verslagen een registratie van publiekrechtelijke belemmeringen van vastgoed; een registratie van de aard, de feitelijke gesteldheid, het ge bruik en de bestemming van vastgoed; het onderbrengen van de baliefunctie voor publiek, bedrijven en instellingen bij de gemeenten. De VNG vraagt de Tweede Kamer verder om er bij de Minister van VROM op aan te dringen een duidelijk verschil te maken tussen zijn coördinerende bevoegdheden bij de vastgoedinformatievoor ziening en zijn verantwoordelijkheid voor het Kadaster. Beleidsbe paling en -uitvoering dienen gescheiden te zijn. De VNG maakt er daarom ernstig bezwaar tegen, dat de voorlopige Raad voor de Vastgoedinformatie wordt gedomineerd door rijksvertegenwoor digers en dat het secretariaat ervan door het Kadaster wordt ge voerd. Zij pleit voor een onafhankelijk secretariaat en een verster king van de gemeentelijke vertegenwoordiging in de RAVI. JAARGANGEN GEODESIA AANGEBODEN Aangeboden: de jaargangen 1 t.m. 25 (1959-1983) van Geode- sia voor een afhaalprijs van f 150, Te bevragen bij: ing. J. W. Hekman, Arnhem, tel. 085-81 68 31. LANDMEETKUNDIGE BUREAUS BUNDELEN ACTIVITEITEN De afdeling Landmeetkunde van Buro Brouwer Leerdam en Land meetkundig Buro Vianen hebben besloten hun activiteiten te bun delen en in het vervolg samen te gaan onder de naam Brouwer Civiele Cultuurtechniek. De afdeling Landmeetkunde staat nu onder leiding van de heer J. L. Krouwel en oefent haar werkzaam heden sedert 1 maart uit vanuit een tweede vestiging van Brouwer Civiele Cultuurtechniek in Hoofddorp (Jupiterstraat 260). Buro Brouwer Leerdam dat sedert de oprichting vier jaar geleden een forse groei doormaakte, betrok nauwelijks een half jaar gele den een nieuw kantoor te Leerdam. Samen met de rentmeesters- en expertisediensten, welke ook gedeeltelijk naar Hoofddorp ver huizen, ontstaat daar een steunpunt van formaat, dat extra activi teiten zal gaan ontwikkelen in de regio's Amsterdam en Noord- Nederland. De detacheringsactiviteiten zullen vanuit Leerdam ge coördineerd blijven, waar ook de andere Brouwer-bedrijven zijn ge vestigd. Ook de uitzendorganisatie van de Brouwer-groep heeft een neven vestiging in Hoofddorp gekregen, waardoor nog beter op vraag en aanbod in de regio kan worden ingespeeld. De uitzendorganisatie is gespecialiseerd in het bemiddelen van kaderpersoneel voor de bouwnijverheid. De trend dat steeds meer kaderpersoneel voor de duur van een project wordt aangetrokken, maakt het specialisme van het bureau zeer waardevol. VESTIGING CONTROLEC TERNEUZEN VERHUISD Op 1 februari jl. is de vestiging van Controlec in Terneuzen ver huisd. Voorheen gevestigd aan de Noordstraat 107 vinden de be- drijfsaktiviteiten vanaf die datum plaats vanuit een modern kan toorpand aan de Zuidlandstraat 34. Het telefoonnummer is: 01150 - 96444 of 01150 - 96812. De verhuizing werd noodzake lijk door een gestage toename van de omzet, gepaard gaand met een evenredige personeelsgroei. Op het ogenblik zijn in Terneuzen ruim 60 medewerkers werkzaam. De bij Controlec Terneuzen vertegenwoordigde technische disci plines omvatten werktuigbouwkunde, civiele techniek, elektro techniek, instrumentatie, telecommunicatie, telematica, landmeet kunde, leidingenregistratie, industriële automatisering, Computer Aided Design en Computer Aided Engineering. Behalve in Terneuen heeft Controlec vestigingen in Amsterdam, Antwerpen (België), Dordrecht, Groningen, Heerlen, Rotterdam, Spijkenisse, Utrecht en Zoeterwoude. Het hoofdkantoor staat in Schiedam. STUDIEMIDDAG VERKENNING GEMEENTEKADASTER „AFSCHRIFT OF COMPLEMENT" Er spelen op dit moment een aantal belangrijke ontwikkelingen rondom de kadastrale informatievoorziening. Gedacht kan worden aan: Automatisering Kadastrale Registratie (AKR); het ontwerp van de Kadasterwet; de tarifering. Deze ontwikkelingen zullen grote gevolgen hebben voor de ge meentekadasters. Onder invloed van deze ontwikkelingen heeft in diverse gemeenten nadere bezinning plaats gehad rondom het Ge meentekadaster. In het Overleg van de Vier Grote Steden is een probleemverkenning over de gewenste situatie van het Gemeente kadaster gereed gekomen. Daarnaast worden in VNG-verband als onderdeel van de vastgoedinformatie bij de gemeenten in een nieuw platform voor de vastgoedinformatie de problemen rondom het Gemeentekadaster aan de orde gesteld. NGT GEODESIA 88 Naar aanleiding van de rapportering organiseren ADRAU (het Overleg op het terrein van Automatisering van de gemeenten Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht), VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten) en VVI (Vereniging voor Vastgoedinfor matie) op 28 maart 1988 de studiemiddag Verkenning Gemeente kadaster „Afschrift of complement". Onder voorzitterschap van prof. dr. ir. M. J. M. Bogaerts zal een aantal sprekers uit de sfeer van gemeente en VNG hun visie op het Gemeentekadaster geven. De studiedag vindt plaats in gebouw Diligentia te Den Haag op 28 maart 1988; aanvang 14.00 uur. Meer informatie bij de VVI, tel 015-78 45 48/78 27 44. UIT DE NIEUWJAARSTOESPRAKEN Het is al bijna traditie geworden, dat NGT Geodesia aandacht besteedt aan de nieuwjaarstoespraken die zijn gehouden bij de grootste op het gebied van de landmeetkunde werkzame diensten in Nederland. We hebben daarom ons oor te luisteren gelegd bij de (hoofd)directeuren van de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat en de Topografische Dienst, maar we starten bij de Faculteit der Geode sie van de TU Delft. Red. Menselijkerwijs gesproken hield prof. ir. J. E. Alberda zijn laatste nieuwjaarstoespraak als dekaan van de Faculteit der Geodesie, omdat hij per 1 september 1988 met emeritaat gaat. Hij stond allereerst stil bij „de produktie" van de Faculteit. In 1987 waren 34 geodetisch ingenieurs afgestudeerd, hetgeen een record be tekende. Aan de andere kant waren er slechts 27 eerstejaars binnengekomen, zodat per saldo het aantal studenten was vermin derd. Voor 1988 verwachtte hij nog meer problemen op dit ter rein, omdat alle studenten die in 1982 of eerder voor het eerst zijn ingeschreven, vóór 1 september a.s. moeten zijn afgestudeerd, willen ze niet onder de restrictieve bepalingen van Minister Deet- man vallen. Deze „afstudeerbult" zal veel van hen zelf en van de staf vergen, zo zei prof. Alberda, maar zal ook het aantal studen ten verder doen verminderen. De onafhankelijkheid van de Facul teit zou hierdoor in gevaar kunnen komen Verder stond prof. Alberda stil bij de op handen zijnde wisselingen in het personeelsbestand. Zo heeft ir. Van Lams weerde per 1 ja nuari 1988 de „wetenschap vaarwel gezegd" en is nu voor zijn volle werktijd secretaris-beheerder, en daarmee de manager van de Faculteit. Naast zijn eigen afscheid vermeldde prof. Alberda ook dat prof. De Haan in het najaar de Faculteit met VUT zal verlaten, zodat de al enige jaren in gang zijnde aflossing van de oudere generatie door jongere opvolgers ook dit jaar zal doorzetten. De hoofdingenieur-directeur van de Meetkundige Dienst, ir. R. Vellema, verbleef in het buitenland, zodat de nieuwjaarstoespraak aldaar werd uitgesproken door zijn plaatsvervanger ir. L. C. Vos. Deze stond allereerst stil bij de verhuizing en verbouwing, waar door de MD zal beschikken over een gemoderniseerd gebouwen complex, dat ook het oude Geodesiegebouw van de TH aan de Kanaalweg omvat. Andere onderwerpen die hij aanroerde, waren o.a. een strategienota waarin de grote lijnen voor de toekomst van de MD worden vastgelegd (N.B. Bijna iedere overheidsdienst is op het moment met een dergelijke nota bezig red.) en de af slanking, waarover direct meer. Als „wapenfeiten" bij het onder zoek werden onder meer vermeld de software-ontwikkeling ten behoeve van een actieve deelname van de MD aan het maat schappelijk zo relevante bodemdalings- c.q. zeespiegelrijzings- onderzoek en de komende bouw van een nieuw lodingssysteem. Bij het produktiewerk was o.a. de overgang van de Laser Display op het nieuwe IGS van belang. Een werkdag later hield de directeur-generaal van de Rijkswater staat, ir. J. van Dixhoorn, zijn nieuwjaarsrede. Evenals de heer Vel lema hoopt hij in 1988 gebruik te maken van de VUT-regeling. Het streven is, dat vóór de zomer de beide opvolgers bekend zijn. Ir. Van Dixhoorn haalde aan, dat aan de minister is meegedeeld, dat „krimpen" tot 8800 medewerkers in 1990 niet realiseerbaar is met de huidige middelen, voorzieningen en toezeggingen. Rijks waterstaat kan moeilijk omgaan met de gevolgen van de afslan king: „In de praktijk blijkt, dat medewerkers hun vrije tijd geven en extra uren maken om de verantwoordelijkheid zoals zij die zien in te kunnen blijven vullen. Uiteraard kan een dienstleiding voor een dergelijk plichtsbesef en verantwoordelijkheidsgevoel alleen maar waardering en respect hebben. Goed sociaal beleid eist van de dienstleiding, dat soms medewerkers tegen zichzelf worden be schermd", zo stelde hij. 113

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 17