje staan aangegeven. Ik heb eens een computerfreak horen beweren: „Een plaatje zegt meer dan 1024 woorden". Het informatiesysteem kan op een vriendelijke manier plaatjes maken en het fijne is, dat het systeem te dom is om fouten te maken. Overigens schijnt het zo te zijn, dat politici niet altijd even blij zijn met goede bestuursinformatie, omdat dat hun manoeuvreerruimte beperkt. Ook voor de politicus met de radde tong zal het moeilijk worden om het tehuis voor ouden van dagen, dat hij om politieke redenen in een bepaalde wijk wil bouwen, daar te bouwen als de gemiddelde leeftijd er zo laag is, dat een kleuterschool veel meer verantwoord is. Versnelling omlooptijd De laatste jaren is het een normale zaak, dat de gemeenteraad het college opjaagt en het college op haar beurt de ambtenaren weer achter de broek zit. Een geautomatiseerd informatiesysteem Vast goed biedt de mogelijkheid om te besparen en om produktiepro- cessen te versnellen, omdat computerondersteuning bij die pro cessen kan worden geïntroduceerd. Wij gebruiken voor onze re gistratieve werkzaamheden een interactief grafisch computer systeem dat uitstekend geschikt is voor registratieve doeleinden, maar dat zijn grootste kracht heeft op het gebied van CAD/CAM. CAD/CAM staat voor computergesteund ontwerpen c.q. fabrice ren. Het is een techniek waarmee het niet alleen mogelijk is een twee- of driedimensionaal plan te ontwikkelen, maar waarmee het vooral goed en snel mogelijk is een bestaand plan te veranderen en direct te worden geconfronteerd met de consequenties van die veranderingen. In het al eerder genoemde gemeentelijke produktie- proces met talloze inspraakronden, overlegcircuits en evaluatiepro cessen is het dus een onmisbaar hulpmiddel om het produktie- proces te versnellen. In Utrecht is het gelukt om het gemeentelijke management ervan te overtuigen, dat het verstandig is om de afdeling Vastgoedinfor matie niet alleen te belasten met het beschrijven van de bestaande werkelijkheid, maar ook te belasten met het verstrekken van com puterfaciliteiten voor ontwerpen en beheren. Zeer uitdrukkelijk zij vermeld dat wij noch ontwerpen, noch beheren, doch alleen er voor zorgen dat de basisgegevens goed worden gebruikt en de faciliteiten van het interactieve systeem optimaal worden benut. Kwaliteitsverbetering Lang zal ik hierbij niet stilstaan, omdat kwaliteitsverbetering in deze tijd eerder politiek belast en beladen is dan bejubeld. Toch mag niet onvermeld blijven, dat het structureren van het produk- tieproces ten behoeve van ruimtelijke inrichting en beheer niet alleen veel wrijvingsverliezen tussen afdelingen voorkomt, maar ook een betere kwaliteit tot resultaat heeft. Dat is ook het geval bij het afwikkelen van het gehele proces met eenzelfde hulpmid del, waarbij men in eikaars produkten kan kijken, terwijl het schrij ven erin is beveiligd. Aan het eind van dit betoog zal ik nog vertellen hoe het Klaas Aartenbak verder is vergaan. Hij is met de VUT. Zijn afdeling bestaat nog steeds, maar er zit een ander afdelingshoofd. De cartotheek, de trots van Klaas, is verdwenen. Dat gebeurde om redenen van efficiency. Ergens in de gemeente is een af deling Vastgoedinformatie opgezet met een informatie systeem waarin ook de gegevens zijn opgeslagen die nodig zijn op de afdeling van Klaas. Er staat nu zo'n televisiescherm op dezelfde plaats waar vroeger de cartotheek stond. Klaas moest er wel heel erg aan wennen. Toen kwam het feno meen VUT; vervroegd uittreden werd mogelijk. Al zijn leef tijdgenoten deden het. „Waarom ik eigenlijk ook niet", had hij tegen zijn vrouw gezegd. Hij is nu actief in de hengelsportvereniging en beheert het ledenbestand: in een cartotheekje! Hij is in het geheel niet rancuneus. Klaas begrijpt best, dat je in een tijd van bezuini ging goedkopere werkmethoden moet invoeren als dat kan en niet moet bezuinigen op de produkten, maar op de pro- duktieprocessen! Dat is tenslotte ook goed voor hemzelf als inwoner van de stad waar hij altijd voor werkte. Hij wordt ook liever geconfronteerd met lastenverlichting dan met lastenverzwaring. Ik heb u verteld over vastgoedinformatie, over het „hoe" en „waarom". De heer Aartenbak heeft het helemaal begrepen: Verlaging van de lasten van de burger. Het is daarom". 70 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 18