van stemrecht en omslagplicht van pachters in waterschappen een systeem van pachtersregistratie voorgeschreven door het waterschap zelf, op basis van door de grondkamer te verschaffen gegevens [31]. leder waterschap moet nu voor zichzelf maar zien hiermee gereed te komen, terwijl het natuurlijk veel eenvoudiger zou zijn, dat de desbetreffende gegevens tegelijk met de overige kadastrale gegevens door de Dienst van het Kadaster en de Open bare Registers zouden worden aangeleverd. De waterschappen kunnen een dergelijke dienstverlening heel goed betalen, net zo goed als zij dat straks voor de eigendomsgegevens zullen moeten doen. Met de belasting achter de hand is de financiering geen pro bleem. Dit geldt trouwens ook voor de waardebepaling. Dit soort nieuwe taken kan het Kadaster met een gerust hart op zich nemen. Kostendekking is bij voorbaat verzekerd. Hetzelfde geldt voor de huurdersregistratie met het oog op de gemeentelijke onroerend-goedbelasting, hoewel dat meer een taak lijkt voor het gemeentekadaster. Notariële akte van vernieuwing Tot zover mijn wensen wat betreft de samenwerking tussen ge meenten en Kadaster. Ik kom nu op de al even belangrijke verhou ding tussen notariaat en Kadaster. Deze wordt in de Kadasterwet belangrijk verstevigd, doordat het aantal verplichte of facultatieve inschrijvingen sterk wordt vermeerderd. Meestal is daarvoor een notariële akte of verklaring vereist, hoewel daarnaast ook gerech telijke stukken en overheidsbesluiten van belang zijn [32]. In één geval echter wordt gewerkt met een stuk van het Kadaster zelf, namelijk bij de vernieuwing, terwijl dit toch een uiterst belangrijke ingreep in de rechtstoestand is. Als juridische uitkomst van deze ambtshalve vernieuwing van kadastrale gegevens wordt ingevolge art. 78 door een daartoe aangewezen ambtenaar een proces verbaal van vernieuwing opgemaakt. Dit stuk wordt vervolgens in geschreven in de openbare registers om na tien jaar op basis van een soort verjaring ook volledige rechtskracht te verkrijgen. Van notariële zijde zijn tegen deze regeling nogal wat bezwaren in gebracht, die ook in het voorlopige verslag en de Memorie van Antwoord uitvoerig aan de orde komen [33]. Zij komen er kort ge zegd op neer, dat via een ambtelijke procedure en dus buiten partijen om wijziging wordt gebracht in de weergave van de rechtstoestand in openbare registers en kadastrale boekhouding. Ik denk dat dit bezwaar gemakkelijk kan worden ondervangen door de suggestie van de Broederschap te volgen, om in plaats van een proces-verbaal een notariële akte van vernieuwing te doen opmaken en in te schrijven (naar analogie van de akte van toe deling bij de herverkaveling, die toch in wezen ook een vorm van vernieuwing is). Het verschil in rechtsgevolg kan daarbij gehand haafd blijven. Wensen ten aanzien van de uitvoeringsregelingen Kadastrale kaart Op de grens van de Kadasterwet en de daaruit voortvloeiende uit voeringsregelingen ligt de problematiek van het gebruik van de kadastrale kaart in het rechtsverkeer. In de loop der tijden zijn van wetenschappelijke zijde tal van suggesties aangedragen om tot een verbetering van dit gebruik en de daarmee samenhangende controle op een juiste grensligging te komen. Zij variëren van een verplichte overlegging bij de inschrijving van een extract van de kadastrale kaart met daarop een macro-omschrijving van een eventuele nieuwe grens, die dan later wordt vervangen door de op het terrein aangewezene [34] tot het aan partijen toezenden van een kaart in het kader van de kadastrale bijhoudings- en ver nieuwingsprocedure [35]Met dit laatste is de regering het eens blijkens art. 81 van de Kadasterwet, (met name voor zover me tingen hebben plaatsgevonden), maar niet met het eerste [36]. Toevoeging aan akte De regering wil het aan de praktijk, en met name aan de notaris, overlaten of men het nodig acht de omschrijving in de akte te ver binden aan of nog te verduidelijken met een aan die akte gehecht extract van de kadastrale kaart, die dan aan ministeriële voor schriften moet voldoen. De Memorie van Antwoord verwijst daar bij naar het bekende arrest van HR 9 december 1983, NJ 1984, 342 in de zaak Van Popering, waarbij een kavel als gevolg van een foutieve omschrijving in de akte maar liefst acht meter te veel oostwaarts was getekend. Zowel in deze zaak als in die van het arrest van 2 februari 1987, NJB 1987, p. 356 e.v. (waarin het ging om een landtong die wel te goeder trouw in bezit werd geno men, maar buiten het overgedragen kadastrale perceel viel) had den alle moeilijkheden door raadpleging van de kadastrale kaart bij de overdracht kunnen worden voorkomen. Ik blijf dan ook onver kort voorstander van toevoeging van deze kaart aan de akte. NGT GEODESIA 88 Conversie en vernieuwing In mijn ogen is de kadastrale kaart zo belangrijk voor rechtsverkeer en rechtszekerheid, dat zij zo snel mogelijk moet worden ver nieuwd. Uiteraard gebeurt dit al in gebieden waar enige vorm van land- of stadsinrichting plaatsvindt. Dat is op wat langere termijn beschouwd toch al de helft van het Nederlands grondgebied. De vraag is echter: wat doen wij met die andere helft? Hermeten, her- karteren of enkel toepassen van grafische kaartconversie? In het laatste geval worden de kadastrale grenzen uitsluitend met behulp van een grootschalige basiskaart en de in het archief aanwezige gegevens op een nieuwe kaart overgebracht, zonder dat de onder linge ligging van topografie en kadastrale grenzen voldoende aan de werkelijke situatie wordt getoetst. Prof. Koeman acht de com binatie GBKN-kadastraal plan om die reden hoogst twijfelachtig en meent zelfs, dat bij grafische conversie in Nederland in een gigan tische omvang valsheid in de kartografie zal worden bedreven [36], Koppeling Nu schrik ik als jurist tegenwoordig niet meer zo van valsheid in geschrifte en nog minder van valsheid in de kartografie. Wel ben ik met de heren Koen en Polman van mening, dat grafische con versie waar nodig moet worden gecombineerd met herkartering en zelfs met hermeting [37], Hiertoe zou een koppeling moeten wor den aangebracht tussen conversie en vernieuwing op basis van de Kadasterwet in die zin dat, zodra een vergelijking tussen topo grafische en kadastrale grenzen daartoe aanleiding geeft bij de conversie, een reconstructie van beide in het terrein moet plaats vinden. Daarbij kan dan de werkelijke grens op aanwijzing van par tijen opnieuw worden ingemeten. Deze koppeling kan in het door mij aldus genoemde Kadasterbesluit worden gelegd, nu volgens art. 75 van de wet bij Algemene Maatregel van Bestuur wordt be paald in welke gevallen het Kadaster bevoegd is tot vernieuwing van kadastrale gegevens. Zo'n vernieuwing kan blijkens de betref fende wettelijke bepalingen evengoed perceelsgewijs als gebieds- gewijs plaatsvinden. Wensen ten aanzien van andere wetten Administratieve ruilverkaveling Over mijn wensen ten aanzien van andere wetten zal ik kort zijn. Zij betreffen allereerst de administratieve ruilverkaveling, door de regering nog altijd omslachtig „Ruilverkaveling met een Admini stratief Karakter" (RAK) genoemd. Ik kan mij voorstellen, dat men mij na de parlementaire behandeling van de Landinrichtingswet nog altijd een rakker vindt, maar in ieder geval wordt het tijd voor de officials om toe te geven, dat de administratieve ruilverkaveling bezig is een succes te worden. In de provincie Zeeland, die mij destijds het meest steunde bij pogingen deze landinrichtingsvorm een plaats in de wet te geven, zijn al meer dan 10 000 ha. in voor bereiding, terwijl wel voor 30 000 ha. is aangevraagd. Ook andere provincies, zoals Gelderland, Friesland en Noord-Holland, beginnen belangstelling te tonen, hoewel de Centrale Landinrichtingscom missie naar mijn mening ten onrechte hier de boot nog afhoudt [38], In feite is het namelijk volstrekt duidelijk, dat de administratieve vorm van ruilverkaveling, die uitsluitend of overwegend uit herver kaveling met bijbehorende kavelaanvaardingswerken bestaat, op den duur in ons land minstens zo belangrijk zal worden als de inte grale. Men kan het ook zo zeggen: eens in de 25 jaar is een admi nistratieve ruilverkaveling nodig en eens in de 75 jaar een inte grale, want de infrastructuur hoeft niet zo vaak te worden ver nieuwd, terwijl grondruil vanwege de versnippering door het rechtsverkeer telkens weer nodig is. Bij de komende evaluatie van de Landinrichtingswet moet daarom opnieuw worden bekeken of niet een aparte titel aan deze vereenvoudigde vorm van landinrich ting moet worden gewijd [39]. Ook moet het Structuurschema Landinrichting meer ruimte voor toepassing bieden, ook binnen de zgn. beleidskaan [40]. Stedelijke herverkaveling Ten aanzien van de stedelijke herverkaveling als methode van stadsvernieuwing hoop ik ooit nog eens een vergelijkbare door braak in wetgeving en praktijk te mogen waarnemen, hoewel het nog lang niet zover is. Nadat dezerzijds met veel moeite over eenstemming was bereikt met het departement over een vooront werp van wet met Memorie van Toelichting [41 heeft nu de VNG in zoverre roet in het eten gegooid, dat zij niet voelt voor een apar te regeling in de Wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing, doch hoogstens voor een inbouw van wat zij noemt de goede elemen ten uit het wetsvoorstel in respectievelijk Woningwet en Onteige ningswet [42]. Evenals de wetenschappelijk directeur van het Instituut voor Bouwrecht, mr. P. G. A. Noordanus, die tevens de motor is achter 101

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 5