Het kadastrale vastgoedsysteem in het kader van het Nieuw Burgerlijk Wetboek en de Kadasterwet*) door prof. mr. P. de Haan, hoogleraar aan de Faculteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft. SUMMARY The cadastral landinformation system in relation to the new Code of Civil Law The progress of the set up of a new Code of Civil Law by the government recently being assured, 40 years after Prof. Meyers accepted to make it, the way for a new Cadastral Law is open. By means of his personal shopping list Prof, de Haan proposes to amend the coming Cadastral Law in relation to specific juridical aspects, the advisory Council for Landinformation, the position of the municipalities and the municipal cadastral system, the administrative land-reallotment procedure and the registration of facility conduit-pipes. Prof, de Haan pleas for a closer cooperation between the Central Cadastral Office and the municipalities. Inleiding Vreugde der wet Degenen onder u die beschikken over een goede agenda, dat wil zeggen een agenda waarin naar goed gebruik naast de christelijke ook de joodse feestdagen staan vermeld, zullen reeds tot de ont dekking zijn gekomen, dat wij vandaag*) het feest vieren van de vreugde der wet. Hoewel ook voor mij persoonlijk de vreugde van de thora verre uitgaat boven die welke men over het nieuwe Burgerlijk Wetboek (NBW), de Kadasterwet en andere hiermee samenhangende wetgeving mag koesteren, wil ik niettemin deze wetgeving in het licht van de vreugde der wet bezien. Commissie van Wijzen Om te beginnen wil ik er dan mijn verheugenis over uitspreken, dat sinds begin 1987 de voortgang van de invoering van het NBW en de daarmee nauw verbonden Kadasterwet is verzekerd. Het heeft nog even gespannen, doordat in het regeerakkoord voor het zitten de kabinet een passage was opgenomen over een Commissie van Wijzen die binnen vier maanden het kabinet moest adviseren over de voortzetting van de invoering van de Boeken 3, 5 en 6 [1]. Wel nu, de Minister van Justitie liet er geen gras over groeien en kon al op 30 januari 1987 het schriftelijk advies van de commissie aan bieden aan de Tweede Kamer [2], Met de van hem bekende welsprekendheid verklaarde het kamerlid Wolffensperger (D66) blijkens het verslag van een mondeling overleg op 29 april de passage uit het regeerakkoord destijds met een zekere treurnis te hebben bezien [3]. Bij het lezen van het rap port van de Commissie van Wijzen was die treurnis echter aldus het verslag omgeslagen in grote bewondering; hij besefte toen, dat de meer genoemde passage moet worden beschouwd als een meesterzet van degenen die het NBW zo spoedig mogelijk inge voerd willen zien, nu het rapport van de commissie het meest hel dere, duidelijke en uitgesproken pleidooi voor invoering van het NBW is, dat hij de laatste tien jaar onder ogen had gekregen. Met de al even bekende minzaamheid die het kamerlid Van der Burg (CDA) eigen is, verklaarde deze in dankbaarheid de door Wolffensperger aan de passage in het regeerakkoord gegeven kwalificatie „meesterzet" te aanvaarden |4j. Hijzelf was namelijk, te zamen met het VVD-kamerlid Korthals (niet te verwarren met de Minister van Justitie Korthals Altes), de geestelijke vader van de omstreden passage. Tijdschema In ieder geval is nu, veertig jaar nadat prof. Meijers de opdracht voor het NBW aanvaardde, het pad voor een snelle invoering van het vermogensrecht definitief geëffend, nadat eerder het perso nen- en familierecht en het rechtspersonenrecht van kracht wer den. Het tijdschema voor de verdere behandeling van de Invoe ringswetgeving NBW, waartoe ook de Kadasterwet behoort, is op 3 april 1987 bij brief van de Vaste Commissie voor Justitie vast gesteld [5]. Volgens dat schema zal het eindverslag met betrek king tot de Kadasterwet op 17 november 1987 tot stand komen. Begin mei 1988 volgt dan een UCV (Uitgebreide Commissieverga dering) over de Kadasterwet, waarbij de nodige amendementen kunnen worden ingediend. Een jaar daarop zal ook de UCV over het laatste deel van de Invoeringswet worden gehouden, zodat de parlementaire behandeling van het geheel kan worden afgerond. De Kadasterwet zal dan waarschijnlijk al zijn aanvaard. Uitvoeringsregelingen De minister heeft aan de Kamer toegezegd voor de invoerings datum een op een duidelijk aanwijsbaar moment aanvangende ter mijn van twee jaar te zullen hanteren. Men krijgt dus nog voldoen de tijd om het eventuele Kadasterbesluit en de verdere uitvoerings regelingen op tijd vast te stellen. Volgens een brief van de VNG (Vereniging Nederlandse Gemeenten) aan de Tweede Kamer van februari 1983 over de kort tevoren ingediende Kadasterwet wordt in de 116 artikelen van het ontwerp 19 maal gesproken over uit voeringsvoorschriften bij Algemene Maatregelen van Bestuur en zelfs 61 maal verwezen naar uitwerkingen die door de minister in een latere fase zullen worden vastgesteld. Er valt dus voor de heer Henssen en de zijnen nog wel wat te doen. Zij moeten nog 80 uit voeringsregelingen maken. Wenseniijstje Bij een feest als dat van de vreugde der wet behoort ook, dat men de nodige wensen kan doen. Behalve goede wensen aan de heer Henssen bedoel ik hier ook eventuele amendementen op NBW en Kadasterwet en zelfs wensen met betrekking tot de uitvoerings regelingen en andere wetten die met het functioneren van het Kadaster nauw verbonden zijn. Ik geef nu alvast een overzicht van het wenseniijstje dat ik straks bij de feestcommissie zal inleveren en wel ten aanzien van: NBW: 1Vervanging kettingbedingen door kwali tatieve verplichtingen. 2. Aangaan koopovereenkomst bij nota riële akte. Kadasterwet: 3. Vervanging RAVI door coördinatiecom missie en adviesraad. 4. Regeling gemeentekadaster in Kadas terwet. 5. Taakverdeling tussen gemeenten en Ka daster ten aanzien van a. waardebepaling onroerend goed; b. registratie publiekrechtelijke rechts toestand; c. gebruiksregistratie. 6. Inschakeling notaris bij vernieuwing. Uitvoerings regelingen: Lezing gehouden op 16 oktober 1987 te Utrecht tijdens het 14e NGL congres. 98 7. Gebruik kadastrale kaart in rechtsver keer. 8. Koppeling grafische conversie en ver nieuwing. Andere wetten: 9. Administratieve ruilverkaveling. 10. Stedelijke herverkaveling. 11Leidingenregistratie. Vreugde Kadasterwet Voordat ik dit boodschappenlijstje ga afwerken, wil ik degenen onder u die er tegenop mochten zien dit alles op de voet te gaan NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 2