Ontwikkelingen op het terrein van de gegevensbanken met betrekking tot vastgoed*) door prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts, hoogleraar aan de Technische Universiteit Delft. SUMMARY Developments in Databases in relation to Landinformation This presentation reviews the latest developments in LIS, stressing mainly its organization, the divergence of municipal information systems concering identical entities, its maintenance and publi cation. Oude wijn in nieuwe zakken? De eerste inrichters van gegevensbanken met vastgoedgegevens waren landmeters. Eén van de oudste kleitabletten van ongeveer 4000 v. C. bevat gegevens over percelen grond, met zelfs een grafische afbeelding. Dit kleitablet voldoet aan de definitie van een gegevensbank, als wij deze definiëren als een gestructureerde ge gevensverzameling waaraan de beslisser op een efficiënte manier de nodige informatie kan ontlenen voor de uitvoering van zijn of haar taak. Ook de moderne kadastrale systemen, grootschalige en kleinschalige kaarten die met behulp van landmeetkundige tech nieken worden vervaardigd, zijn gegevensbanken. Is aan deskundigen die zo lang met gegevensbanken bezig waren, nog wel iets nieuws te leren? Wordt op deze dag geen oude wijn in nieuwe zakken verkocht? Juist bij zulke oude ambachten als die van landmeters en kartografen bestaat het gevaar, dat men te lang hecht aan de traditionele werkmethoden en de ogen sluit voor ver nieuwingen in het vakgebied. Op het terrein van de gegevensbanken hebben zich een aantal ont wikkelingen voorgedaan, die het vakgebied een volledig nieuw aanzien hebben gegeven. Deze ontwikkelingen, die in de lezingen van deze tweede congresdag aan de orde komen, liggen op het terrein van: bestuurlijke informatievoorziening; organisatie van de informatievoorziening; gegevenstheorie; automatisering. Deze vernieuwingen doen zich voor op alle toepassingsgebieden van de vastgoedinformatie. In mijn eigen werkeenheid, die zich thans tooit met de naam Centre for Computer Graphics and Map ping (CCGM) lopen onderzoeken op dit gebied bij kadasters in ont wikkelingslanden, bij de gemeentelijke vastgoedinformatie, bij de milieu-informatie, bij informatiesystemen voor nutsbedrijven, bij zee-informatie en bij diverse andere thema's, zoals defensie en monumentenzorg. Bij al deze toepassingen komen bovengenoem de ontwikkelingen voor. Bestuurlijke informatievoorziening Voor een goede uitoefening van haar taken beschikt de overheid over een aantal bestuurlijke instrumenten. Van oudsher zijn dit de planning, de wetgeving en de financiering. Als belangrijk instru ment is daar thans de informatievoorziening bij gekomen. Voor dit doel worden zgn. bestuurlijke informatiesystemen ontwikkeld. Deze systemen, waarin gegevensbanken zijn opgenomen, hebben een ander karakter dan de registratieve systemen, waarmee land meters zich van oudsher bezighouden. Als voorbeeld noem ik de behoefte aan informatie bij de leiding van het Ministerie van VROM. De beslissers en planologen van dit Ministerie hebben voor de uitoefening van hun taken informatie nodig, maar hebben niets aan een grootschalige basiskaart die binnen het Ministerie wordt vervaardigd. Wel zullen alle grootschalige basiskaarten in Neder land bestuurlijke informatie bevatten die erg nuttig is voor de top van het Ministerie, maar onbruikbaar door de manier waarop deze thans beschikbaar is. Naar de manier waarop beslissingen worden genomen, onder scheidt men bij informatiesystemen drie soorten: 1. Transactieverwerkende systemen (TPS - Transaction Proces sing Systems). 2. Geprogrammeerde beslissingssystemen (SDS - Structured De- cision Systems). 3. Beslissingsondersteunende systemen (DSS - Decision Support Systems). Landmeters houden zich in het algemeen bezig met de informatie systemen van de eerste soort. Een TPS is bedoeld voor het vast leggen van toestandsveranderingen in de omgeving of in het bestuurde systeem. Een kadaster is een typisch voorbeeld van een TPS. Een SDS is een systeem dat geregistreerde gegevens verwerkt volgens volledig gestructureerde en geformaliseerde procedures. Vooral die procedures, die bij herhaling worden uitgevoerd, lenen zich voor automatisering, bijvoorbeeld salarisberekening en factu rering. Een DSS is niet bedoeld om een bepaalde beslissing geheel door te rekenen en vervolgens uit te voeren, maar om een beslisser te ondersteunen met relevante gegevens. Deze drie soorten informatiesystemen komt men tegen in vrijwel alle literatuur over bestuurlijke informatiesystemen. Aan Bemel- mans [1] ontlenen we de volgende figuur: Management Information System (afgekort MIS) DSSDecision Support System SDSStructured Decision System TPS: Transaction Processing System administratieve ofwel registratieve gegevens verwerking en automatisering Lezing gehouden op 15 oktober 1987 te Utrecht tijdens het 14e NGL congres. Fig. 1. Soorten informatiesystemen. Bij de opzet van de informatievoorziening binnen organisaties, zo als gemeenten en provincies, kan men niet meer volstaan met de organisatie van de registratieve systemen, maar moeten ook voor stellen worden ingebouwd voor de bestuurlijke informatiesyste men. Dit vraagt om een geheel nieuwe wijze van informatie analyse. Het tijdsbestek van deze lezing is te kort om hierop uitge breid in te gaan. Het komt erop neer, dat de informatie-analyse in het algemeen moet geschieden vanuit verschillende gezichtspun ten. Dit kan bijvoorbeeld vanuit de bestaande organisatie, vanuit de taken van de diverse onderdelen in de organisatie, vanuit de ge gevens en de gegevensstromen, enz. De grafische informatie speelt een belangrijke rol bij de bestuurlijke informatiesystemen. Het gaat hierbij niet om topografische maar om kleinschalige thematische informatie. Vrij recent is ons ge vraagd om één van de rapporten die de basis vormen voor de be groting van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, te voorzien van grafische informatie. Bepaalde trends en onvolko menheden kwamen daarbij zo nadrukkelijk naar voren, dat diege nen die de informatie verschaften, daar zelf zo van schrokken, dat ijlings bepaalde correcties werden aangebracht. Organisatie van de informatievoorziening Landmeters staan vaak voor de taak informatie te leveren voor een niet-gedefiniëerde groep gebruikers. Kaarten worden door veel instanties en personen gebruikt en het is niet altijd bekend welke taken men precies uitvoert. De landmeter neemt dan zijn toevlucht tot de presentatie van de grootste gemene deler in de informatie behoeften. Deze wordt basisinformatie genoemd. Een bekend voorbeeld is de Grootschalige Basiskaart van Nederland met de nadruk op het woordje basis. De inhoud van deze kaart is tot stand gekomen door een groot aantal interviews te houden bij kaartge bruikers. De selectie van de inhoud is enigszins arbitrair, omdat 54 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 2