Naast krimp staat echter ook uitbreiding te wachten: integratie van de essentiële overheidstaken van de Rijksdienst IJsselmeer- polders en de Rijkswaterstaatsdirectie Zuiderzeewerken zal leiden tot de nieuwe directie Flevoland (N.B. Ook het Kadaster studeert op een nieuwe provinciale directie Flevoland, welk gebied nu nog vanuit het kantoor Zwolle wordt bediend red.). Hiermee zijn we gelijk beland bij de nieuwjaarstoespraak van mr. ir. C. J. Remijnse op de hoofddirectie van het Kadaster. Hij hield zijn gehoor voor, dat het Kadaster thans woelige tijden kent. Priva tisering en afslanking zijn een politiek gegeven, zo zei hij, waarbij het laatste met behoud van werkgelegenheid binnen of buiten het Kadaster kan geschieden mits het eerste slaagt! Anders zou de werkgelegenheid van 100 200 medewerkers niet kunnen worden gegarandeerd, hetgeen een immens probleem zou be tekenen. Vervolgens stond hij stil bij de stabilisatie van de vastgoedmarkt, waarover het Kadaster juist bekend had gemaakt dat het aantal geregistreerde koopakten nu weer het niveau van de jaren 1979/ 1980 had bereikt. De notarissen blijken hierbij zeer snel aan de telefax te wennen; reeds meer dan 25% van de verstrekte inlich tingen (dit is ongeveer 650 0000 berichten) gaat via dit medium. Ook bleef niet onvermeld, dat de Kadastertarieven voortaan ook voor overheidsorganen gaan gelden in het streven naar volledige kostendekkendheid. Grootgebruikers, zoals gemeenten, krijgen nog wel 40% korting, maar de enige die niet voor de kadastrale informatie hoeft te betalen, is de Rijksbelastingdienst. Tot slot keerde de heer Remijnse weer terug naar de personele aspecten. Hij zei, dat voor 1987 het bekende gezegde „Als het onweert in Januaar, dondert het 't hele jaar" gegolden had, omdat in januari 1987 de 18% afslanking werd opgelegd. Hij bracht daar om zijn boodschap voor 1988 naar het personeel met drie slogans: „Houdt moed", „Verandering moet" en „De schouders er onder". Het eerste gold o.a., omdat de functie van het Kadaster in de maatschappij niet ter discussie staat, en omdat in 1988 de behandeling van de Kadasterwet in het Parlement het Kadaster een solide wettelijke basis zal geven. „Verandering moet", door onder meer automatisering, de bijstelling van de (organisatiestruc tuur in de provinciale directies en een veel hogere uitbesteding, zo dat een 40-jarige loopbaan bij het Kadaster zonder tussentijdse in grijpende wijzigingen, definitief verleden tijd is, waarmee de oproep voor „de schouders er onder" ook is verklaard. In dit kader werd ook de aankondiging gedaan voor een derde lid van de hoofddirectie, de heer J. Besemer; zie NGT Geodesia 1988, p. 29. Ook bij de Topografische Dienst kwam in de nieuwjaarstoespraak de afslanking aan de orde. De directeur, drs. P. W. Geudeke, keek terug op het bekend worden van een bijdrage van de TDN aan de afslanking, de actie die daartegen was gevoerd en het feit dat dit niet heeft mogen baten: een voorlopig afslankingsplan gebaseerd op 12% inkrimping. De TDN heeft daarin helaas ook moeten kie zen voor een vermindering van de dienstverlening aan derden (zie NGT Geodesia 1987 no. 12, p. 526). Een mogelijke privatisering is daarmee van de baan. De kaartverkoop is volgens de heer Geudeke op ongeveer het zelfde peil als in 1986 gebleven; wel steeg de omzet van druk opdrachten met 20%. Eén van de produkten daarvan was het ver schijnen van de Topografische Atlas 1 50 000 (zie NGT Geode sia 1987 no. 4, p. 146). Voor de toekomst stond de heer Geudeke vooral stil bij de behoefte aan produkten van de TDN vanuit het militaire apparaat en de nieuwe technologieën die nodig zijn, meer algemeen de automatisering. Ten aanzien van het eerste is ge bleken, dat de kaart 1 25 000 voor speciale militaire doeleinden onmisbaar is. De andere nadrukkelijke vraag was: welke behoefte Defensie heeft aan digitale Igeografischegegevens. Daarmee staat of valt de verdere voortgang van de automatisering binnen de TDN. In dit kader noemde hij ook de activiteiten van de firma Tele-Atlas die de kaart 1:10 000 digitaliseert voor het Philips autonavigatie systeem CARIN, zonder toestemming van de TDN. (N.B. De vraag is of hier sprake is van een schending van het auteursrecht. Op dit moment wordt een gerechtelijke procedure tegen Tele-Atlas over wogen red.). Allen besloten natuurlijk hun toespraak met het uitspreken van de beste wensen voor alle medewerkers voor 1988! MIJLPAAL IN GBKN-ZEELAND Vrijdagmiddag 15 januari 1988. Buiten is het druilerig en somber, maar in de kantine van de dienst Openbare Werken te Terneuzen is het licht en feestelijk. Feestelijk ter gelegenheid van de onder tekening van drie GBKN-overeenkomsten. Nadat de stuurgroep GBKN-Zeeland de laatste plooien heeft glad gestreken, staat niets de ondertekening meer in de weg. Deze ondertekening mag worden gezien als een mijlpaal in de nog korte 114 geschiedenis van de GBKN-Zeeland. Na jaren van moeizaam onderhandelen ligt nu een raamovereenkomst ter ondertekening op tafel. In de raamovereenkomst is de bereidheid vastgelegd van de participanten, te weten PTT, PZEM, WMZ en het Kadaster om in principe de vervaardiging van de grootschalige basiskaart van Nederland voor de provincie Zeeland te realiseren; tevens wordt de bijhouding van bedoelde basiskaarten geregeld. Het streven is om over een periode van 10 jaar ongeveer 17 500 ha per jaar aan te pakken. Dat deze gebeurtenis in Terneuzen plaatsvindt, is hierin gelegen dat tegelijk met de ondertekening van de raamovereenkomst, de vervaardigings- en bijhoudingsovereenkomst voor het projekt Ter neuzen worden ondertekend. In dit projekt is de gemeente Terneu zen medeparticipant. Voor de ondertekening van de drie overeen komsten zijn uitgenodigd de heren mr. ir. C. J. Remijnse, hoofddi- rekteur van het Kadaster, P. R. M. Jansen, direkteur PTT Telecom municatie, distrikt Breda, ir. F. H. M. Deurvorst, bedrijfsdirekteur van de PZEM, ir. P. Stoter, direkteur WMZ en C. Ockeloen, burge meester van de gemeente Terneuzen. Verder heeft de gemeente Terneuzen ook vertegenwoordigers van de Zeeuws-Vlaamse ge meenten, waterschappen en het havenschap uitgenodigd. Gezien de opkomst is hieraan op ruime schaal gehoor gegeven. Na de ondertekening worden door de direkteur van de dienst Openbare Werken ing. J. J. Huigh de sprekers aangekondigd. Hij maakt zelf van de gelegenheid gebruik om een dankwoord uit te spreken en vast te stellen dat de GBKN in digitale vorm juist op tijd komt nu bij zijn dienst de automatisering start. De eerste spreker, wethouder van de gemeente Terneuzen W. Gosselaar, legt in zijn toespraak de nadruk op het belang dat de gemeente Terneuzen heeft bij de realisering van het GBKN-projekt Terneuzen. Hij toont zich verheugd met de inpassing van de GBKN in het automatiseringsproces bij zijn gemeente. Hij ziet dit proces als het aanbreken van een nieuwe tijd. Geen hobbyisme, maar een noodzakelijke technische vernieuwing. De GBKN mag worden ge zien als een schakel in de interne en externe informatie-overdracht. Uniformiteit in de gegevens biedt goede en betrouwbare uitwisse lingsmogelijkheden. Voor intern gebruik ontstaan meer en betere mogelijkheden bij het ontwerpen van bestemmingsplannen, het ontwerpen, uitvoeren en beheren van civiel technische werken en het beheer van een vastgoedsysteem. Ook voor bestuurlijke en be leidsbepalende doeleinden zal de informatie beter en sneller be schikbaar zijn. „In Nederland zit 1 250 000 kilometer aan kabels en leidingen in de grond met een waarde van 30 miljard gulden; jaarlijks wordt er bij graafwerkzaamheden voor zo'n 150 miljoen gulden schade aangericht". Zo begint mr. ir. C. J. Remijnse, hoofddirekteur van het Kadaster, zijn toespraak. Hij geeft aan hoe belangrijk het is om een goed opgezette leidingenregistratie te hebben. De Raad voor Vastgoedinformatie (RAVI) gaat minister E. Nijpels van VROM daaromtrent binnenkort adviseren. Ook met betrekking tot de waardebepaling van het onroerend goed zal de RAVI advies uit brengen. De RAVI acht het wenselijk te komen tot één waardebe paling voor het onroerend goed, hetgeen een aanzienlijke kosten besparing zal opleveren. Bij de realisering van beide adviezen zal de GBKN als drager van basisgegevens een belangrijke rol spelen. Zeker nu de basisgege vens in digitale vorm worden aangeleverd. Doordat op het terrein van de GBKN nutsbedrijven, gemeenten en kadaster elkaar vinden, wordt voldaan aan de coördinatiegedachte, die zo'n belangrijk ele ment vormt in onze complexe maatschappij. Het voorkomt on doelmatigheid en doublures. Imnmers gegevens worden éénmaal verzameld, informatiesystemen worden op elkaar afgestemd en gebruikmaking van eikaars faciliteiten behoort tot de mogelijk heden. Namens de nutsbedrijven voert ir. P. Stoter, direkteur WMZ het woord. Hij prijst zich gelukkig te kunnen constateren, dat door een goede samenwerking veel tot stand is gekomen. Want naast ondertekening van raam- en vervaardigingsovereenkomst is ook de bijhoudingsovereenkomst ondertekend en wél nog voordat de eerste kaarten zijn vervaardigd. Het geeft aanleiding er alle ver trouwen in te hebben dat de participanten in staat zullen zijn de GBKN aktueel te houden. Daarvoor dient echter wel grote aan dacht besteed te worden aan het „was-wordt" probleem. Dat wil zeggen het op een duidelijke en werkbare manier aangeven van de mutaties in het GBKN-bestand. Voor de nutsbedrijven zijn groot schalige kaarten een noodzakelijk hulpmiddel voor een verant woord beheer van de infrastruktuur. Gelet op de vitale betekenis van de leidingen voor nutsbedrijven dient de uiterste zorg besteed te worden aan aanleg en instandhouding van het leidingen bestand. Daarvoor zijn grootschalige kaarten, waarop de ligging van de leidingen nauwkeurig is aangegeven, van groot belang. Wellicht zullen we door vruchtbare samenwerking in de komende tien jaar de resterende GBKN's kunnen vervaardigen. NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 18