instrumentele ontwikkelingen examenopgaven Examen voor Landmeettechnicus NLF 1987*) Deze moesten dan met de bij hun gebruikelijke procedure trachten de data te schonen. Door de verschillende bevindingen met elkaar te vergelijken, kon dan een stand van zaken worden opgemaakt wat betreft de beschikbare strategieën voor foutenopsporing, en hun ge voeligheid ten aanzien van random en systematische fouten in de aan wezigheid van meetruis. Het onderzoek is in twee fasen uit gevoerd; in de eerste fase namen 17 instituten deel en in de tweede 7. In beide fasen werden data ge genereerd voor zowel de methode van de onafhankelijke modellen- als de stralenbundelmethode. Dat Nederland met de toetsings theorie als ontwikkeld door de groep van professor Baarda echt iets heeft te betekenen, mag blijken uit de „uitslag" van fase 1. Op p. 35 lees ik in de paragraaf „Best Results in Phase 1": ,,The best results (in Block I) with respect to performance and efficiency were reached by the Technische Hogeschool DelftThey used data-snooping techniques and reached the best precision. Nearly the same quality was reached by the Rijkswaterstaat, Delft. En even verder voor de resultaten van het tweede testblok: The best result with respect to performance and efficiency was reached by the Rijkswaterstaat, Delft. They missed only one error. Het boekwerk bevat verder een uitgebreid verslag van de fout- opsporing en is zeker aan te bevelen voor iemand die geïnteres seerd is in de praktische werking van foutdetectiemethoden. Het boek is te koop voor DM 18,— bij: Institut für Angewandte Geo- dasie, Aussenstelle Berlin, Stauffenbergstrasse 13, D-1000 Berlin 30. Frits J. J. Brouwer MEGAPLUS, EEN VERBETERDE ELEKTRONISCHE CAMERA Filmen zonder film, dat is elektronisch filmen. Het gebeurt met elektronische CCD camera's. In zo'n camera zit achter de lens een sensor, een klein siliciumplaatje dat is opgebouwd uit talloze licht gevoelige „hokjes" of pixels, vergelijkbaar met de lichtgevoelige korrels op film. Door die pixels wordt het opgevangen licht in evenzoveel afzonderlijke elektrische ladingen omgezet. Het beeld is dan opgebouwd uit een aantal beeldpunten, dat overeenkomt met het aantal pixels. Elke lading vertegenwoordigt een grijswaar de. De camera meet alle grijswaarden, geeft die door aan een com puter en deze slaat die grijswaarden op in de vorm van een digitale code. Deze codes kunnen dan later, via de computer, op een moni tor als het oorspronkelijke beeld worden getoond of eventueel over de telefoonlijn naar een andere computer worden overgeseind. Het zal duidelijk zijn dat, hoe meer pixels op een siliciumplaatje zitten, des te scherper het beeld op de monitor wordt. Welnu, aan die scherpte schort nogal wat. De sensoren van de CCD camera's die we bijvoorbeeld aantreffen bij de toegangscontrole van gebou wen, bij het volgen van produktieprocessen en in ziekenhuizen op de röntgenafdelingen, bevatten maximaal 400 000 pixels. Boven dien zijn die pixels rechthoekig (en niet vierkant) en worden ze rondom door een ruimte, die niet lichtgevoelig is, van elkaar ge scheiden. Daardoor wordt maar 60 procent van het plaatje benut en gaat 40 procent van het licht, en dus van het beeld, verloren. De sensor in de camera bepaalt de kwaliteit van het beeld. Een sensor die meer pixels bevat, heeft een grotere beeldscherpte en verbetert dus de CCD camera. Die betere camera is er nu: de Megaplus. Deze is vervaardigd door Videk, een dochteronderne ming van Kodak. Zijn sensor is 9 bij 7 mm groot en telt 1,4 miljoen vierkante pixels, die bovendien niet van elkaar zijn gescheiden. Ze vangen dus samen 100 procent van het licht op en produceren beelden die bijna vier maal scherper zijn dan die van de bestaande elektronische camera's. Dat is in de meeste gevallen voldoende, want deze komt overeen met de korrel van fotografisch papier. Een toepassing van de Megaplus is bijvoorbeeld het omzetten van röntgenbeelden in digitale data, die vervolgens kunnen worden op geslagen of getoond op een tv-scherm. De camera zal zijn diensten gaan bewijzen bij produktiecontrole, metingen, kartografie, radiologie, robotica, remote sensing, mi croscopie, enz. Het Megaplus systeem bestaat uit een camera, een computer, een hoge resolutie monitor (1200 lijnen) en de bij behorende software. (vervolg van p. 423 van het oktobernummer 1987) KAARTTEKENEN Tijd: 3 uur Verstrekt werden een veldwerk, tekenmateriaal (Stabilene no. 441107), calqueermateriaal (Stabilene no. 441127) en afwrijf- schrift. Gegeven zijn de coördinaten van een zevental grondslagpunten. Kaarteer het veldwerk op schaal 1 500 op het verstrekte teken materiaal. Het ruitennet en de op dit blad vallende grondslagpun ten zijn reeds uitgeprikt. De figuratie op verzorgde wijze in potlood afwerken. Daarna de situatie calqueren in inkt op het verstrekte calqueermateriaal. De kaarttekst dient de kandidaat naar eigen keuze en inzicht aan te brengen op de calque, zoals lettertype en -hoogte, draad- en/of blokschrift, alsmede welke elementen beschreven c.q. met een signatuur moeten worden aangegeven. De beschrijving van de cal que kan naar eigen keuze van de kandidaat geschieden: a. met handbeschrifting; b. met behulp van het ter beschikking gestelde afwrijfschrift. N.B. De beschrijving en afwerking van de calque dient te worden uitgevoerd met inachtneming van het normblad NEN 3256. Bij de beoordeling van de resultaten zal rekening worden gehou den met het feit of de kandidaat al dan niet gebruik heeft gemaakt van afwrijfschrift. TECHNISCH TEKENEN Tijd: 2 uur Deze opgave is gelijk aan die voor het examen voor Landmeetkun dig tekenaar NLF 1987, zij het dat vraag 4 nu niet is gesteld (p. 421 van het oktobernummer). GROOTTEBEPALING Tijd: 2/i uur Deze opgaven zijn gelijk aan die voor het examen voor Landmeet kundig tekenaar NLF 1987 (p. 422 van het oktobernummer). LANDMEETKUNDIGE BEREKENINGEN 1Gegeven zijn de coördinaten fig.): puntno. x 520308 214294,75 513 213216,19 524 213020,26 520511 213844,45 van onderstaande 378275,79 379190,61 378292,85 378174,00 Tijd: 3 punten (zie Vóór de camera: sensor met 1,4 miljoen pixels. NGT GEODESIA 88 De volledige examenopgaven en -verslagen van onderstaand examen, evenals die van de jaren 1962, 1966 tot en met 1977, 1979, 1981, 1983 en 1985 kunnen worden besteld bij het secretariaat van de NLF-examencommissie, Hoyledesingel 36, 3054 EL Rotterdam, door overmaking van f6,— per exa men op postrekening 390479. 77

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 25