deze manier van opslag. Iedere zichzelf respecterende database leverancier heeft wel een produkt op de markt wat relationeel heet te zijn. Aan een echte relationele database kleeft, bij de huidige stand van de techniek, slechts één nadeel: traagheid. Toch zal bij de keuze van een DBMS vaak door de automatise ringsdeskundige worden geadviseerd over te gaan tot de aanschaf van een relationele DBMS. De voordelen hiervan moeten dan ook voornamelijk worden gezocht in het ontwikkel- en onderhouds- traject. Dit traject duurt echter maar zeer kort. De beheerder van de basisregistratie zal echter nog jaren met het DBMS moeten doen. De leveranciers van relationele DBMS-pakketten doen uiteraard de grootste moeite versnelling in de „performance" van hun produk- ten te krijgen. Deze versnelling wordt met name gevonden in de mate van integratie van de DD met de database of door het doen van concessies aan de mate van relationeel zijn van het DBMS. De DD is echter één van de belangrijkste hulpmiddelen voor de bijhou ding van een basisregistratie. Een database wordt, zeker bij een basisregistratie, namelijk niet al leen door verschillende gebruikers benut, maar deze gebruikers kennen aan de informatie uit de database ieder hun eigen beteke nis toe. Dit wordt veroorzaakt door het feit, dat de gebruiker niet in staat is het geheel te overzien. Bij het opvragen van informatie die is opgeslagen in een kaarten- bestand, zal de gebruiker de kaart lichten en alle gegevens die erop staan, als geheel gepresenteerd krijgen. Bij geautomatiseerde ge gevensbanken zullen we echter vaak maar een gedeelte van de totaal beschikbare gegevens gepresenteerd krijgen. Kortom, de gegevens zijn door deze manier van opslag wel voor een ieder toe gankelijk, maar of we allemaal dezelfde betekenis aan de aldus ge presenteerde gegevens toekennen, is de vraag. Als illustratie mogen wellicht de figuren 2 en 3 gelden. Ondanks het feit, dat we de waarheid wat geweld hebben moeten aandoen, maakt dit het probleem van een gedeeltelijke beschikbaarheid van gegevens wellicht duidelijk. Fig. 3. Fig. 2 bestaat uit verschillende onderdelen, die voor velerlei uitleg vatbaar zijn. Men kan wellicht een wiel of boom menen te her kennen. Er ontstaan niet alleen problemen door het gemis aan een totaaloverzicht van de materie, maar ook door een onvoldoende definiëring van de elementen. Eerst in fig. 3 blijkt, dat het een oli fant is. Laten we het hier eenvoudig houden en bij een algemeen geaccep teerd vastgoedbegrip blijven. We kennen allemaal het begrip „pand", maar het is moeilijk een definitie te geven voor dit begrip. De ervaring bij de diverse gemeenten leert, dat hiervoor méér ver schillende definities bestaan dan het aantal onderdelen aan een oli fant. Het resultaat is, dat ik tot nu toe nog steeds geen goede defi nitie van het begrip „pand" heb kunnen krijgen. Opname van dit begrip in een database, zonder overeenstemming over de definië ring van dit begrip, vraagt dus om moeilijkheden. Zoals uit het voorgaande mag blijken, is één van de belangrijkste onderdelen bij de opzet van een gegevensverzameling de definië ring van de diverse elementen in deze gegevensverzameling. De software-industrie heeft dit gat in de markt ook als zodanig onder kend, zodat nu een groot aantal DD-systemen wordt aangeboden. Wat is de functie van DD bij een gegevensverzameling? Het is in feite een gegevensverzameling, die definiëringen bevat van alle elementen die in een bestand zijn opgenomen en waarin tevens is vastgelegd welke waarden een bepaald element kan aannemen. In de meest primitieve vorm kan een DD een overzicht zijn van alle gegevens, die in een gegevensverzameling aanwezig zijn. Zelfs in een organisatie, waar geen gebruik wordt gemaakt van een geau tomatiseerde gegevensbank, heeft de bijhouding van een DD grote voordelen. Door de aanwezigheid van een DD is direct bekend, waar de verschillende gegevens worden bewaard en wat de defi nities van deze elementen zijn. Het kan zelfs zinvol zijn om, voor dat men aan de technische uitwerking van een database begint, te starten met de opzet van een DD. Door de opzet en bijhouding van de DD zal een beter inzicht ontstaan in de aanwezige ge gevens en hun definities, en door de inventarisatie van deze gege vens een beter inzicht in de informatiestromen binnen een organi satie en de relaties tussen de diverse gegevens. Er dient echter voor te worden gewaakt, dat de aanwezige kaar tenbakken worden geautomatiseerd zonder eerst de inhoud ervan te hebben onderworpen aan een kritische toets. Bij de geautomatiseerde DD's onderscheiden we drie hoofd functies, namelijk een DD: dient als catalogus van de aanwezige gegevens; controleert de gegevens op validiteit en bewaakt de integriteit van de database; maakt mogelijke consequenties voor de programmatuur zicht baar bij verandering van de gegevensstructuur. Een wat meer geavanceerde DD zal gegevens bevatten over de beveiliging van bepaalde elementen, zoals welke gegevens, in welke vorm, mag raadplegen. In de meest ideale situatie zouden alle gegevens die in de gege vensbanken van een organisatie liggen opgeslagen, in één DD moeten zijn verantwoord. In de praktijk zal dit ideaalbeeld binnen een grote organisatie slechts zelden kunnen worden gerealiseerd. Daarbij komt nog, dat dit praktisch tot de onmogelijkheden gaat behoren, indien binnen deze organisatie gebruik wordt gemaakt van meerdere DBMS-pakketten. Een DBMS-onafhankelijke DD lijkt hierbij een goede oplossing, maar we moeten niet vergeten dat een geïntegreerde DD grote voordelen heeft boven een opzich zelfstaande DD. Resumerend onderscheiden we derhalve de volgende typen DD's: Handmatige DD. Onbruikbaar bij geautomatiseerde systemen, maar in een aantal gevallen geschikt als eerste aanzet voor de opzet van een gegevensverzameling. Zelf-ontwikkelde geautomatiseerde DD. Dit is een zeer kost bare aangelegenheid. De problemen die ontstaan bij de ontwik keling van een DD, worden vaak zwaar onderschat. DBMS-onafhankelijke DD. Deze wordt door veel software leveranciers geleverd. Bij deze vorm wordt een koppeling ge legd naar de DD van het DBMS. Deze koppeling levert echter vaak een aantal niet-voorziene problemen op. Passieve DD. Deze wordt gebruikt door een DBMS, waar de mogelijkheid bestaat informatie over gegevens in andere data bases op te slaan. Actieve DD. Deze kan slechts ten dienste staan van één DBMS, maar heeft als voordeel dat de DD als een soort laag rond de database is gebouwd, waardoor het gegevensverkeer van en naar de database beter kan worden bewaakt. Het gebruik van een DD bij een geautomatiseerde gegevensbank biedt de volgende voordelen: een betrouwbare documentatie bij de gegevensverzameling; de garantie, dat elke gebruiker binnen elke applicatie de juiste informatie krijgt gepresenteerd, uiteraard onder de voorwaarde dat de vraagstelling juist is; voorkoming van redundantie van gegevens; reductie van onderhoudskosten van de programmatuur; betere mogelijkheid tot het maken van begrotingen bij systeemwijzigingen; een uiterst betrouwbaar hulpmiddel bij de beveiliging van de gegevensverzameling; een goede hulp voor de eindgebruikers. Bij een volledig geïntegreerde DD is het welhaast onmogelijk bui ten de definities vanuit de DD de gegevensverzameling te benade ren en te muteren. Zoals uit het bovenstaande mag blijken, is voor de beheerder en de gebruikers van de basisregistraties de keuze van de DD wellicht belangrijker dan de keuze van het DBMS. Voor de beheerder van de basisregistratie zijn bij de keuze van een DD-systeem de volgende factoren van belang: de DD moet alle typen gegevens, groeperingen en associaties kunnen bevatten; extra informatie over associaties dient te kunnen worden op geslagen; in verband met eventuele wijzigingen van naam en inhoud van een element dient de mogelijkheid te bestaan relaties te leggen tussen de oude en de nieuwe situatie; 60 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 8