Gegevensbanken Dit zijn verzamelingen van gegevens. Net zo min als bij de vorige term zal ik hier een definitie geven van deze term. In plaats van de ene symboolcombinatie te vervangen door een meer omvangrijke, geef ik er de voorkeur aan het begrip gegevensbanken inductief te verduidelijken door er een aantal op te sommen waarmee u be kend mag worden verondersteld (fig. 3): GEGEVENSBANKEN veldwerkarchief meetboekje openbare registers kadastrale leggers GBKN bevolkingsregister Fig. 3. Dit zijn allemaal verzamelingen van iets dat in het spraakgebruik gegevens, informatie of data wordt genoemd. Binnen de informati ca (zie hierna) is inmiddels de behoefte ontstaan om het woord gebruik iets aan te scherpen door de termen „gegevens" en „in formatie" in relatie tot elkaar preciezer te definiëren, waarbij ech ter nauwelijks relatie is gezocht met de wiskundige definities op dit punt. Het resultaat is een aantal uiteenlopende en onderling niet consistente omschrijvingen, die hoofdzakelijk overeenstemmen op het punt dat gegevens nodig zijn om informatie te verkrijgen. Er wordt echter voorbijgegaan aan het voor de informatica belangrij ker feit, dat er veel informatie nodig is om een gegeven te ver krijgen. Technologie Met de term technologie wordt gerefereerd aan de materiële vorm, waarin de gegevensverzamelingen zich manifesteren en de rand voorwaarden, die deze vorm oplegt aan de mogelijkheden tot het manipuleren van de gegevensverzamelingen. Vooral dit laatste is belangrijk. Gegevensverzamelingen ontlenen hun bestaansrecht aan de wens tot manipuleren. Zij dienen om beperkingen die de werkelijkheid ons oplegt met betrekking tot tijd en plaats, te door breken. „Gegevens" horen bij „dingen", maar zijn ervan losge maakt. In laatste instantie zijn de „dingen" hun eigen gegevens bank. Dezelfde voordelen die gegevensbanken hebben ten opzich te van de werkelijkheid, hebben zij voor de communicatie: een ge gevensbank maakt communicatie mogelijk zonder beperkingen van tijd en ruimte. De prijs die hiervoor moet worden betaald, bestaat uit het ontaarden van oorspronkelijke dialogen in series monologen. Zoals ik eerder heb betoogd, houdt dit risico's in voor het correct overkomen van de boodschap. Als voorbeelden van verschillende soorten informatietechnologie kunnen worden ge noemd: Stonehenge, een topografische kaart, een knoop in een zakdoek. Informatica Hoewel in het kader van deze lezing dit het minst belangrijke woord van de titel is, mag het vanwege zijn psychologische lading niet worden gemist. Over de juiste inhoud van het begrip zal wor den gediscussieerd, totdat het geld uit de informatica stimulerings plan-pot op is. In het kader van deze lezing verwijst de term naar een nieuwe (ongeveer 40 jaar oude) technologie die met betrek king tot gegevensverzamelingen van belang is. In het voorgaande is de technologie van de gegevensbanken ver bijzonderd, omdat dit aspect de afgelopen decennia het meest ingrijpend is veranderd. Voor het overige zijn de kenmerken van gegevensbanken hetzelfde gebleven. Hieruit volgt, dat de functies die welke technologie dan ook ten behoeve van gegevensbanken moet ondersteunen, eveneens onveranderd zijn gebleven. Gege vens moeten kunnen worden bewaard; een verzameling van op geslagen gegevens moet kunnen worden uitgebreid of ingekrom pen; de onderlinge consistentie van de gegevens moet gewaar borgd blijven naast de juistheid van de individuele gegevens. Kort om, de eisen die de afgelopen eeuwen aan gegevensverzamelin gen zijn gesteld, blijven bij deze nieuwe technologie ongewijzigd en zullen voor de rest van deze voordracht als bekend worden ver ondersteld. De meerwaarde van de gecomputeriseerde technolo gie moet worden gevonden in het feit dat gegevensverzamelingen goedkoper en/of sneller kunnen worden gemanipuleerd, dat hier door bestaande verzamelingen voor nieuwe doeleinden kunnen worden ingezet, of dat het economisch verantwoord wordt nieu we gegevensverzamelingen op te zetten. Voordat ik overga tot een nadere analyse van het verschil tussen de conventionele gegevensbanktechnologie en de informatica, wil ik eerst nog een paar opmerkingen kwijt over de verschillende functies die de technologie moet vervullen met betrekking tot gegevensbanken; deze zijn opgesomd in fig. 4. De functies „toe voegen", „wijzigen" en „verwijderen" zijn triviaal met betrekking tot het gebruik van een gegevensbank en kunnen vanuit dit ge zichtspunt onder één noemer worden gebracht. Vanuit de integri teit van de gegevensverzameling zijn het allesbehalve gelijksoorti ge functies. Is het bij een „toevoeging" redelijk eenvoudig vast te stellen dat de inhoud van de gegevensverzameling niet gecorrum peerd is, bij „wijziging" of „verwijdering" kan zo'n vaststelling heel wat voeten in de aarde hebben. Bij het gebruik van gegevens verzamelingen of de toepassing van de informatica hierop, wordt dit verschil niet altijd voldoende onderkend. Hetzelfde geldt voor de volgende twee functies, het „opslaan" en het „relateren", die middels een technologie moeten worden geïmplementeerd. Op slaan is eenvoudig. Het opslaan in relatie tot de omgeving levert heel wat problemen op. Ook met dit onderscheid wordt bij het ont werpen en implementeren van gegevensbanken te optimistisch omgesprongen met als direct gevolg de verspilling van veel geld, tijd en reputaties. Het mag dan ook geen verbazing wekken, dat de meeste eer valt te behalen met de overgebleven functies „se lecteren" en „presenteren". Zowel in de oude als nieuwe techno logie moeten deze functies het hele produkt verkopen en het lukt helaas ook nog. FUNCTIES toevoegen wijzigen verwijderen opslaan relateren selecteren presenteren Fig. 4. Steeds spectaculairdere presentatieprogramma's verschijnen op de markt, waarbij impliciet wordt gesuggereerd dat de minder zichtbare overige functies van het pakket van eenzelfde kwaliteit zijn. Dat dit geen specifiek informaticaprobleem is, kan het best worden geïllustreerd door een verwijzing naar de produkten van de vroegere en de meer recente kartografie. Ik heb vaker de topogra fische kaart van Zwitserland dan van het Hollands-Utrechtse veen- weidegebied als behang dienst zien doen. Om het verschil tussen de conventionele en de nieuwe gegevens banktechnologie zo duidelijk mogelijk aan te geven in termen van gevolgen voor de gebruiker, maak ik gebruik van het eerder aange geven onderscheid tussen opslag en presentatie, tussen geheu genmedium en presentatiemedium. Onder opslag versta ik het be waren van de inhoud van gegevensverzamelingen, onder presen tatie het zichtbaar maken van deze inhoud. De eerste opmerking die kan worden gemaakt, is dat de wijze van presentatie bij beide technologieën dezelfde is: kleurveranderingen en de vorm van symbolensets op min of meer platte oppervlakken. Deze constatering heeft weinig schokkends. De presentatievorm is tenslotte de interface met de gebruiker van de gegevensbank en deze is niet merkbaar veranderd met betrekking tot de hem ter be schikking staande zintuigen. Het verschil tussen de twee technologieën moet derhalve worden gevonden in de opslag. Het opslagmedium van de conventionele gegevensbanktechnologie wordt gevormd door de eerdergenoem de platte oppervlakken. Verzamelingen van deze oppervlakken kunnen worden gebundeld tot grotere eenheden als boeken, leg gers, mappen, kaartenbakken en verder tot kasten, bibliotheken en archieven. De nieuwe technologie stelt hier oppervlakken tegen over, voorzien van elementen die in slechts twee toestanden kun nen verkeren, meestal aangegeven door de symbolen 0 en 1, wel ke machinaal (computer) kunnen worden aangebracht en herkend. Binnen deze technologie kunnen weer onderverdelingen worden aangebracht met betrekking tot de wijze van vastlegging: magnetisch (tapes, disks, floppies) optisch (CD-ROM, beeldplaat) solid state (RAM, ROM, EPROM). Voor de verdere voordracht zijn de fysieke verschillen tussen de twee technologieën niet van belang. Wat mijns inziens wel van groot belang is, is het verschil in relatie tussen opslag en presenta tie bij de twee technologieën en de gevolgen die dit heeft voor het omgaan met gegevensbanken. Dit is te zien in fig. 5. 164 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 16