Vernieuwing: uitdaging of noodzaak?*) is de geschiedenis van een perceelsgrens over langere perioden te traceren. Het laatste voorbeeld. Een zeker iemand wordt eigenaar van een kilometerslange en in breedte variërende, door een polder slingerende vaarsloot. De ei genaar was voordien huurder van een gedeelte van die sloot. Hij exploiteert een kleine jachthaven annex helling. De dijken langs de vaarsloot zijn in beheer en onderhoud bij een waterschap. Er zijn vele aangrenzende percelen in eigendom bij derden. Die eigenaren verhuren sinds jaar en dag ligplaatsen voor pleziervaartuigen en woonarken, al of niet met medeweten of goedvinden van de voor malige eigenaar van de vaarsloot. Aan alle plezier komt een einde, doordat de nieuwe vaarslooteige- naar aan de bezitters van de boten een huurcontract aanbiedt, waarin tevens wordt bedongen dat de doorvaart van en naar zijn haven open blijft. De landeigenaren, niet ingenomen met omleg ging van de geldstroom, verweren zich door te stellen dat een ge deelte van de vaarsloot tot hun eigendom behoort. Men heeft de oeverlijn verlegd! Er volgt een gerechtelijke procedure. Ter onder steuning van de opgeworpen stellingen wordt aan het Kadaster om een grensuitzetting verzocht. Bij de uitvoering stuit de land meter op onoverkomelijke moeilijkheden zoals: weigering van de toegang tot percelen, het niet mogen plaatsen van grenspalen in de doorvaart, pleziervaartuigen die niet worden verlegd, woon boten die niet kunnen worden verplaatst, het verbod om in het dijklichaam te graven of palen aan te brengen. Moderne meet- en verwerkingsmethoden brengen hier uitkomst. Hierdoor zijn wij in staat een kaart te vervaardigen, waarop zowel de situatie volgens de kadastrale gegevens als de plaatselijke toe stand is aangegeven (fig. 7). Blik in de toekomst Beter dan ooit zijn de regelingen met betrekking tot ons vakgebied in het Nieuw Burgerlijk Wetboek (NBW) en het ontwerp van de Kadasterwet (KW) op elkaar afgestemd. De wet geeft voorbeelden van wat er zoal in de Openbare Registers kan worden ingeschre ven (NBW 3.1.2.2). Is een bepaald rechtsfeit vatbaar voor inschrij ving en kan het van belang zijn dat derden daarvan kennis moeten kunnen nemen, dan is inschrijving dringend gewenst. Blijft inschrij ving achterwege, dan deert zulk een rechtsfeit derden niet (NBW 3.1.2.7). Wettelijke noviteiten zijn o.a.: inschrijving van een vonnis als ware het een akte (KW 26; NBW 3.11.4, 3.11.4a); door de rechter bevolen maatregelen en bewijsopdrachten bij eigendomspretenties als mogelijke belanghebbenden niet zijn verschenen na oproeping (NBW 3.1.2.9); grensvaststellingen door de rechter indien de grens onzeker is, ook al bestaat er geen geschil (NBW 5.4.9). Het actueel houden van de kadastrale gegevens wordt bijwerken genoemd. Bijwerken geschiedt door bijhouding of vernieuwing (KW 54 e.v., respectievelijk KW 75 e.v.). In alle gevallen wordt in de eerste plaats ervan uitgegaan, dat be langhebbenden worden opgeroepen voor aanwijzing. Verschijnen de opgeroepenen niet, of worden tegenstrijdige verklaringen afge legd, dan wordt een bijhouding niet gestaakt (KW 58). Bijhouding vindt onder meer plaats op grond van een inschrijving in de Open bare Registers (KW 55), maar ook in geval van gebiedsuitbreiding door oeververplaatsing (NBW 5.3.9, 5.3.10), dus zonder vooraf gaande inschrijving in de Openbare Registers. Het initiatief daartoe kan uitgaan van een belanghebbende (KW 67) of van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers (KW 71). Vernieuwing is steeds een initiatief-activiteit van het Kadaster, waarbij aan de ambtenaar van deze Dienst (welke functionaris dit ook moge zijn) vergaande bevoegdheden worden toegekend. Hiermee zijn we de cirkel rond. De toekomstige regelingen liggen binnen de sfeer van de Recueil Méthodique. Ik geloof stellig, dat u het antwoord op de gestelde vragen weet te geven. door mr. M. C. Broekhuizen, hoofd afdeling Bewaring en Juridische Zaken van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Utrecht. SUMMARY Renewal of landinformation, a challenge or a necessity After reviewing the history of the Dutch cadastral information system over the last 150 years, some personal aspects are mentioned which will arise in the near future after implementation of the new Code of Civil Law, such as the automation of the cadastral registration and the privatising of (parts of) the civil service. Inleiding Het lijkt alsof de geschiedenis van de vastgoedregistratie zich her haalt. De regeling en registratie van vastgoedgegevens blijkt een proces van lange adem te zijn. Elke vernieuwing op dit punt over leeft een hele generatie. Zodra echter het raamwerk is gebouwd, is het vastgoedsysteem een lang leven beschoren. Waaraan is dit Lezing gehouden op 16 oktober 1987 te Utrecht tijdens het 14e NGL congres. NGT GEODESIA 88 te danken en hoe kunnen we in de nabije toekomst daarop in spelen? In deze laatste lezing van het 14e NGL congres wil ik trachten uit een te zetten hoe het kadastrale vastgoedsysteem zich heeft ont wikkeld tot wat het thans is. Bovendien wil ik u meenemen naar de jaren 90, als naar verwachting het thans lopende proces van vernieuwing in zijn ruimste betekenis goeddeels ten einde is ge bracht en het beheer van het kadastrale vastgoedsysteem tot de dagelijkse zorgen kan worden gerekend. 107 <3rens Volgens kad.reconsh-. besksnd

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 11