INHOUD nederlands geodetisch tijdschrift uitgave van de stichting nederlands genootschap voor landmeetkunde EN VERDER O 30e jaargang - no. 2 - februari 1988 54 In dit nummer vindt u de lezingen afgedrukt van de tweede congresdag, 15 okto ber 1987. Het onderwerp van deze dag was „Gegevensban ken", met het doel terminolo gieën, technieken en knelpunten bij de opzet en ont wikkeling van gegevensbanken voor het voetlicht te brengen. Vanuit verschillende gezichts punten werd door de vijf spre kers een visie op dit thema gegeven. 54 Zoals onderhand gebrui kelijk, getuige de afgelopen NGL congressen, rapporteert prof. Bogaerts over de laatste ontwikkelingen binnen het ge bied van de vastgoedinforma tie. Het accent ligt hierbij deze keer voornamelijk op de orga nisatie van de informatievoor ziening. Met name komt aan bod de wildgroei die is ont staan bij gemeenten, als het gaat om het grote aantal infor matiesystemen, waarin vaak veel identieke gegevensobjec- ten worden verzameld, be heerd en verstrekt. 59 Er zijn diverse aspecten waarmee men bij de aanschaf van database-software, zoals een DBMS-pakket, rekening dient te houden om een opti maal gebruik van een informa tieverzameling mogelijk te maken. 62 Deze voordracht gaat wat dieper in op de kern van het kadastrale LKI-systeem, de centraal opgeslagen gegevens bank. 67 Op ludieke wijze brengt de spreker ons in herinnering „hoe" het vroeger was en „waarom" het nu anders moet. Evenals prof. Bogaerts on derstreept hij het belang van een goede organisatie bij het ontwikkelen en toepassen van een geautomatiseerde vast goedinformatievoorziening. Vooral bedrijfseconomische, personele, strategische en ook politieke aspecten worden be schreven vanuit het oogpunt van een grote gemeente, in dit geval Utrecht. ISSN 0016-707X Secretaris: J. A. Takens, De Kampen 8, 9431 KN Westerbork. Tel. kantoor (05920) 1 1000; tel. huis (05933) 324 58 In de Stichting NGL nemen de volgende verenigingen deel: Vereniging van Technische en Administratieve ambtenaren van het Kadaster Vereniging van Landmeetkundigen Nederlandse Vereniging voor Geodesie Vereniging Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat NGT Geodesia komt 11 x per jaar uit (juli/augustus gecombi neerd) in een oplage van 3200 exemplaren. Redactie ir. H. J. G. L. Aalders, hoofdredacteur, Apeldoorn tel. kantoor (055) 77 51 23 tel. huis (055) 55 93 68. A. M. den Boer, Nieuwerkerk a.d. IJssel dr. ir. F. J. J. Brouwer, Leusden ir. W. N. Ferwerda, Overveen P. Miete, Gouda G. M. van Osch, Apeldoorn J. H. J. M. Vos, Huissen Redactie-adres: Waltersingel 1 7314 NK Apeldoorn tel. (055) 77 51 23 Inzending kopij Artikelen dienen vóór de 1e van de maand, voorafgaande aan de maand waarin het nummer ver schijnt, in het bezit van de eind redacteur te zijn. Tijdige indiening geeft echter geen ga rantie voor plaatsing in het be treffende nummer. Dit is ter beoordeling van de redactie. Berichten en mededelingen die nen uiterlijk vóór de 15e van de maand in het bezit van de eind redacteur te zijn, om nog in het nummer van de volgende maand te kunnen worden opgenomen. Advertenties: ing. C. M. van Maris, J. van Arkelstraat 19, 4121 EJ Everdingen tel. kantoor (030) 91 95 73 tel. huis (03472) 16 19 Advertentietarieven op aanvraag. De plaatsing van een advertentie in een bepaald nummer kan al leen worden gegarandeerd, in dien deze advertentie uiterlijk de 15e van de voorafgaande maand in het bezit is van de advertentie acquisiteur. Abonnementen en adres wijzigingen: J. J. S. Kopaszewski, A. van Schendellaan 16, 5531 TV Bladel tel. kantoor (040) 59 29 11 tel. huis (04977) 35 81 (na 19.00 uur) Abonnementsprijs: Voor leden van de aangesloten verenigingen gratis; niet-leden f 49,65 per jaar (binnenland); f 61,55 per jaar (België); f 74,90 per jaar (buitenland) en f 93,65 per jaar (luchtpost). Voor hen die studeren aan TU, HTS of MTS f 33,85 per jaar. Voor abonne menten die na 1 januari ingaan, wordt een abonnementsprijs berekend van f 5,05 per nog te verschijnen nummer. Losse nummers: f 10,45, exclu sief verzendkosten, te bestellen bij J. J. S. Kopaszewski. 1988. Het overnemen evenals het vermenigvuldigen van artikelen en berichten is slechts geoorloofd na schriftelijke toestemming van redactie en auteur. NGT GEODESIA 88 HET 14e NGL CONGRES Om technische redenen ziet de redactie af van publikatie van de lezing van ir. M. W. F. J. Creusen in dit nummer. Waar schijnlijk zal deze in het maart nummer worden gepubliceerd. Ontwikkelingen op het terrein van de gegevensbanken met betrekking tot vastgoed prof. dr. Ir. M. J. M. Bogaerts Software voor informa tiebanken: hulpmiddel of last P. F. Hilkhuysen In deze lezing wordt er een aantal besproken, zoals de connectiviteit, de functionaliteit, het onderhoud en het beheer van grote gegevensbestanden. Alles draait daarbij om een goede data-dictionary", wat simpelweg neerkomt op een goede definiëring van de gege- venselementen binnen een database. Mogelijkheden en onmo gelijkheden van het ge bruik van een landelijke vastgoedgegevensbank G. M. van Osch Aan de orde komen de logi sche en fysieke gegevensstruc tuur van het bestand, de veranderingen daarin tijdens de langdurige ontwikkelingspe riode en de ervaringen die werden opgedaan. Veel aan dacht krijgen ook de gegevens uitwisseling en -presentatie, hetgeen voor de kadastrale relaties wel interessant kan zijn. Geconstateerd wordt, dat het Kadaster nog niet helemaal ge reed is met de ontwikkeling van een optimaal vastgoed informatiesysteem. Een gemeentebrede vastgoedgegevensbank; het hoe en waarom ir. J. B. van Reij Agenda 71 Errata71 Berichten71 Stichting NGL71 Verslagen 76 Publikaties76 Instrumentele ontwikkelingen77 Examenopgaven77 Scripties 79 Literatuur80 53

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 1