„Daar komen we straks nog op terug" 'ÈSPSS Interview met ir. drs. H. A. L. Dekker, door P. Miete en G. M. van Osch. SUMMARY „We will resume this later. The editorial staff of NGT Geodesia had an interview with Henri A. L. Dekker on the occasion of his appointment as head of the Advisory Group on Land Information of „Heidemij". Subjects were his career and his ideas on land information in general (development, use and education). Inleiding NGT Geodesia had in het najaar van 1987 een vier uur durend gesprek met Henri A. L. Dekker op het kantoor van de Heidemij in Woerden. Aanleiding hiervoor was het feit, dat Dekker per 1 juli 1987 voor de Heidemij ging werken als hoofd van de Adviesgroep Vastgoed informatie. Peter Miete en Berry van Osch hadden voor dit gesprek een aantal vragen voorbereid, maar tevoren stond al vast dat Dekker zich niet in zo'n vast patroon laat vangen. In een hoog tempo werden twee jaar militaire dienst, vijf jaar studie aan de TH Delft, elf jaar Spoorwegen en viereneenhalf jaar Kadaster afgewerkt. Alle perioden werden bovendien nog rijkelijk voorzien van anekdotes en bijzonderheden over zijsporen. Om de lezer zoveel mogelijk van de sfeer mee te geven, zijn in onderstaand verslag ook zaken in aparte kaders vermeld. In het gesprek werd veel tijd besteed aan de NS-periode van Dekker, waarin hij zich naar hartelust kon wijden aan technische en organisatorische zaken. De redactie tracht Dekker in een vast patroon te vangen. Wat is voor alle duidelijkheid nu precies je positie bij de Heidemij? Ik werk voor, en niet bij, de Heidemij als hoofd van de Adviesgroep Vastgoedinformatie. Dat doe ik drie dagen in de week; mijn overige activiteiten zijn het lesgeven aan de Hogeschool Utrecht en de zorg voor mijn bedrijf „Geoproject". Geodesie Je bent niet uitroeping" geodesie gaan studeren, en ook je latere studie rechten aan de GU in Amsterdam duidt op een breder gezichtsveld. Waarom dan toch in de land meter ij begonnen? Dat zat zo: na mijn militaire dienst, waar ik overigens ook nog niet zo „exact" bezig was, maar daar komen we straks nog op terug, wilde ik financieel onafhanke lijk zijn, en toch verder studeren. Dat kon in mijn geval via het Kadaster of het IJkwezen. Het is een contract met het Kadaster geworden (vijf jaar nadienen na de beëindiging van de studie), en dus studeerde ik geo desie. 150 Ik wil niet lang stilstaan bij de aanvangsproblemen in Delft, waar ik als HBS-er „oude stijl" nog niet bekend was met de integraal- en differentiaalrekening en dus begon met een achterstand. Ook wil ik het niet te lang hebben over mijn activiteiten bij de vereniging „Snel- lius". (Deze zijn te lezen in het lustrumboek 1960- 1965 red.). Interessanter om te vertellen vind ik mijn bij toeval gelegde contact met de Nederlandse Spoor wegen. Dat ging toen via de stationschef van Delft, die voor mij in de interne telefoongids ontdekte dat NS een eigen landmeetkundige dienst had. Destijds werd de af deling geleid door de heer llmer, die mij een stageplaats van drie maanden bezorgde. Uit die tijd stamt ook mijn bogenboekje. De banden met de NS werden zo sterk, dat na mijn af studeren het eigenlijk vanzelfsprekend was dat ik er kwam werken. Dat contract met het Kadaster waar over ik sprak, is overigens keurig door mij afbetaald. Het heeft uiteraard niets te maken met mijn latere werk bij het Kadaster. Het zat mij mee, NS verkeerde in een groeiperiode, denk maar aan de projecten als „Spoorslag 70", „Spoor naar '75" en het Intercity-gebeuren. Spoorwegen Je hebt, zien wij, ook nog in buitenlandse tijdschriften over spoorwegen gepubliceerd? Ja, dat is een prachtig verhaal. Je weet, ik zei het net, NS zat in de groei, en je kwam met de meest uiteen lopende zaken in aanraking. Zo ook met de problemen van de vrije ruimte die een trein moet hebben bij het passeren van zijn omgeving, bijvoorbeeld langs perrons en seininstallaties en op bruggen. Om die „in kaart te brengen", hebben wij allerlei vernuftige dingen gedaan, aanvankelijk met terrestrische fotogrammetrie, later is eigen apparatuur door ons bedacht en ook gebouwd. Daarover is toen nog het een en ander in internationale literatuur geschreven en dat kwam onder ogen van een Australische spoorwegman. Op uitnodiging van de Ook in internationale literatuur bezig geweest. NGT GEODESIA 88

(NGT) Geodesia | 1988 | | pagina 2