meerdere gebruikers om andere gegevens (bijvoorbeeld hoogtelij nen) vroegen, maar door kostenoverwegingen zijn deze verzoeken niet gehonoreerd. De introductie van basisregistraties is een belangrijk element in de organisatie van de vastgoedinformatie. Als voorbeeld nemen we de opzet van een efficiënte vastgoedregistratie bij gemeenten. In de gemeente Amersfoort werden in een recent onderzoek 350 systemen met locatiegebonden informatie ontdekt. In deze syste men worden meer dan 10 000 gegevenselementen verzameld en bijgehouden; bovendien bestaan ze veelal uit grote meervoudige verzamelingen en komen er mutaties in voor. Het vermijden hier van is één van de doelen van de introductie van basisregistraties. Een basisregistratie bestaat uit basisgegevens. Dit zijn gegevens die door meerdere organisatorische eenheden worden gebruikt. Deze organisatorische eenheden worden in het vervolg gebruikers groepen genoemd. Naast de toepassing van gegevens door meerdere gebruikersgroe pen, kunnen ook andere overwegingen een rol spelen bij het vaststellen van basisgegevens. Zo kan worden overwogen om bij voorbeeld gegevens waaromheen binnen een bepaald proces an dere gegevens zijn gegroepeerd, ook als basisgegevens te kenmer ken. Omdat deze gegevens het terrein vastleggen dat wordt bestuurd, zijn ze van belang voor de organisatie en kan worden besloten ze bij te houden in een basisregistratie. Naast basisgegevens worden specifieke gegevens onderscheiden. In principe zijn alle gegevens die geen basisgegevens zijn, specifie ke gegevens. Als kenmerk hebben zij veelal, dat het gegeven door één gebruikersgroep wordt gebruikt. De specifieke gegevens wor den door de gebruikersgroep zelf bijgehouden voor eigen gebruik. Indien basisregistraties worden ingevoerd, zullen de verschillende afdelingen voor het verkrijgen van de juiste informatie voor het uit oefenen van hun taken, gegevens moeten krijgen uit basisregistra ties en uit registraties met specifieke gegevens. Daartoe moeten de gegevens uit de beide registraties aan elkaar zijn gekoppeld. Hierbij is afstemming van de specifieke gegevensregistratie aan de basisregistratie (keuze sleutel, kwaliteit e.d.) van belang. Het onderscheiden van basisgegevens is geen eenvoudige zaak. Soms lijkt het alsof verschillende gebruikersgroepen binnen de organisatie dezelfde gegevens gebruiken, terwijl bij nadere analyse blijkt, dat het om verschillende gegevens gaat. De verschillen uiten zich onder andere in verschillende schrijfwijze, definiëring, kwali teit e.d. In andere gevallen kunnen gegevens met verschillende benamingen identiek zijn aan elkaar. De vaststelling van wat wel en wat geen basisgegevens worden, is een proces waarbij alle direct belanghebbenden moeten worden betrokken. Na de vaststelling worden ze als volgt beheerd: een basisgegeven wordt door een daarvoor aangewezen ge meentelijke gebruikersgroep (centraal of decentraal) opgesla gen en bijgehouden volgens nader aan te geven kwaliteitsken merken. De betrokken afdeling is verplicht dat gegeven te leve ren aan andere afdelingen, met inachtneming van de afspraken over kostenverdeling; een basisgegeven krijgt een naam, een begripsomschrijving en een actualiteit die voor alle (of de meest belangrijke) gebruikers acceptabel is; alle basisgegevens vormen te zamen de basisregistratie die decentraal (dat wil zeggen onder beheer van enkele afdelingen) wordt verzameld, verwerkt, bijgehouden en verstrekt. De meest voorkomende elementen bij vastgoed zijn gebouwen, percelen grond, topografische objecten, kabels en leidingen, en geografische elementen. Met dit laatste worden alle virtuele vast goedobjecten bedoeld, zoals wijken, straatsegmenten, vierkanten, enz. De basisregistraties met vastgoedgegevens omvatten de volgende drie hoofdgroepen van gegevens. 1Objectgegevens van vastgoedobjecten. 2. Thematische gegevens over de vastgoedobjecten. 3. Gegevens die aan vastgoedobjecten kunnen worden gekop peld (relaties met andere registraties). De rangschikking van de elementen met de hoofdgroepen levert de matrix op van fig. 2. In het schema worden rijen en kolommen onderscheiden. Elke rij kan een basisregistratie zijn. Zo kan een basisregistratie gebouwen bijvoorbeeld bestaan uit technische, financiële en juridische ge gevens. In plaats van de rijen kunnen ook de kolommen als basis registraties worden gezien. De kolom juridische gegevens kan dan het kadastrale basissysteem zijn, bestaande uit privaatrechtelijke gegevens en alle bepalingen met betrekking tot gebouwen, perce len, e.d. (publiekrechtelijke beperkingen). De keuze van rijen als afzonderlijke basisregistraties sluit het beste aan bij de functionele indeling van gemeenten. Uitgangspunt bij de invoering van basisregistraties moet zijn, dat de informatievoorziening zo goed mogelijk moet worden aangeslo ten op de gemeentelijke organisatie. Dit betekent, dat iedere gemeentelijke afdeling moet kunnen beschikken over een eigen in formatiesysteem, dat is toegesneden op de taken van deze afde ling. De betrokken afdeling zal zowel basis- als specifieke gege vens gebruiken. Alle systemen op afdelingsniveau moeten het totale vastgoedinformatiesysteem voor een gemeente opleveren. De basisregistraties zijn de kern van dit totale vastgoedsysteem. Een eis hierbij is, dat tussen de verschillende informatiesystemen voldoende relaties moeten worden ingebouwd. Daarnaast moeten ook in ieder systeem afzonderlijk relaties worden ingebouwd voor onder andere de koppeling van grafische en administratieve ge gevens. Men kan dus niet volstaan met het vervaardigen van applicatiesystemen voor verschillende afdelingen, maar er zullen enkele zgn. conceptuele systemen moeten worden ingevoerd, die de volgende functies omvatten: leggen van relaties tussen de identificaties (sleutels) van de geografische eenheden onderling; beheren van de topologie; beheren van de bestaande standaardtabellen; beheren van de basisgegevens; leggen van relaties tussen administratieve en grafische ge gevens. Gezien de organisatie binnen de gemeenten kunnen een viertal basisregistraties worden onderscheiden: Basisregistratie Gebouwen; Basisregistratie Percelen; Basisregistratie Topografie; Basisregistratie Geografische Elementen. Binnen het Centre for Computer Graphics and Mapping van de TU Delft wordt nauw samengewerkt met het softwarehouse CMG Utrecht aan de ontwikkeling van een vastgoedinformatiesysteem voor gemeenten, dat is aangepast aan de organisatie. CMG werkt op haar beurt weer samen met enkele ingenieursbureaus. Dit pro ject, dat luistert naar de naam CLOVIS, wordt in belangrijke mate financieel ondersteund door de Ministeries van Economische Zaken en van Onderwijs. In het CLOVIS-project worden de volgende doelen nagestreefd: het CLOVIS-systeem moet wat betreft de opbouw en function naliteit kunnen worden ingepast in de bestaande gemeentelijke organisatie; deze wordt gekenmerkt door afdelingsgerichte werkprocessen; bestaande informatiesystemen bij gemeenten moeten kunnen worden gekoppeld aan het CLOVIS-systeem; het systeem moet worden opgebouwd uit verschillende delen die facultatief aan elkaar worden gekoppeld; één totaal systeem wordt hiermee vermeden; gegevens- ^~\^aroepen basisregistratie objectgegevens thematische gegevens relaties aan duidingen directe gegevens techn. gegevens financ. gegevens gebruik bestemm. juridische gegevens subjecten maatsch. objecten gebouwen percelen topografie kabels en leidingen geografische elementen Fig. 2. Gegevensgroepen van de onderscheiden basisregistraties. NGT GEODESIA 88 55

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 3