van structurering bij de gegevensbanken richt zich daarom op de oplossing van dit probleem. Bij de introductie van het CLOVIS- systeem is dit al besproken. Automatisering Gegevensbanken met vastgoedgegevens bestaan uit een aantal onderdelen: administratieve gegevensbanken; topografische gegevensbanken; thematisch-grafische gegevensbanken; topologische relaties. Deze deelgegevensbanken kunnen op zichzelf weer gedecentrali seerd zijn. De automatisering richt zich op een drietal gebieden van bovengenoemde bestanden: invoer van gegevens; verwerking van gegevens; presentatie van informatie. a. Invoer van vastgoedgegevens De invoer van vastgoedgegevensbanken kan geschieden door conversie van administratieve registers en kaartenbakken, door landmeetkundige technieken, door fotogrammetrische technieken en door conversie van bestaand kaartmateriaal. Tegenwoordig komen nieuwe technieken op, zoals video-opnamen. Over de administratieve invoer kunnen we tamelijk kort zijn, omdat hier geen nieuwe ontwikkelingen te melden zijn. Vaak wordt ver geten hoeveel tijd nodig is om automatische gegevensbanken te vullen met gegevens. De conversie van basisinformatie met be trekking tot gebouwen kost in een gemeente zoals Den Haag ongeveer 28 mensjaren. Het is bij velen bekend hoe lang de con versie van de AKR heeft geduurd en nog zal duren. Bij de fotogrammetrie liggen de technieken niet alleen op het ter rein van de digitale fotogrammetrie, maar vooral op het terrein van de scanning. Het fascinerende project LANDSAT is nog maar enkele jaren oud, met een oplossend vermogen van 30 x 30 m. Thans leveren de SPOT-beelden een oplossend vermogen van 10 x 10 m. Vanuit vliegtuigen zijn remote sensingopnamen nauwe lijks meer te onderscheiden van de traditionele fotogrammetrie. Het digitaliseren van bestaand kaartmateriaal blijkt zo'n bewerke lijke activiteit te zijn, dat ook hier de scanning een belangrijke rol gaat spelen. Er is nog niet veel ervaring opgedaan met het scannen van grootschalig kaartmateriaal. De scanner van Tektronix zal na het NGL congres enige maanden in het CCGM van de TU Delft worden opgesteld om onderzoek te doen naar de kwaliteit van het gescande materiaal, naar de doelmatigheid van het scanningspro- ces en naar de kosten die met scannen gemoeid zijn. Een probleem hierbij is, dat papieren kaarten tot nu toe alle verzamelde informa tie bevatten. Bij een gegevensbank met grafische gegevens is het de vraag of een kaart al deze informatie ook moet bevatten, of dat een kaart een uittreksel uit de gegevensbank dient te zijn. Ver volgens is het de vraag of de kaart wel de nauwkeurigheid moet hebben van de coördinaten in de gegevensbank, of dat we kunnen volstaan met een figuratieve kaart, waarbij de gewenste additio nele informatie (bijvoorbeeld afstandsmaten) separaat wordt gele verd door de gegevensbank. Bij de verzameling van vastgoedinformatie ontstaat een nieuw fenomeen, dat met een algemene term de intelligente auto wordt genoemd. Een voorbeeld hiervan is het FRANK-project, gebaseerd op het Amerikaanse Movie Map-systeem, waarover ik tijdens het NGL congres 1983 reeds heb gerapporteerd. Aan dit project wordt nog hard gewerkt. Bij de Army Map Service hoorde ik, dat Movie Map nu volledig in bedrijf is. Er bestaan thans veel waarne mingstechnieken, die in een rijdende auto kunnen worden inge bouwd. Ik denk, dat een deel van de informatie die op deze manier wordt verzameld, in de plaats komt van het traditionele kaartmate riaal. Zo wordt bijvoorbeeld door Tele Atlas gewerkt aan een video-auto, waarbij video-opnamen worden gemaakt van straten en voorgevels van huizen. Er bestaan auto's die met behulp van laser-opnamen nauwkeurige metingen doen ten behoeve van systematisch wegbeheer, enz. b. Gegevensverwerking De ontwikkeling in de hard- en software richt zich steeds meer op decentralisatie van de informatievoorziening. Bekend zijn de perso nal computers. Deze zijn eigenlijk te klein om karweien op het ter rein van de vastgoedinformatie aan te kunnen. Er komen echter systemen op de markt, die klein, goedkoop, maar toch zeer krach tig zijn. Zo voeren wij ons onderzoek op het terrein van de ge meentelijke vastgoedinformatie uit op een IBM 6150, een zeer krachtige micro-computer, waaraan ongeveer acht terminals kun nen worden gekoppeld. Machines van een dergelijk kaliber worden ook door andere fabrikanten geleverd, bijvoorbeeld de Micro-VAX. 58 Voor de gegevensverwerking in een gegevensbank zijn zgn. data base-managementsystemen in gebruik. Dit zijn softwarepakket ten, waarmee de gegevens in een gegevensbank kunnen worden verwerkt. Deze database-managementsystemen begonnen met het verwerken van hiërarchisch gestructureerde gegevens; nu zijn het de zgn. relationele gegevensbanken die op het hoogtepunt van hun activiteit zijn. Langzamerhand doen pakketten vanuit de software, die ontwik keld worden voor de kunstmatige intelligentie, hun intrede in de wereld van de vastgoedinformatiesystemen. Alleen de integratie tussen administratieve en grafische databases kan met deze nieu we software tot stand worden gebracht, maar het is de vraag of dit tot een doelmatige oplossing leidt. Voorlopig hebben we te maken met een groot aantal grafische softwarepakketten, die veel mogelijkheden hebben, maar die nog niet een gegevensbank in op tima forma kunnen beheren. In ons eigen laboratorium wordt met een tiental grafische pakketten gewerkt, waarvan ongeveer vijf in staat zijn grootschalige topografische gegevensbestanden op te bouwen, met de nadruk op bestanden en niet op banken. c. Presentatie van gegevens In het voorgaande werd reeds het probleem aangeroerd of de presentatie van geautomatiseerde vastgoedgegevens via kaarten dezelfde zou moeten zijn, als die van niet-geautomatiseerde ge gevens. Hierbij moet nog een verschil worden gemaakt tussen de gegevens die op beeldscherm worden gepresenteerd en die waar van een papieren kaart moet worden vervaardigd. Het maken van kaarten van afbeeldingen op een beeldscherm is niet eenvoudig, vooral niet als het gaat om afbeeldingen met kleur. Problemen hier bij zijn de kleurverschillen die optreden tussen beeldschermen en gedrukte resultaten. Ook de noodzaak om verschillende pelfilms te maken voor diverse kleuren, levert enige problemen op. In Delft denken we inmiddels een redelijke oplossing te hebben gevonden voor dit probleem. Tot nu toe bestaat een sterke relatie tussen de oorspronkelijke papieren kaart en de huidige manier van grafisch presenteren op beeldschermen. Deze schermen worden daarom vaak elektronisch papier genoemd. Als we echt gebruik maken van de mogelijkheden die de elektro- nika ons biedt, dan blijken de driedimensionale en dynamische gegevenspresentatie tot de mogelijkheden te gaan behoren. Het is altijd een verlies aan informatie geweest in ons vakgebied, dat ge gevens die driedimensionaal zijn verzameld (fotogrammetrie) tweedimensionaal worden weergegeven. Tegenwoordig kunnen we de informatie ook in 3D presenteren. Bij de Army Map Service in de Verenigde Staten zag ik al 3D-bestanden van Oosteuropese steden, zoals Oost-Berlijn. Bijvoorbeeld defensie en monumenten zorg zijn gebieden waar 3D-informatie een succes kan zijn. 3D kan zowel betrekking hebben op topografische informatie als op thematische informatie. Als een 3D-afbeelding wordt getoond, ontstaat meteen de behoefte om door dit model te bewegen of de afbeelding vanuit verschillende standpunten te kunnen beschou wen. Daarmee wordt het terrein van de dynamische kartografie betreden. Voor de topografie betekent het wandelen of het bewegen door het model een lastig probleem, in verband met de hidden-lines" en de „hidden-surfaces". Bij iedere beweging moet het model in zijn geheel worden doorgerekend. Daarvoor zijn zeer krachtige computers nodig. Er wordt hard aan gewerkt om ook met kleinere computers bovengenoemd resultaat te bereiken. Bij 3D-afbeeldingen met thematische informatie levert de dyna mische kartografie weer andere problemen op. Zo bevat een ge gevensbank voor milieu-informatie met betrekking tot luchtveront reiniging wiskundige modellen, die de beweging van de lucht beschrijven in relatie tot windsnelheid, luchtvochtigheid, tempe ratuur, geaccidenteerdheid van de bodem, enz. Dergelijke gege vensbanken bestaan gedeeltelijk uit gegevens en gedeeltelijk uit wiskundige modellen. De ontwikkelingen op het terrein van gegevensbanken met vast goedinformatie, het onderwerp van deze voordracht, gaan zo snel, dat het traditionele beeld van de gegevensverwerking en -presen tatie behoorlijk aan verandering onderhevig is. Literatuur 1. Bemelmans, prof. dr. T. M. A., Bestuurlijke informatiesyste men en automatisering. H. E. Stenfert Kroese BV, Leiden/Ant werpen. 1984. NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 6