stichting NGL publikaties Aansluitend reikte ir. W. J. Wolff, president van het Klvl, de prijs uit, die bestaat uit een legpenning en oorkonde (zie foto). In zijn dankwoord liet prof. Rummel ook zijn medewerkers en col lega's meedelen in de eer, vanwege de vele steun die hij had ont vangen. Een fraaie schets van zijn gehele geodetisch onderzoeks gebied volgde daarna, als een bekroning van deze middag. Beslo ten werd met een geanimeerde receptie, waarop velen uit land meetkundig Nederland van de gelegenheid gebruik maakten prof. Rummel met zijn prijs te feliciteren. Frits Brouwer van de Technische Universiteit Delft, over „Generalisatieproble men bij het presenteren van digitale topografische bestanden". Ing. F. B. de Vries, hoofd van de afdeling Terrestrische Geodesie Zuid van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, over „Gemotoriseerd profielmeten". Ing. H. H. Assink, plv. hoofd automatisering bij de centrale directie Landinrichtingsdienst te Urecht, over „Automatische datakoppe- ling m.b.v. interactief grafische systemen". Deelnamekosten ƒ5, Leden van bij het NGL aangesloten vere nigingen krijgen f 2,50 korting. Aanmelden voor de gemeenschappelijke lunch kan tot uiterlijk 20 april 1988. Kosten lunch f 12,50 (tegelijkertijd overmaken op bankrekening 47.38.27.972 t.n.v. rayoncommissie Zeeland NGL). De rayoncommissie Zuid-West Nederland ATTENTIE In januari j.l. hebben de vrije abonnees en studenten van de Stichting NGL een acceptgirokaart ontvangen voor de be taling van het abonnement op NGT Geodesia. Uit de finan ciële administratie blijkt, dat nog niet alle abonnementen zijn betaald. Wij verzoeken u vóór 1 mei a.s. alsnog te be talen, daar wij anders genoodzaakt zijn de toezending van het tijdschrift stop te zetten. Mocht de acceptgirokaart zijn zoekgeraakt, verwijzen wij u naar de inhoudspagina van dit nummer C. W. Nelis (2e penningmeester), J. J. S. Kopaszewski (ledenadministrateur). JAARVERGADERING EN SYMPOSIUM NVG Op donderdag 19 mei 1988 houdt de Nederlandse Vereniging voor Geodesie (NVG) haar jaarvergadering te Venlo. Gedurende het middagprogramma is ook een symposium gepland onder de ti tel: Aardgericht Ruimteonderzoek. Hierbij zal een beeld worden ge geven van het onderzoek dat de Faculteit der Geodesie van de TU Delft verricht op dit terrein. Het sprekersprogramma is als volgt: prof. dr. ir. R. F. Rummel: Aardgericht Ruimteonderzoek: the ma voor geodetisch speurwerk; ir. E. J. O. Schrama: Satelliet radar hoogtemeting: Meten aan de vorm van het zeeoppervlak; dr. ir. B. H. W. van Gelder: Satelliet laser afstandmeting: verle den, heden en toekomst; dr. ir. F. J. J. Brouwer: Radio interferometrie: afstandverschil- meting naar het oneindige via radiotelescopen; dr. ir. H. van der Marei: Hipparcos: de astrometrische satelliet van de ESA. Voor een beperkt aantal deelnemers van buiten de ledenkring van de NVG is het mogelijk dit symposium bij te wonen. U dient in dit geval contact op te nemen met: ir. S. Stellingwerff Beintema, tel. 023-31 41 92 (kantoor) of 02522-149 39 (thuis). NIEUWE REDACTEUREN Door te drukke werkzaamheden in zijn reguliere baan heeft ir. W. N. Ferwerda zijn functie in de redactie per 1 maart 1988 moeten opgeven. Wij danken je hartelijk voor je inzet Nils en wensen je in je werk veel succes toe. Het bestuur heeft Wlm van Pijkeren bereid gevonden hem op te volgen; Wim zal zich in de redactie voorna melijk bezighouden met Mariene Geodesie, Onderwijs, Organisatie en Efficiëntie. Hij is lid van de VVL en werkzaam bij de Heidemij Vastgoeddiensten. Door de steeds groeiende omvang van de redactionele werkzaam heden heeft het bestuur van de stichting NGL, ter versterking van de redactie, Theo Scheele bereid gevonden zich als redacteur bezig te houden met Landinrichting en activiteiten die verband houden met het verzamelen van informatie om de nieuwswaarde van NGT Geodesia te verhogen. NGL RAYONBIJEENKOMST TE GOES De rayoncommissie Zuid-West Nederland houdt op donderdag 28 april 1988 zijn 30e congres in „de Prins van Oranje", Nieuwstraat 20 te Goes, aanvang 9.15 uur. De lezingen worden gehouden door: Ir. B. J. Beers, technisch directeur bij Tele Atlas, over „Topografi sche databanken voor vervoer, toerisme en overheid". Drs. T. P. M. Tijssen, medewerker van de Faculteit der Geodesie PRAKTISCHE GEODESIE EN TOPOGRAFIE Deel 3a en 3b. Opmetingen. Prof. U. L. van Twembeke; eerste druk 1987. Uitgeverij Acco, Leuven/Amersfoort; ISBN 90 334-1405-8. Prijs f 50,—. Het derde deel van de cursus Praktische Geodesie en Topografie bestaat uit twee boekwerken, omvattende 421 pagina's. Ter herinnering zij hier vermeld dat deel 1 (Metrologie) de meet technieken behandelt die in de toegepaste geodesie worden ge bruikt (besproken in NGT Geodesia 1987, no. 1). In deel 2 komt de numerieke verwerking van kwantitatieve waarnemingen aan de orde (zie hiervoor de bespreking in NGT Geodesia 1988, no. 3). Het hier te bespreken derde en laatste deel gaat over klassieke op- metingstechnieken bij de geodetische plaatsbepaling en de daarbij toegepaste kartografische afbeeldingen. Evenals dat bij de eerste twee delen het geval was, is de toeganke lijkheid van de leerstof groot. De auteur vangt aan met de basisbe grippen uit de geodesie, waarbij het vakgebied door middel van een organigram wordt geplaatst in de orde van de geoweten- schappen, tussen geofysica en geografie, en verder logisch wordt ingedeeld in geometrische en dynamische geodesie. Bij de be schrijving van de toepassingsgebieden ontbreekt echter de marie ne geodesie. Bij de behandeling van het topografisch oppervlak komt dit onderwerp wel summier aan de orde (p. 10), al wordt het daar verkeerd gespeld. De geschiedenis van de geodesie, de vormbepaling van de aarde, omwentelingsellipsoïde en geoïde, en de plaatsbepaling met be hulp van rechthoekige coördinaten geven in deze inleiding een hel der beeld van de doelstellingen van het vakgebied. Ook wordt aan gegeven met welke middelen men de vraagstukken van onze we tenschap kan oplossen. De vele aspecten van de kaartprojectie worden helder en zeer systematisch belicht. Opvallend is de zorg die bij dit onderdeel aan de afbeeldingen is besteed. Speciale aan dacht wordt gewijd aan de directe conforme afbeelding, gevolgd door een bijzonder geval: de conforme afbeelding in het platte vlak, zoals toegepast in België. De betekenis van de projectie van Mercator voor de scheepvaart komt uitvoerig aan bod, evenals de dwarse conforme projectie. De nationale en lokale coördinatenstelsels zijn helder beschreven. Jammer is, dat het Planimetrisch Grondnet van België (p. 96) zo klein is afgebeeld, dat de tekst onleesbaar is. Daardoor kan men slechts een globale induk verkrijgen van het Belgische driehoeks- net. Het hoogtenet van de eerste orde is daarentegen netjes afge beeld. De keuze van het nulpunt wordt niet nader verklaard. Ik meen, dat het een relatie heeft met het peil van Oostende. Door de stringente indeling van de stof is het hier en daar nodig te ver wijzen naar deel 1 voor de bijbehorende meettechnieken. De triangulatie wordt uitvoerig behandeld, alsmede de invloeden op het meetproces van standaardafwijkingen in de apparatuur. Ook bij de vereffeningen wordt verwezen naar de stof in deel 2, maar tevens worden de gereduceerde waarnemingsvergelijkingen aangegeven. Het onderwerp wordt afgesloten met een aantal nut tige beschouwingen. De trilateratie, alsmede de combinatie van deze methode met de triangulatie komen slechts summier aan de orde. Daarna volgen de voorwaartse en achterwaartse snijdingen met hun oplossingsmethoden. Daarbij dient men de stof in deel 2 wel te kennen voor de berekening van de precisie. Grafische oplossingen worden summier beschreven. Meer aandacht krijgen de numerieke oplossingen. Aan dit onderwerp zijn enkele uitge werkte voorbeelden toegevoegd. De veelhoeksmeting is een klassiek onderwerp, dat door de komst van de elektromagnetische afstandmeting weer betekenis heeft 176 NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 28